Introverti opísali 13 vecí, ktoré by chceli, aby extroverti pochopili

Foto: pixabay.com

Share

Existuje veľa mýtov, ktoré sa týkajú introvertov. A existuje veľa vecí, ktoré by introverti radi dali ostatným vedieť, len aby objasnili niektoré veci.

Užívateľka platformy Reddit, Velvetxily, požiadala cez internet svojich introvertných kolegov, aby sa podelili o jednu vec, ktorú by chceli, aby extroverti pochopili.

Bored Panda sa spýtal Velvetxily, o si myslí o dynamike medzi introvermi a extrovertmi. „Ja sama som introvert,“ pripustila a dodala, že vytvorila post, aby pochopila, ako sa všetci ostatní introverti cítia a čo si myslia o mýtoch, ktoré ich obklopujú.

„Najväčší mýtus je, že introverti sú plachí a extroverti nie sú plachí. Myslím si, že nejde o plachosť. Introverti získavajú energiu tým, že sú sami, a extroverti získavajú energiu tým, že sú s ostatnými.“

Prečítajte si: Monika Hilmerová: Ja s aneviem dlho hnevať

Profesor Andrew Spark o introvertoch

Magazín sa zhováral aj s Dr. Andrewom Sparkom z Technickej univerzity v Queenslande, ktorý uskutočnil výskum súvislostí medzi introverziou a vodcovstvom.

„Môj výskum zameraný na introverziu a vodcovstvo sa zameriava na to, ako introverti a extroverti myslia a ako vnímajú správanie, ktoré sa od vodcov vyžaduje. Role vodcovstva zvyčajne vyžadujú, aby konali spôsobom, ktorý je všeobecne vhodnejší pre extrovertov (napr. byť asertívny, sociálny, smelý atď.). Už mnoho desaťročí vieme, že extroverti vo vedúcich funkciách majú lepšiu výkonnosť a častejšie sa vyberajú do vedúcich rolí, avšak novšie vedecké práce skúmajú, ako a prečo sa to deje,“ hovorí Dr. Spark.

Foto: pixabay.com

Profesor tiež hovorí: „Je bežným predpokladom, že introverti sa musia po spoločenskej interakcii dobíjať viac. Výskum v tejto oblasti je však zmiešaný. Napríklad v tejto štúdii vedci zistili, že aj introverti aj extroverti zažili mentálne vyčerpanie po interakcii s ostatnými a že k tomuto vyčerpaniu došlo približne 3 hodiny po interakcii,“ pokračuje profesor.

Prečítajte si: Mama 9 detí o rasizme. Čo o ňom povedala deťom?

Ako znejú názory introvertov?

1. Byť sám neznamená byť osamelý.

2. To, že som dobrý poslucháč, neznamená, že ma môžete neustále používať ako svoju terapeutku.

3. Nie všetci introverti sú plachí a tichí. Stretávam sa s priateľmi, ktorých mám rada. Potom sa musím odplaziť do svojej nory a dobiť baterky. Skutočnosť, že občas veľa rozprávam a dokážem držať očný kontakt, neznamená, že som menej introvertná.

4. Nie som depresívna alebo osamelá. Skutočne si užívam pobyt doma a rád trávim čas sama.

5. Izolácia je do značnej miery taká, ako bežne žijem svoj život. Bezkontaktné doručenie bolo úžasným bonusom.

6. Nie je to tak, že s tebou nechcem hovoriť, je to tak, že sa celkovo nechcem rozprávať. Vôbec. S nikým.
 
7. Páči sa mi byť sama. Mám kontrolu nad vlastným priestorom. Preto, aby ste si ma získali, vaša prítomnosť musí byť lepšia ako moja samota. Nekonkurujete s inou osobou, súťažíte s mojou zónou pohodlia.
 

Foto: pixabay.com

 
8. Prestaňte sa snažiť „zmeniť“ introverziu. Nie je to chyba. Ak nechcem tancovať, netlačte na mňa a neprehovárajte. Ak nechcem flirtovať v klube, prestaňte hovoriť, že by som to mal prekonať. Prestaňte na mňa tlačiť, aby som bol „spoločenskejší“. Užívam si čas osamote. Necítim sa depresívne ani osamelý.
 
9. To, že nechcem ísť von, neznamená, že ťa nemám rada.
 
10. Nie každé ticho je trápne a musí byť vyplnené. Len ostaň na chvíľu ticho, najmä ráno.
 
11. Ak poukážete na to, ako som ticho, nezačnem zrazu hovoriť. Znie to, akoby ste poukázali na chybu, ktorá sa vám nepáči. Zostávam potom ešte tichší, ako obvykle, pretože sa cítim súdený a nevítaný za to, že som sám sebou.
 
12. Najmä po celodennej práci nechcem byť obťažovaná a prísť do kontaktu s hlukom a ľuďmi. Je vyčerpávajúce byť s ľuďmi celý deň a keď sa vrátim domov, potrebujem čas na vlastné „ja“. Ak som s ľuďmi príliš dlho, začnem sa cítiť nervózna.
 
13. To, že sme introverti, neznamená, že nie sme zaujímaví alebo nemáme koníčky. Máme vlastnú zábavu, ale niekedy nie sme v príjemnom prostredí na to, aby sme sa o ňu podelili alebo rozprávali o nej.
 
zdroj: boredpanda.com, foto: pixabay.com