Kvôli nemu prichádzame o zdroj pitnej vody, dokonca môže spôsobiť smrť. Viete aký je príbeh nášho bavlneného trička?

0
Kvôli nemu prichádzame o zdroj pitnej vody, dokonca môže spôsobiť smrť. Viete aký je príbeh nášho bavlneného trička?
Bavlnené tričko

Každý z nás má určite doma minimálne jedno klasické bavlnené tričko, ktoré nosíme ku všetkému. Ale zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko litrov vody sa spotrebuje na výrobu jedného bavlneného trička, ktoré si v obchode kúpite za 3 až 5 eur? Ale pokojne to môže byť aj za pár centov?

Keďže bavlna je plodina, ktorá je veľmi smädná, tak len na jeden jej kilogram sa minie 1600 litrov vody, čo predstavuje rok a pol pitného režimu dospelého človeka. A to určite nie je zanedbateľné číslo. Dokonca organizácia WWF odhaduje, že na kilogram bavlny pre výrobu jedného trička sa môže minúť až 2700 litrov vody. Čo je trojročný pitný režim jedného dospelého človeka.

Za koľko odpadovej vody je zopovedný módny priemysel?

A k tomu sa bavlna nášho trička vyrába v krajinách s nedostatkom pitnej vody. Dôležité je aj spomenúť, že voda, ktorá sa použije pri výrobe, sa nevyparí. Ale vráti sa naspäť do vodných tokov. Podľa OSN je módny priemysel zodpovedný za 20 percent odpadovej vody. A teda rieky v okolí fabrík na výrobu oblečenia sú z dôvodu nedostatočnej regulácie a kontroly vysoko znečistené chemickými látkami a zároveň sú aj sfarbené. Preto veta, že rieky v okolí módnych fabrík majú farbu najnovšej sezóny nie je len fráza, ale fakt.

pixabay.com

Bavlna, sa ale zároveň chemicky spracúva, pričom sa použije až 16 percent všetkých insekticídov sveta. Zároveň sa spotrebuje minimálne 1900 rôznych chemikálií, z ktorých podľa Európskej únie, viac ako 160 predstavuje obrovské nebezpečenstvo pre človeka a životné prostredie. A teraz si predstavte, že všetky tieto chemikálie predstavujú toxické látky, tie sa vlejú do riek, ktoré sú pre milióny ľudí pitným zdrojom. Lenže toxicita týchto látok je tak vysoká, že čo i len jedna kvapka vody dokáže zabiť dospelého človeka.

Prečítajte si: Tipy, ktoré vám pomôžu ušetriť za vodu až desiatky eur ročne

Ako sa toto tričko dostane k nám?

Výroba bavlneného trička znečisťuje nielen vodu, ale aj ovzdušie. Pretože textilný priemysel je obrovským užívateľom lodnej dopravy, ktorá spôsobuje uhlíkovú stopu. Ale toto nie je všetko. Okrem toho, každú sekundu jedno smetiarske auto oblečenia končí na skládke alebo v spaľovni. Čiže okrem znečistenia vody, ovzdušia a ohrozenia života mnohých ľudí, vytvárame aj veľké množstvo odpadu. A napokon, pracovník, ktorý ušije toto bavlnené tričko, dostane mesačnú mzdu približne len 80 eur. Preto módny priemysel nemá negatívny dopad len na životné prostredie, ale aj na život ľudí.

znečistená riekaMôže každý jedinec vyriešiť túto situáciu?

Tým, že si takéto tričká nebudeme kupovať určite nič nevyriešime. Pretože, keby teraz každý na celom svete prestal kupovať tričká z fast fashion, ľudia v krajinách tretieho sveta by mohli stratiť prácu, aj keď je to zlá práca. To, aby majitelia týchto firiem prestali myslieť na svoje zisky a začali myslieť na planétu a svojich zamestnancov by to tiež nevyriešilo.

Riešením na tieto hrozivé fakty je na ne upozorňovať, bojovať za pracovné podmienky zamestnancov v módnom priemysle. A tiež obmedziť svoju vlastnú spotrebu oblečenia. Pri nakupovaní myslieť na to, či tú vec naozaj potrebujem, zužitkujem a či nie je lepšia cesta, ako si takúto vec zadovážiť. Vhodnou alternatívou môžu byť second handy alebo ekologické značky oblečenia.

Prečítajte si: Znečistenie ovzdušia je ešte nebezpečnejšie, než sa predpokladalo. Každý rok zabíja milióny ľudí

Zdroj: WorldCounts, Nature Reviews

Zdroj foto: Pexels

žiadne príspevky na zobrazenie