Bojovala za ženské práva: Moslimku odsúdili na 34 rokov väzenia, lebo používala Twitter

0
Bojovala za ženské práva: Moslimku odsúdili na 34 rokov väzenia, lebo používala Twitter

Tu sa nemôžeme baviť o žiadny právach a slobode. Saudskoarabskú študentku a mamičku dvoch detí Salma al-Shebab (34) odsúdili na 34 rokov odňatia slobody za to, že mala účet na Twitteri a prezdieľavala na ňom príspevky disidentov.

Ako informuje Daily Mail, Salma bola obvinená z používania Twitteru na „vyvolávanie verejných nepokojov a destabilizáciu občianskej a národnej bezpečnosti“. Mamička dvoch detí zverejnila tweet, v ktorom vyzývala na podporu práv žien v Saudskej Arábii. Už len na tomto súdnom rozsudku je vidieť, ako veľmi sú utláčané. No naozaj, 34 rokov v base za vyjadrenie svojho názoru a podporu žien? To ani nepotrebuje komentár…

Salma má dvoch synov. Jeden má štyri roky, druhý šesť. Pôvodne ju odsúdili na šesť rokov za mrežami, proti tomu sa mamička odvolala. Potom však zasiahol saudskoarabský súd pre terorizmus. Ten jej udelil rovno 34 rokov. Po odpykaní trestu bude mať aj 34-ročný zákaz vycestovať z krajiny.

Al-Shebab zatkli v januári 2021 na dovolenke v Saudsej Arábii. Stalo sa to krátko predtým, ako sa mala vrátiť do Spojeného kráľovstva, kde si robí doktorát. Predpokladá sa, že rolu v jej zatknutí a odsúdení zohrala jej náboženská identita. Salma šiitska moslimka.

“Saudská Arábia sa svetu pochválila, že zlepšuje práva žien a vytvára právnu reformu, ale pri tomto ohavnom rozsudku niet pochýb o tom, že situácia sa len zhoršuje,” povedala Al-Haidari, saudskoarabská manažérka v organizácii pre ľudské práva so sídlom v USA.

“Žiaľ, nie je žiadnym prekvapením, že korunný princ Mohammed bin Salman sa cíti viac ako kedykoľvek predtým oprávnený predsedať takémuto hroznému porušovaniu práv,” dodala.

„Hoci Salmu pôvodne súd prvého stupňa odsúdil na 6 rokov, počas odvolania sa trest zvýšil na 34 rokov. Toto je najdlhší známy trest pre aktivistku za práva žien v Saudskej Arábii,” uviedla aktivistka za práva žien Loujain al-Hathloul. Tá je napríklad neprávom zdržiavaná v Saudkej Arábii a má zákaz cestovania. Aj ona bola predtým vo väzení. Na jej prepustenie vyzývala práve Salma. Role sa im teraz dramaticky vymenili.

„Je iróniou, že kým sa Loujainovo prepustenie oslavovalo, Salma zostala za mrežami z dôvodu, že žiadala práve toto prepustenie,” povedala na margo toho Al-Haidari. “Je to vzor pre saudskoarabské úrady, aby zabezpečili, že ženské aktivistky nebudú môcť oslavovať ani pripisovať zásluhy za žiadne zo svojich ťažko vydobytých víťazstiev,” uzavrela.

žiadne príspevky na zobrazenie