Aký stromček je viac ekologický? Živý alebo umelý?

0
Aký stromček je viac ekologický? Živý alebo umelý?

Vianoce sú predo dvermi a s Vianocami prichádza aj častý spor o tom, ktorý stromček je viac ekologický. Živý alebo umelý? Kým pre niekoho je jasnou voľbou živý stromček, pretože si tradičné Vianoce bez neho nevie predstaviť, iní dávajú prednosť pohodliu a zvolia si stromček umelý. Symbol Vianoc tak rozdelil milovníkov najkrajších sviatkov roka na dva tábory. Dôležité je uvedomiť si, ktorá z dvoch možností je lepšou alternatívou z hľadiska ochrany životného prostredia.

Autor fotky: danik-prihodko_Pexels

Živý vianočný stromček

Sadenie stromčekov je pre pozitívne účinky na prírodu nevyhnutné. Na druhej strane výrub, či odlesňovanie spôsobuje v prírode mnoho problémov. Vianočné stromčeky však nepochádzajú z bežných lesov. Väčšinou sa vysádzajú špeciálne na územiach, kde sa práve za účelom Vianoc pestujú.

Regulované pestovanie stromov znamená, že namiesto vyťatého stromu sa zasadí nový. V lesnej škôlke vedia pestovatelia, ako sa postarať o stromčeky a procesy zasadenia a vyrúbania opakujú. A aj keď sú tieto stromčeky určené na podnikanie a predaj, za obdobie kým žijú v prírode, čo je tak 10 až 15 rokov, čistia vzduch, spevňujú pôdu, podporujú lesný biotop a poskytujú domov vtákom. A ešte jedno pozitívum. Živý stromček má oveľa menšiu uhlíkovú stopu než umelý stromček a po tom, ako poteší vašu domácnosť počas sviatkov, je biologicky rozložiteľným odpadom.

Prečítajte si: Kedy väčšina ľudí začína nakupovať na Vianoce?

Umelý vianočný stromček

Umelý stromček má jednu veľkú výhodu. Cenu. Kým pri živom stromčeku potrebujte dokúpiť aj stojan a každý rok kupujete nový, pri umelom máte vždy stojan automaticky v balení a nemusíte o rok platiť za nový.

Ďalší bonus? Starostlivosť o umelý stromček je jednoduchšia. Znesiete z povaly alebo vyberiete z pivnice, môžete si ho ozdobiť už aj mesiac pred Vianocami a rovnako si ho ponechať v obývačke aj do konca januára. Ďalším plusom je, že je vždy rovnomerne rozložený. Ozdobíte ho oveľa ľahšie ako živý.

No a likvidácia? Tá je tiež celkom jednoduchá. Stromček hodíte do plastu a do kovu. Ale či tak urobí každý z nás, nie je isté. A ešte je otázna aj výroba. Materiál a energia na spracovanie nie sú príliš ekologické. Ale! Ak budete používať jeden a ten istý umelý stromček 20 až 50 rokov, jeho uhlíková stopa sa vynuluje.

Autor fotky: koushalya-karthikeyan_Pexels

Ktorý stromček v ekologickosti vyhráva?

Vyzerá to tak, že živý stromček je ekologickejší. Ako sa oň postarať, aby nám robil radosť a vydržal, čo najdlhšie? Existuje spôsob, ktorý dá aj živému stromčeku druhú šancu?  

O živý stromček sa musíte dobre postarať. Skladovať ho v chlade na terase alebo na balkóne a do bytu, či domu ho môžete dať až tesne pred Vianocami. Aj vo vnútri potrebuje naďalej chladné miesto a dostatok vody, aby rýchlo neopadal. Je prirodzenejší a voňavý, ale ozdobiť ho, pre jeho asymetrickosť a pichľavosť, býva niekedy zložité. Zlikvidovať ho môžete tak, že stromček po sviatkoch odnesiete na zberný dvor. Ale o rok si musíte kúpiť nový.

Sú však aj iné možnosti, ako mať ten istý živý stromček v obývačke aj o rok. Kúpte si stromček s koreňmi a po Vianociach ho vysaďte do kvetináča. Urobí vám radosť ešte niekoľko vianočných sviatkov. Alebo si stromček prenajmite. Táto služba už funguje vo viacerých mestách na Slovensku.  

Prečítajte si: Vianoce v Nitre budú tento rok ekologickejšie, v ponuke budú bezlepkové aj bezlaktózové dobroty

Stromček na tisíc spôsobov

Ak sa neviete rozhodnúť, či kúpite stromček umelý alebo živý, vyberte si tretiu možnosť. Povoľte uzdu svojej fantázii alebo sa nechajte inšpirovať.

Autori fotiek: Nati, Leeloo Thefirst, pascal claivaz_Pexels

Zdroj titulná fotka: craig-adderley_Pexels

žiadne príspevky na zobrazenie