Babská jazda v Nórsku? Do Bergenu na kávu aj spoznávanie fjordov

0
Babská jazda v Nórsku? Do Bergenu na kávu aj spoznávanie fjordov

Cestovať po svete je snom mnohých ľudí, no nie všetkým sa to podarí. Niekedy na to stačí zbaliť tašku a vyraziť, inokedy zas radšej dopredu nachystať deťom oblečenie do škôlky a manželovi napísať zoznam úloh. Pár dní na cestách však jednoznačne vyčistí hlavu a zaplní ju novými podnetmi.

Ako deti sme cestovali najmä prstom po mape, ako dospelí sa už môžeme utrhnúť a vybrať sa, kam sa nám zapáči. Mne sa zapáčili ceny leteniek do nórskeho Bergenu, kam som sa vybrala aj s kamarátkou Majkou. Ja som tá, ktorej stačilo zbaliť si tašku a vyraziť, Majka sa zas najskôr postarala o oblečenie pre dcérku do škôlky aj zoznam úloh pre manžela. A dobrodružstvo sa mohlo začať.

Bergen card

Pri ceste do Bergenu odporúčam zakúpiť si dopredu zľavovú kartičku – Bergen card, s ktorou máte nielen dopravu určitou spoločnosťou zadarmo, ale aj zľavy v iných spoločnostiach či v pár reštauráciách, znížené vstupné v niektorých inštitúciách či atrakciách alebo dokonca vstup do Rybárskeho múzea úplne zadarmo.

Do Bergenu sa oplatí prísť, túlať sa uličkami, piť kávu, ochutnať ryby, vidieť fjordy aj západ slnka, ktorý sa deje až po 21-tej prvej hodine.

Kam sa vybrať?

Ideálne je všetko si pozorne prečítať a zamyslieť sa nad kombináciou jednotlivých miest a ich návštev. Určite treba sledovať aj počasie, nakoľko napríklad na vrch Ulriken, kam vedie lanovka, nič nepremáva, pokiaľ je vietor či nepriaznivé počasie.

Priamo z Bergenu sa dá využiť pozemná dráha Floibanen, ktorá vás za zľavnenú cenu (vďaka spomínanej Bergen card) vyvezie na vrch Floyen. Z neho je výhľad na zátoku a Bergen ako na dlani.

Loď k fjordom a do Mostraumenu a Modalenu, kam sme sa vybrali aj my, premáva dvakrát denne, no cez internet si ju treba bookovať dva dni vopred.

Vďaka dobrej sieti mestskej dopravy možno prestupovať z električiek na autobusy či trolejbusy spoločnosti Skyss bez obmedzenia práve vďaka Bergen card, čo je neskutočne výhodné a pohodlné. Ak sa necháte zaviesť, možno tiež objavíte nádherný starobylý kostol Fantoft, ku ktorému vedie malá lesná cestička.

A pri ešte väčšej túlačke možno naďabíte, tak ako my náhodou, na múzeum Gamle Bergen. To je niečo ako naše skanzeny, pretože ukazuje, ako sa kedysi žilo.

Čo sa v Bergene ešte oplatí vidieť a zažiť? Tu je niekoľko tipov, no najviac sa stačí túlať. Zážitky prídu samé :)

# Nádherné maľované domčeky sú na každom rohu

https://www.instagram.com/p/BxDFVJjALL9/

# Kostoly a chrámy

 

# Kultúrna a historická pamiatka Laksevag

# Námestie v centre

# Pevnosť Bergenhus Fortress

  

# Domčeky v časti Bryggen

# Vtipná ceduľa na vrchu Floyen

 

 

 

žiadne príspevky na zobrazenie