Ženy sú iniciatívne, veľa vecí je na ich pleciach, hovorí hodinový manžel Boris Rák

0
Ženy sú iniciatívne, veľa vecí je na ich pleciach, hovorí hodinový manžel Boris Rák

Domáci majster či hodinový manžel. Vykúpenie mnohých žien, no možno i mužov. Koľkokrát si povzdychneme, že treba opraviť to, či ono. Niekedy len namontovanie obrazu či poličky môže trvať celé roky, až sa to nikdy neuskutoční.

Boris Rák (32) je praktický a skutočne akčný muž, ktorý využil dieru na trhu a podniká ako hodinový manžel v okolí Prievidze.

Boris Rák v rozhovore pre Akčné ženy prezradil:

  • že 30 % klientov tvoria muži,
  • aké je ťažké nájsť spoľahlivého a zručného „parťáka“,
  • či akčná žena má vedieť zmontovať skrinku z IKEA alebo vyvŕtať dieru na obraz.

Boris, vy ste vyučený elektrikár, ale zároveň aj plynár a vodár. Ako a kedy ste to všetko stihli? Vždy vás bavili tieto praktické činnosti?

Áno, praktické činnosti ma bavili od útleho detstva. Stále som niečo opravoval, menil, rozoberal, rozmýšľal som ako veci fungujú a pritom som sa učil (úsmev).

Študoval som strednú elektrotechnickú školu, plynárstvo som si robil dodatočne približne rok, dva dozadu. Absolvoval som odborné skúšky a školenia. Ak nemáte potrebné osvedčenie, nemôžete vymeniť alebo zapojiť ani plynový sporák. V podstate na všetko mám potrebné papiere, okrem vody, ktorá sa už dnes neštuduje. V tejto oblasti som však zaškolený „starými vodármi“ a študujem moderné spôsoby pripájania.

Prezraďte, objednávajú si vaše služby aj muži alebo majú prevahu ženy?

Ženy tvoria približne 70% približne a to vo veku od 18 do 70 rokov. Je možno zaujímavé, že aj tieto staré panie v rokoch si ma nájdu na Facebooku a oslovia ma. Normálne mi volajú, že ma našli na tejto sociálnej sieti. Väčšinou zákazníkov sa ku mne dostane práve cez Facebook. Aktuálne však už fungujem viac menej na osobnom odporúčaní a pozitívnych referenciách. Ale mám aj Instagram:).

Ide skôr o byty alebo aj o domy?

Bytov je približne 80 %. Kto má dom, je pravdepodobné, že si niečo vie urobiť aj sám (úsmev). A Prievidza je zase skôr bytové mesto.

Aké úkony najčastejšie realizujete?

Najčastejšie riešim opravu záchodov, výmenu batérií, montáž nábytku a pripájanie spotrebičov (umývačka, pračka, sušička). Tieto činnosti tvoria 80 % mojej práce. Ale niekedy riešim aj vešanie obrazov. Nie každý má doma vŕtačku, hmoždinky, vodováhu, meter. Aj chlapi si ma na toto volajú. Nedávno som bol jednému pánovi meniť 20 žiaroviek v dome. Otvorene povedal, že nemá na to ani čas, ani chuť. Viem to však úplne pochopiť, ak niekto je celé dni od rána do večera v práci.

Čo si máme predstaviť pod montážou nábytku?

Ľudia majú doma nábytok, napríklad z IKEA, zvyčajne pol roka a dlhšie. Vždy čakajú na chlapa, na kamaráta, na suseda. Potom sa naštvú a zavolajú si mňa (úsmev).

Viem však aj nábytok vyniesť, doniesť, zabezpečiť dovoz. Závisí od požiadavky klienta. Montujem napríklad aj kuchyne, mojou výhodou je, že nielen zmontujem skrinky, ale viem aj zapojiť spotrebiče, pripojiť sporák, všetko, čo sa týka vody… Takže zákazník odo mňa dostane komplet hotovú kuchyňu a už nemusí zháňať ďalších odborníkov.

Nemáte problém ani ísť do Poľska na trhy kúpiť nábytok a doviesť…

Áno. Bol som klientovi kupovať v Nowom Targu na tržnici masívny nábytok. Na internete je FB stránka tržnice, vedel som presne, čo mám kúpiť. Sadol som do dodávky, kúpil, doviezol, namontoval. Zákazník bol veľmi spokojný a pre mňa to bola taktiež nová skúsenosť.

Nerozmýšľate prípadne nad rozšírením, že by ste pribrali kolegov a mohli by ste sa zamerať aj na väčšie zákazky?

Už vyše roka hľadám a je to reálne problém. Zohnať niekoho zodpovedného, komu by človek veril a mohol sa spoľahnúť. A hlavne niekoho, kto sa vie slušne správať k ľuďom, k zákazníkom, nefajčí, nepije a je odborníkom. Nehľadám niekoho, kto vie robiť len s lopatou, ale aby vedel robiť s elektrikou, s vodou. Aby som nemusel chodiť po ňom kontrolovať. Zatiaľ som v mojom okolí nenašiel takú kombináciu ako ja. Práce je dosť, minimálne jedného alebo dvoch „parťákov“ si viem predstaviť.

Bavia vás tieto manuálne práce aj doma? Nemáte toho už z práce „plné zuby“?

Doma je spravené vždy všetko. U nás neplatí, že obuvníkove deti chodia bosé (úsmev).

Chodievate aj opakovane k niektorým klientom? Nemyslím teraz, že sa stále niekomu kazí WC…

Áno, dokonca viac ako 80 % mám opakovaných klientov. Veď stále je niečo. Raz nábytok, potom niečo iné… Prípadne, ak nemajú v tej chvíli peniaze, dajú si urobiť niečo menšie a potom o nejaký čas zase niečo iné. Najlepšou odmenou pre mňa je, že zákazníci sa vracajú.

Stretávate sa s tým, že klienti sa veľmi tešia z vašich služieb, napríklad, že si ženy povzdychnú niečo v zmysle, že sa konečne dočkali?

Samozrejme, stretávam sa s tým. Najlepšie, ak je chlap doma a povedia to pred ním (smiech).

A ako sa tvária potom tí chlapi? Nie sú zdutí?

Jasné, že sú. Ale veď mali na to čas (smiech). Keď prídem, idú si zapáliť, prípadne do kuchyne a potom vidím, ako ma nenápadne pozorujú.

Ako radi trávite váš voľný čas?

Doma, s rodinou, s dcérou. Taktiež vonku v prírode. A ešte vo vani dokážem oddychovať aj dve hodiny.

Máte pocit, že ženy sa snažia už aj samé byť iniciatívne a naučiť sa drobné domáce práce? Nemusíte po ich pokusoch opravovať?

Určite, že sú iniciatívne. Častokrát ide o ženy bez mužov, vdovy alebo majú mužov v zahraničí. Všetko je na ženských pleciach. Snažia sa, aj by chceli, ale nie všetko sa dá. Napríklad do panelu nenavŕtate len tak hocijakou vŕtačkou. Ale opravujem pokusy nielen po ženách, ale aj po mužoch😊.

Praktický a zručný muž býva už vzácnosťou. Nezneužíva túto vašu schopnosť rodina alebo priatelia?

Rodina ma nezneužíva. Mame, starkej a bratovi spravím hocikedy veľmi rád a zadarmo. S bližšími kamarátmi si vieme vzájomne vypomôcť. Ale som si vedomý hodnoty svojej práce a myslím, že si to už uvedomujú aj ľudia okolo mňa.

Aké tri základné veci by ste odporúčali vedieť každej akčnej žene?

Klasikou je výmena žiarovky, niečo malé navŕtať, zošrobovať a zmontovať si jednoduchú skrinku z IKEA.

A čo by radšej skúšať nemala a mala by radšej zavolať odborníka?

Určite neskúšať nič odborné, ohľadne elektriky, plynu ani vody. Ani výmenu vypínačov. Ono sa môže zdať, že veď teraz to funguje. Ale v noci sa to môže zmeniť a predstavte si, že bývate na siedmom poschodí. Finančné následky sú celkom bolestivé.

Vaše obľúbené myšlienky?

„Nič nie je nemožné.

„Všetko sa dá. Je to len otázkou času a peňazí.“

Ďakujem za rozhovor.

Zdroj foto: archív B. R.

žiadne príspevky na zobrazenie