Mýty o klimatickej zmene

Share

Klimatická zmena je momentálne jednou z najviac diskutovaných tém. Vedci sa ňou zaoberajú už viac ako 150 rokov. Za posledných 30 rokov, sa ale o klimatickej zmene šíri veľké množstvo mýtov. Ako napríklad, že človek klimatickú zmenu neovplyvní, alebo že otepľovanie tu bolo vždy. A práve šírenie klamstiev ovplyvňuje to, že ľudia na klimatickú zmenu neveria. Čo môže mať pre planétu obrovské negatívne dopady.

Obrovským problémov okrem hoaxov je fakt, že za posledné roky 5 najväčších štátnych plynárenských a  ropných spoločností na svete minie až 200 miliónov dolárov na zdržiavanie opatrení súvisiacich s klimatickou zmenou. Z toho dôvodu sa neznižujú emisie skleníkových plynov, a preto svet čelí klimatickej hrozbe.

Prečítajte si: 5 krajín, ktoré najviac znečisťujú prírodu

1.Môže za to slnko

Tvorcovia tohto mýtu tvrdia, že Slnko zahrieva Zem, bez ohľadu na našu aktivitu. Že je to prirodzená činnosť. Lenže momentálne je teplotný nárast výrazne rýchlejší, ako v minulosti. Teplotný nárast, ktorý prebehol za posledných 150 rokov mal trvať až niekoľko tisíc rokov. Na začiatku 20. storočia síce slnečná aktivita stúpla, čím prispela k otepleniu. Ale od 50-tych rokov opäť slabne. A aj napriek tomu sa Zem naďalej otepľuje. NASA od konca 19. storočia zaznamenala obrovské zvýšenie svetovej teploty. Slnko nás síce môže prehriať, ale nie tak rýchlo a hlavne nie teraz. Preto naše správanie do veľkej miery ovplyvňuje to aká teplota na Zemi bude.

2. CO2 nie je vinníkom

Ďalším veľmi populárnym mýtom je, že oxidu uhličitého je v atmosfére málo, a teda nemôže za tak veľké klimatické zmeny. Pravdou je, že CO2 tvorí iba desatinu percenta atmosféry. Ale z dôvodu silných skleníkových vlastností zachytávajúcim teplo má jeho prítomnosť obrovský význam. Bez toho malého množstva CO2 by totiž život neexistoval. Ak by CO2 náhle klesol na nulu, priemerná teplota Zeme by tak klesla hlboko pod bod mrazu. Čo by zapríčinilo koniec väčšiny života na Zemi. Hladina oxidu uhličitého za posledných 150 rokov dramaticky rastie a tento rast sa zhoduje s rýchlym otepľovaním.

3. Zmena klímy tu bola vždy

To, že vždy bolo teplo a vždy sa topil ľad snáď už počul každý z nás. Ale je to opäť jeden veľký mýtus. Samozrejme, klimatické zmeny sa prirodzene menia, No nikdy nie tak rýchlym tempom ako v súčasnosti. Tento prudký nárast teploty nastal po vzniku priemyselnej revolúcie a rozhodne nie je prirodzený. Podľa štúdie uverejnenej v Nature Geoscience z roku 2016, miera nárastu teploty je 10-krát rýchlejšia, ako pri poslednom hromadnom vyhynutí. V štúdií z časopisu Nature sa zas uvádza, že podnebie po celom svete sa zohrialo až o 98% plochy planéty.

4. Sprisahanie vedcov

Jeden z najznámejších mýtov, nielen o klimatickej zmene, ale aj na mnohé iné témy je mýtus, že vedci sa sprisahali. Vedci manipulujú výsledkami, dátami svojich štúdií, aby donútili ľudí veriť v to čo chcú, aby verili. Toto tvrdenie je prirodzene len mýtus, ktorý má spochybniť odborníkov. Aby to bola pravda tisícka vedcov by sa musela sprisahať vo viac než sto krajinách. A to samozrejme nie je možné. Okrem toho vedci svoje tvrdenia neustále dopĺňajú a potvrdzujú o nové a nové údaje.

  1. Dátam sa nedá veriť

Veľmi podobným mýtom ako to, že vedci sa sprisahali je aj mýtus, že dáta o klimatickej zmene sú nespoľahlivé. Opäť mýtus. Pretože merania globálnej teploty ovzdušia uskutočňujú rôzne organizácie, ktoré sú od seba nezávislé. Každá organizácia navyše svoje merania uskutočňuje úplne inou metódou, majú odlišné dáta, ale výsledky sú rovnaké.

Klimatická zmena je len jeden z viacerých problémov, ktorým naša planéta v súčasnosti čelí. Okrem klimatickej zmeny a globálneho otepľovania, je tu aj vymieranie mnohých druhov zvierat, nadmerná tvorba odpadu, znečisťovanie ovzdušia, tornáda, víchrice, obrovské požiare a mnohé ďalšie. Mnohí ľudia tvrdia, že jeden človek svojim správaním svet nezmení. Ale svet je tvorený takmer 8 miliardami jedincov, ktorí ho môžu zmeniť aj malými krokmi.

 

Prečítajte si:Príbeh vášho trička

 

Zdroje: Nature, NASA

Zdroj foto: Pexels.com