Vyriešil by dlhodobý home office dopravné zápchy a pomohol ekológii? Ako pracuje redakcia Akčné ženy?

0
Vyriešil by dlhodobý home office dopravné zápchy a pomohol ekológii? Ako pracuje redakcia Akčné ženy?
pracovnicka marketerka

Vďaka aktuálnej situácii máme prázdne parkovacie miesta a nehrozia nám žiadne zápchy. Náplň mnohých profesií prácu z domu dlhodobo umožňuje. V týchto dňoch si to skúšame mnohí nútene v praxi. 

Naša redakcia Akčné ženy pracuje gro času z pohodlia domova. Keď to potrebujeme, zorganizujeme si konferenčný hovor. Veľmi efektívny je každodenný spoločný chat, v ktorom si operatívne delíme úlohy. Namiesto mnohých telefonátov vyriešime rýchlo množstvo úloh už za pár sekúnd emailom. Skutočne veľkou výhodou je aj fakt, že máme redaktorky a social media manažérky z Prešova, Popradu, Bratislavy či Košíc. Ja sama fungujem aktívne z Prahy.

Čo považujem za obrovské výhody?

  1. Nezamoríme ovzdušie každodenným cestovaním do práce
  2. Ušetríme peniaze na cestovaní (možno i strave, keďže si navaríme)
  3. Vzácny čas sa dá využiť omnoho efektívnejšie ako cestovaním
  4. Počas home office stihneme urobiť zaručene viac ako keď sme v office
  5. Sústredená práca bez rušivých momentov (ak pravdaže nemáte doma deti…)
  6. Popri práci dokážeme v pauze uvariť, oprať a flexibilne si vyhradzovať čas na deti
  7. Nemusíme sa maľovať, upravovať alebo uvažovať nad tým, čo si oblečieme

Ako zorganizovať home office, aby sme pracovali čo najefektívnejšie?

Ako pracujem doma s deťmi ja?

Často sa ku mne vracia otázka, ako to, že toľko pracujem a pritom mám malé deti. Pravdou je, že pracujem, keď viem. Režim v prvom rade nastoľuje mladší jednoročný syn. Môj deň zvyčajne vyzerá nasledovne. Budíček pred 6:00 ráno. Skontrolujem za pár minút online kanály. O šiestej sú obaja hore aj bez budíčka. Pripravujeme raňajky, absolvujeme rannú rutinu. Obed zvyčajne postavím na sporák už počas raňajok alebo varím deň vopred večer.

Starší – štvorročný syn chodí do škôlky, čiže pred ôsmou ráno vyrážame spoločne, alebo ho vezme môj muž. Aktuálne je to pravdaže inak. Doobeda sa učíme, píšeme, kreslíme, hráme… Keď majú chvíľu samostatnú aktivitu, urobím urgentné veci/ emaily/ telefonáty. O desiatej uspím mladšieho Jonáša. Následne mám zhruba hodinu a pol.

Stihnem zvyčajne niečo väčšie, na čo sa potrebujem sústrediť. Prezentáciu, článok, ponuku pre klienta… O dvanástej sa najeme a ideme von. Po prechádzke vyzdvihnem Viliho zo škôlky a opäť sa hráme, rozprávame, ideme na krúžok. Medzitým opäť vybavujem len najsúrnejšie telefonáty. Večer o siedmej po príchode tatina odovzdávam deti a začínam sústredene pracovať.

Niekedy som pravidelne potiahla prácu do noci, alebo som začínala pracovať nadránom. Teraz si už dávam pozor na hodinky a dostatok spánku. Zdravie je najdôležitejšie. Spať nikdy nechodím predtým, než si naplánujem aspoň 4 priority, ktoré určite vybavím na ďalší deň. Všetko, čo dokážem urobiť navyše je fajn. Ak by som neplánovala to najdôležitejšie deň vopred, môže sa mi ľahko stať, že sa ďalší deň stratím v nepodstatnom.

Mnohé profesie sú v skutočnosti vhodné na home office

Za pár dní, či týždňov uvidíme prvé výsledky, či je home office skutočne efektívny a či by do budúcna dokázali takto firmy pracovať aj v bežný deň. To, že nás “nikto nevidí” či skutočne pracujeme alebo nie, je na každom z nás. Výhody sú jasné, ale bez disciplíny to nejde. Ideálne je určiť si jedno konkrétne pracovné miesto a možno neostať pre psychologický efekt celý deň v pyžame. Bez dôvery medzi zamestnancami a šéfom to, pravdaže, nejde.

Na Slovenku má podľa prieskumov Eurostatu home office 3,5 % obyvateľstva, pričom častejšie ho využívajú ženy ako muži. Ako to máte u vás doma? Viete si predstaviť home office stále?

12 inšpirácií na prácu na doma

Opýtali sme sa aj v komunite našich podnikateliek. Pridávame 18 akčných postrehov

Elena Bročková – PR manažérka: “Ja väčšinou pracujem z domu. Venujem sa komunikácii a PR. Výhoda je, že som paňou svojho času, viem sa lepšie sústrediť, lebo nemám žiadne bočné vedľajšie rušivé vplyvy. Nevýhoda je, že niekedy človek musí pracovať aj po klasických “pracovných hodinách”, keď je toho viac. Ťažko je pracovať z domu, keď je doma aj dieťa a treba variť, robiť servis atď. 

Martina Pálešová – Social media manažérka: “Moja práca sa dá vykonávať z domu viac menej bez problémov (online marketing), viac telefonujem a whatsappujem. Snažím sa dodržiavať systém ako v práci, ráno vstanem – hygiena, raňajky a potom práce, obed a ukončenie práce. Už som doma skoro 2 týždne a aj keď som viac introvert, tak sa teším späť od officu medzi ľudí. Chýba mi trocha ruch a sociálny kontakt. Ako výhody vnímam to, že počas dňa stihnem navariť, vyprať a upratať”. 

Jana Beerová – CEO reklamná agentúra: “Homeoffice mi z času na čas vyhovuje, aj keď som tvor spoločenský a radšej pracujem z kancelárie a užívam si denný ruch. No teraz vnímam najmä to, že na rozdiel od bežného homeoffice-u, kedy v podstate nerobím iba z domu, ale môžem pracovať napr. z kaviarne, mám niekoľko stretnutí denne a podobne, sedím celý čas doma a tak dosť veľa telefonujem a snažím sa nejako obzvláštniť si deň cvičením, hudbou, varením atď. A aspoň chvíľku musím byť na balkóne :)

Michaela Eliáš – fotografka: “Pracujem na home office posledných 6 dní prakticky v kuse a nútene. Ale aj pri mojej bežnej práci (fotenie + fotokurzy) mám často home-office a retušujem, resp. robím administratívne práce z domu. Začínam rozbiehať ONLINE kurzy. Viem si predstaviť takto fungovať, len musí byť na to dopyt… Výhodou je určite flexibilný pracovný čas, popri tom poperiem, poupratujem…Nevýhodou je, že sa často pristihnem, že neviem, kedy končí práca a začína voľno.
Ale ideálne je prestriedať to s osobnými stretnutiami, lebo tie sú aspoň pre mňa úplne najviac. 

Anna Schmidt – “Ja pracujem na home office asi 12 rokov a myslím, že lepší benefit sa ani nedal vymyslieť. Človek a zároveň firma ušetrí čas a peniaze. Kým ráno začnem fungovať, stihnem pripraviť a odniesť dcéru do školy, povysávať, umyť riad a mnoho iného. Vďaka flexibilite sa dá robiť kdekoľvek, napríklad mne sa párkrát stalo, že som pracovala v aute, po diaľnici – nešoférovala som pritom samozrejme alebo u lekára v čakárni. Nemusím pritom riešiť prázdniny, či choroby. Raz za týždeň chodím do kancelárie, aby som nebola úplne odizolovaná od sveta kolegýň. Momentálne je to psychicky dosť náročné (pracujem s letenkami), ale inokedy veľká výhoda. Práve rozbieham aj nový projekt virtuálnej asistentky, čiže tiež práca na diaľku”.  

Zdroj: Anna Schmidt: Na terase s dcérou. Ja pracujem, ona si píše úlohy
Zdroj: Anna Schmidt: Na terase s dcérou. Ja pracujem, ona si píše úlohy

Alexandra Vrábelová – redaktorka a stylistka: “U nás je teraz veselo so štyrmi deťmi. Výhodou je, že sa zabavia medzi sebou, ak sa práve nebijú:) Horšie je to s úlohami, aby pri tom vydržali a stále neodbiehali a to, že zrazu musím variť každý deň pre šiestich. Za výhody považujem to, že keď treba, viem byť doma s chorým dieťaťom, kedykoľvek ísť s nimi k zubárovi, či k lekárke. A tiež viem skĺbiť viacero vecí naraz a vybavujem to, čo aktuálne “horí”, či už je to klientka alebo články, sociálne siete, alebo objednávky z e-shopov. Za nevýhody považujem to, že z toho času, čo mám určený na prácu, častokrát odkrojím na domácnosť, upratovanie, nákupy, varenie, vybavenie pošty. Potom často ťahám pracovné veci až do večera a v skutočnosti pracujem možno viac ako pri klasickom 8-hodinovom pracovnom čase.”

Mária Dvončová – právnička: “Osamostatnila som sa a tiež pracujem na home office popri dvoch deťoch. Väčšinou sa snažím dohodnúť s manželom, aby som mala aspoň dve hodinky. Aj to nie je ideálne. Treba aktuálne viac variť, prať.”

Simona Mištíková – majiteľka PR agentúry: “Homeoffice je fajn na pár dní, ale osobné stretnutia a kooperácia s kolegami ej dôležitá. Ja v tom vidím, ešte jednu výhodu, že sme v kľude schopní strategickejšie uvažovať nad jednotlivými klientmi a prinášať riešenia pre ich momentálnu situáciu.”

Kristina Majerová – redaktorka: “Aktuálne som na home office. Je to dosť náročné. Doma dvaja akční chlapci, ktorí už chodia po strope. Do toho manžel, ktorý pracuje na 1000%. Najlepšie sa mi robí cez obed, keď deti spia alebo večer, keď spia opäť – i keď teraz to býva až po 22 hod. Ale som nesmierne vďačná za možnosť HO, je to pre mňa odreagovanie, psychohygiena. Môžem sa realizovať. Za výhody považujem: viem stihnúť viac vecí súčasne, popri tom operiem, vymením prádlo, vybavím kuriéra, atď. Na druhej strane som dosť spoločenský človek, mám rada ľudí, spoločnosť. Čiže asi 100% HO by mi nevyhovoval. Pre mňa je úplne ideálne niečo medzi. Nevýhody: domáce prostredie dáva kopec mimopracovných podnetov k úniku – kým v práci nejdem umývať riad, doma áno.”

Barbora Jelinek – social media manažér a influencerka: “Ja mám od nepamäti homeoffice a vnímam viac výhod ako nevýhod. “

Ľudmila Kramarová – “Myslím, že ľudia, ktorí v súčasnej situácii a často povinne vyskúšajú HO nebudú mat najlepšiu spätnú väzbu. Hlavne kvôli domácim podmienkam. Využívam prácu z office a HO cca 50:50 a presne v čase prázdnin, keď sú deti doma tak sa mi horšie sústredí a aj mám horšiu pracovnú disciplínu. Vtedy “utekám” do office. Úprimne by som do budúcna viac ľudí na HO privítala, kvôli cestovaniu a zápcham. A pri home office nemusím byť vždy upravená, zladená, čo zaberie inak tiež dosť času.”

Libuša Klamová– terapeutka: “Pracujem na home office už tri roky. Vnímam viac výhod. Dôležitá je pritom sebadisciplína a plánovanie”. 

Ivica Rozenhal – majiteľka značky sukní: “Ja som v minulosti dlhodobo pracovala na homeoffice a vyhovovalo mi to. Bolo to omnoho efektívnejšie. Nemala som čas na také tie aktivitky pomimo, ktorých je v office častokrát dosť. Treba mať na to povahu a sebadisciplínu. Mňa motivovalo to, že som sa poriadne fokusovala na úlohu a výsledok. Čím skôr som to urobila, tým viac času som mala potom na prechádzku alebo som si mohla dať dlhší obed. Neodbiehala som od úlohy. Snažila som sa vždy vec dokončiť a nerozptyľovať sa.”

Mirka – “Áno, už siedmy rok mám homeoffice a nemenila by som. Som paňou svojho času, začnem a skončím kedy chcem. Je to však o veľkej sebadisciplíne. Socializujem sa s kamarátkami, dokončujem si popritom školu astrológie, vzdelávam sa na rôznych prednáškach.”

Magdaléna Furková – koučka: “Ja som mala už možnosť pracovať z domu v minulosti a teraz mám po 5-tich rokoch opäť túto možnosť. Osobne v tom vidím len samé výhody. Ušetrím dve hodinky denne cestovaním do práce, mám viac času na rodinu. Chce to disciplínu, ale už by som nemenila. Som efektívnejšia a prácu si rozdelím podľa potreby. Pretože byť 8 hodín v práci v jednom kuse mi nevyhovuje. Life balance musí byť.”

Katarina Mayer – spisovateľka: “Z domu pracujem od roku 2005, najprv ako zamestnanec v korporácii, potom ako živnostník a teraz v slobodnom povolaní ako spisovateľka. Veľmi si vážim flexibilitu. Keď som s tým začínala, tak som sa stretla s úspešnými ženami, ktoré pracovali z domu a získala som od nich dobré rady, ktorými sa riadim dodnes.”

Inna Semi – “Home office je na nezaplatenie. Najmä v tento čas”.

Henrieta Krajčíová – “Home office je super, aj keď momentálne popritom zvládnuť výučbu syna a nahradiť učiteľa je náročné ,tak teda musím stíhať telefonovať skypovat a zároveň vysvetľovať matematiku či pomáhať robiť synovi projekty”. 

Názory sa nám opakujú najmä v schopnosti sebadisciplíny a výhodou vo flexibilite. Máte pre nás ďalšie postrehy? Pridajte nám ich do komentára.

žiadne príspevky na zobrazenie