Ako začať podnikať aj po 50-tke

0
Ako začať podnikať aj po 50-tke

Existuje veľa dôvodov, prečo sa žena vo svojej 50-ke rozhodne vybudovať si novú kariéru. Keďže naša očakávaná dĺžka života stúpa, je tu celý „tretí život“, na ktorý sa ľudia tešia. 

Dôchodok nemusí byť len o tom, že budeme relaxovať pod stromom na slnku. Môže byť aj o tom, že zostaneme aktívni a budeme udržiavať náš mozog stimulovaný. Jeden zo spôsobov ako to dosiahnuť, je pokračovať v práci. Možno nebudete súhlasiť, ale ženy sa v 50-ke často omnoho lepšie adaptujú v podnikaní a lepšie zvládajú multitasking, pretože to je predsa niečo, čo robili posledné roky. Starali sa o starších rodičov, o deti, o domácnosť, a popri tom chodili do práce. Vďaka tomu vedia byť obratné v myslení a rovnako nič nenahradí skúsenosť – tá sa nedá kúpiť ani vyštudovať na univerzite.

Early, ktorá svoju spoločnosť predala v roku 2010 Avonu, hovorí z vlastnej skúsenosti:“ Z môjho veku som mala veľké obavy, ale bez všetkých predchádzajúcich skúseností by som len bojovala.“ Vo svojej 50-ke spustila Liz Earle časopis o prírodnej kozmetike a kráse. Ako sama hovorí: „Podnikanie je oslobudzujúce. Získate ním skutočný pocit spokojnosti a vytvárate niečo, čo si užívajú ostatní.“

Kemi Oloyede. Zdroj: http://www.barkinganddagenhampost.co.uk

Eko biznis s recyklovanými textíliami

Kemi Oloyede, zakladateľka projektu Sew London pred viac ako dvadsiatimi rokmi šila v svadobnej predajni. Predtým pracovala ako učiteľka umenia a textílií na strednej škole. Mala deti a v práci istotu zaručeného platu. Napriek tomu vždy chcela vlastné podnikanie, len nevedela ako a kedy. Jej dom sa pomaly zapĺňal materiálmi, ihlami a bavlnou. Tesne pred svojimi 50. narodeninami využila úspory vo výške približne 2 000 eur, aby spustila projekt „Sew London“, kde prerába staré textílie a premieňa ich na nové oblečenie a doplnky pod svojou značkou a zároveň ponúka kurzy šitia.

Pracuje bežne od deviatej rána do ôsmej večera. Šijací stroj mala doma, ale potom si ho priniesla späť do štúdia, pretože šila až do ranných hodín. Svoju prácu jednoducho miluje. Keď sa snažila zvládnuť sociálne médiá, ponúkla bývalej študentke výmenu zručností. Ona ju učí techniky šitia, zatiaľ čo ju študentka pripojila na Snapchat a spravuje jej sociálne siete. Za necelé dva roky je schopná nielen pokryť náklady, ale už má aj zisk. Ako sama hovorí, lepší čas na podnikanie ani nemohol byť. Deti sú už veľké a ona má čas venovať sa svojej novej radosti. 

Zdroj: Karen Stubbings

Eko biznis s odpadovým drevom

Karen Stubbings po 13 rokoch práce regionálnej manažérky pre národnú charitu prepustili. Napriek skúsenostiam sa jej bez diplomu nepodarilo nájsť si novú prácu, a tak vďaka podpore svojho muža a svojich dvoch synov začala podnikať. Starší syn s mozgovou obrnou bol jej najväčšou hnacou silou. Vedela, ako dlho sa sám pokúšal nájsť si prácu a rovnako ovládala všetky obmedzenia vládneho financovania služieb v sociálnej oblasti. Spojila dokopy peniaze z odstupného spolu s finančným grantom, ktorý pomáha ľuďom so zdravotným postihnutím v práci tým, že im poskytuje praktické pracovné skúsenosti. Jej firma kupuje odpadové drevo a starý nábytok a ľudia so zdravotným postihnutím spolu s tímom dobrovoľníkov ho repasujú a predávajú. Rovnako organizuje aj kurzy pre miestnu komunitu. Obrat bol v tomto (treťom) roku podnikania vo výške asi 76-tisíc eur, a okrem miezd boli všetky zisky vrátené do podnikania.

Eko-obchodík a splnený sen z detstva

Susan si na začiatku roka všimla obchod s upozornením v okne, že je na predaj. Okamžite sa jej rozbúšilo srdce a spomenula si na svoje detstvo. Keď bola malá, vždy si predstavovala, že má svoj obchod a stará sa oň. Mama jej odložila staré plechovky, postavila jej malý pult a malá Susan predávala každému, kto sa bol ochotný s ňou túto hru hrať.

Svojím zázemím v oblasti retailového a obchodného rozvoja v charitatívnom sektore priam priťahovaná k etike obchodu, nazývanej „Eco Republic„, predáva etické dary, domáce a elektrické bicykle. Rozhodla sa preto stretnúť s majiteľmi na káve. Spravila si prieskum, získala všetky fakty a čísla od majiteľov a dala dokopy svoj podnikateľský plán. Jednoducho verila, že bude schopná dosiahnuť zisk. Sama pre seba si položila kľúčovú otázku: „Mám 58 rokov. Naozaj chcem pokračovať v práci pre niekoho iného a strácať svoj čas, alebo budem odvážna?“ Zhlboka sa nadýchla a „skočila“ do toho.

S úsporami vo výške asi 15-tisíc eur a obchodným úverom viac než 20-tisíc eur si kúpila obchod a otvorila ho v júni. S jedným zamestnancom na čiastočný úväzok pracuje päť dní v týždni, od 10:00 do 17:00. Papierovanie robí vo svojom voľnom čase a vypláca si denný plat. Dúfa, že do konca tohto roka dosiahne malý zisk. „Som si istá, že ľudia si myslia, že vaša 50-ka je čas začať premýšľať o odchode do dôchodku, ale úprimne povedané, to je posledná vec, ktorú mám na mysli. Som rada, že ráno chodím do práce. „

Inšpirované z www.theguardian.com

žiadne príspevky na zobrazenie