Črevná kolika sa vyskytuje u takmer 70 % novorodencov vo veku od 1 do 3 týždňov až 3 mesiacov. Vyvolávajú ju pravidelné črevné kŕče a zvýšená tvorba plynov, ku ktorým dochádza v dôsledku fyziologickej nezrelosti gastrointestinálneho traktu. Tráviaci systém dieťaťa nezvláda trávenie materského mlieka alebo umelú mliečnu zmes, ktorou je kŕmené. Výsledkom je, že dieťa má koliku, čo ho robí rozmarným a plačúcim.
Nepríjemné bolesti bruška môžu dieťa obťažovať niekoľko mesiacov, kým jeho enzymatický systém dostatočne nevyzreje. Eliminovať dopady takéhoto stavu však môže aj samotná matka. Tým, že si dá pozor na svoju stravu, prípadne sa bude snažiť kŕmiť novorodenca alebo staršie dieťa tým, čo jeho tráviaci systém dobre toleruje.
Príčiny koliky u novorodencov
Príčinou črevnej koliky u dojčiat je najčastejšie fyziologická neschopnosť spracovať určité látky, ktoré vstupujú do jeho tela spolu s jedlom. S vekom, keď sa tráviaci systém vyvíja, kolika mizne a dieťa už tak „netrpí“. Niekedy to však trvá veľmi dlho, pretože dôvodom môže byť aj náhla intolerancia laktózy.
Hlavné príčiny koliky u dojčiat najčastejšie sú:
- Nedostatočný rozvoj tráviaceho systému;
- Nezrelosť centrálneho nervového systému;
- Prijímanie antibiotík dieťaťom alebo matkou;
- Umelé kŕmenie;
- Alergia na mliečnu zmes;
- Nesprávna príprava mliečnej zmesi;
- Vzduch v žalúdku počas kŕmenia;
- Používanie výrobkov, ktoré zvyšujú tvorbu plynov alebo spôsobujú alergiu u dieťaťa;
- Hormonálne poruchy u matky;
- Pridávanie nových potravín do detskej stravy;
- Nadmerné kŕmenie dieťaťa;
- Nedostatok laktázy;
- Infekčné a iné choroby.
Tráviaci systém detí sa vyvíja postupne. Počas prvých mesiacov života je prispôsobený iba na asimiláciu materského mlieka alebo špeciálnej zmesi mlieka. Niektoré enzýmy potrebné na trávenie určitých stopových prvkov, ktoré sú súčasťou jeho výživy, sa v tele dieťaťa ešte nemusia tvoriť.
V dôsledku toho sa stávajú príčinou nadmernej tvorby plynu u dojčiat. Preto sa dojčiacim ženám odporúča, aby dnes okrem dezinfekcie každej novej kľučky v dome dodržiavali aj špeciálnu diétu, ktorá vylučuje potraviny, ktoré sa ťažko trávia, spôsobujú alergiu u dieťaťa alebo zvýšenú tvorbu plynov.
Prečítajte si aj ako ženy zvládajú prácu a domácnosť počas nútenej izolácie
Liečba črevnej koliky u novorodencov
Črevná kolika u novorodencov si obvykle nevyžaduje špeciálne ošetrenie a klesá s korekciou dojčenia, zmenou výživy matky alebo výberom vhodnej zmesi mlieka, ak je dieťa na umelom kŕmení.
Počas kŕmenia je tiež dôležité naučiť sa správne prikladať dieťa k prsníku. Je vhodné držať dieťa tak, aby jeho hlava bola aspoň o niečo vyššie ako bruško. Po kŕmení dieťaťa sa odporúča držať ho v náručí.
Pri umelom kŕmení je dôležité zvoliť si zmes, ktorá bude vyhovovať dieťaťu – poskytne mu potrebné živiny a nevyvolá nepríjemné reakcie. Rovnako dôležitý je výber fliaš na kŕmenie. Odporúča sa používať tie, ktoré majú špeciálny mechanizmus na zníženie množstva vzduchu prehltnutého dieťaťom.
Ak si dáte na jednotlivé kroky pozor, vyhnete sa nepríjemnostiam a vaše dieťa bude konečne spokojné.