Buďme ecoologickí

0
Buďme ecoologickí

Je to na nás. Starého psa novým kúskom nenaučíš, prírode nerozkážeš, tak jej skúsme pomôcť. V dobe keď meníme tričká ako ponožky sa počíta každá snaha. Ak tu ešte chceme nejaký ten rôčik byť, je nevyhnutné, aby každý prispel svojou troškou. Byť ekologický je nový trend. A je to nielen cool ale aj veľmi dôležité.

Ak to chcete vyskúšať, ale neviete kde začať, dávame do éteru pár jednoduchých tipov na rozbeh. Začnite po troške, pestujte nové zvyky a ani sa nenazdáte, budete e-cool-ogický/á.

ekologia, klima

  foto: pixabay.com

10 tipov na ekologickejší život

 1. Spýtajte sa babky. Koľko mala sukien? Sedemdesiat asi nie. Myslite na to skôr, než pôjdete cez víkend znovu do shopping centra. Skúste sa pozrieť najprv do skrine a vytriediť veci, ktoré už nenosíte. Fast fashion ničí našu planétu. Aj Vašu planétu. Ak si nákup nechcete odoprieť, skúste si chvíľu šetriť a daj eurá nejakej lokálnej kvalitnej a eko-friendly značke. Tieto kúsky sú jedinečné a prežijú niekoľko lacných tričiek.
 2. Kupujte nebalené potraviny. Obaly sú tu zbytočné, chlieb, ovocie, zeleninu, to všetko viete nakúpiť bez obalu. Aj drogéria má alternatívy. Napríklad prací prášok, ktorý si môžete opakovane „natankovať“ do tej istej fľaše. Zvoľte si ekologický obal vždy keď je to možné.
 3. Využite technológie. Vstupenky do kina aj na festival sú dnes bežne dostupné online.
 4. Vytrieďte nielen skriňu, ale aj odpad a skúste ho triediť a recyklovať.
 5. Vytrieďte nielen odpad, ale aj chladničku. Usporiadajte potraviny tak, aby neostalo nič čo musíte vyhadzovať po dobe exspirácie.
 6. Používate v kuchyni jednorazové kuchynské utierky? Choďte za babkou znovu. A poproste ju nech vám daruje pár krásnych vyšívaných utierok. Sú krajšie, praktické, a áno, sú ekologické.
 7. Ak nechováte doma prasiatka, ani sliepky, kúpte si kompostér. Väčšinu odpadu z kuchyne spracuje a vy máte hnojivo na kvety. Vráťte prírode požičané a dobrý pocit získate ako bonus.
 8. Keď už sme pri kvetoch, nie je lepšie darovať tie v črepníku, alebo bylinky ako tie rezané? Ekologickejšie, trvácne a správne.
 9. LED žiarovky namiesto klasických, sprcha namiesto vane. Ľahké nie?
 10. Plasty môžete redukovať aj tak, že si kúpite termohrnček na kávu s pekným motívom, alebo parádnu fľašu na vodu. Sú krásne, farebné a ekologické.

Toto je len zopár nápadov ako sa začať správať zodpovedne k životnému prostrediu. Sú ľahké a cenovo dostupné, je to len o skúšaní. Tak smelo do toho, buďme e-cool-ogické, nech máme pekné miesto na život. Vďaka!

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu