Česko má 17. zápis do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. Aké mesto sa oplatí navštíviť?

0
Česko má 17. zápis do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. Aké mesto sa oplatí navštíviť?

ČR potvrdzuje svoju pozíciu v rebríčku štátov s najväčším počtom lokalít zapísaných do Svetového dedičstva UNESCO. Návštevníci vyše 10-miliónovej krajiny v strede Európy môžu po novom zavítať už do 17 miest a oblastí zaradených do prestížneho zoznamu.

Zoznam českých lokalít v zozname UNESCO po najnovšom rozšírilo mesto Žatec a krajina žateckého chmele. Známa chmeliarska oblasť v Ústeckom kraji bola zaradená medzi mestá a oblasti s najvyšším medzinárodným štatútom kultúrnej a historickej ochrany 18. septembra tohto roka. Pre ČR je to už 17. zápis, ktorý je prísľubom ďalšieho zvýšenia atraktivity nášho suseda v očiach turistov a cestovateľov z celej Európy.Žatec, Foto: www.pixabay.com – 12019

Zápis do UNESCO po rokoch čakania

17. českému zápisu do UNESCO predchádzal niekoľkoročný príbeh. Mesto Žatec sa začalo uchádzať o členstvo medzi „elitou“ v úvodnej dekáde storočia. Ako Žatec – mesto chmeľu sa dostalo do tzv. indikatívneho zoznamu s národným charakterom v roku 2007. O 10 rokov neskôr bol zámer mesta ako kandidáta o členstvo hodnotený príslušným výborom UNESCO. Ten odporučil kompetentným prepracovať projekt a rozšíriť ho o okolitú chmeliarsku krajinu. Mesto následne začalo pracovať na úprave zámeru, ktorý bol v septembri tohto roka odobrený a Žatec s okolitou chmeliarskou oblasťou sa zaradil do zoznamu lokalít s najvyšším štatútom ochrany miest, pamiatok a prírodných zaujímavostí na svete.

Mesto Žatec a chmeľnice v jeho okolí

Lokalita Žatec a krajina žateckého chmele sa skladá z 2 častí, ktorým sa ušiel 1 spoločný zápis. Jednu časť tvorí mesto Žatec a jeho historické centrum, druhá zahŕňa okolitú krajinu s niekoľkými obcami a chmeľnicami.

Mesto Žatec – Zhruba 20-tisícové mesto je centrom celej chmeliarskej oblasti. Do UNESCO sa dostalo najmä vďaka historickému centru a starej priemyselnej štvrti z 19. storočia. V nej je niekoľko historicky cenných industriálnych objektov, ktoré prispeli k rozvoju pivovarníctva.
Krajina žateckého chmele – Spolu s mestom Žatec sa do UNESCO dostali vybrané dediny v okolí mesta, ktorých územie je súčasťou chmeliarskej oblasti s viacerými chmeľnicami. Do oblasti patrí aj zámok Stekník v rovnomennej obci. Súčasťou lokality je aj obec Trnovany.

Prvá chmeliarska oblasť v UNESCO

Zápis lokality Žatec a krajina žateckého chmele má pre Česko špecifický význam. Štátu za riekou Morava to prinesie celosvetové prvenstvo v podobe prvej chmeliarskej oblasti, ktorá sa dostala do UNESCO. Aktuálne nie je v zozname žiadna iná lokalita, ktorá získala zápis kvôli pivovarníckej tradícii a ochrane historických objektov využívaných pri spracovávaní chmeľu a výrobe piva. 17. český zápis tak rozširuje „portfólio“ UNESCO a dostáva pivovarníctvo na mapu celosvetového prírodného, kultúrneho a historického dedičstva.Ilustračné foto: www.pixabay.com – RitaE

17 českých lokalít v zozname UNESCO:

– Praha (historické centrum)
– Telč (historické centrum)
– Český Krumlov (historické centrum)
– Žďár nad Sázavou (pútnický kostol na Zelené hoře)
– Kutná Hora (historické centrum s chrámom a katedrálou)
– Lednicko-valtický areál
– Holašovice (obecná pamiatková rezervácia)
– Kroměříž (zámok a záhrady)
– Litomyšl (zámok a zámocký areál)
– Olomouc (trojičný stĺp)
– Brno (Vila Tugendhat)
– Třebíč (bazilika a židovská štvrť)
– Kladruby nad Labem (krajina chovu koní)
– Krušnohoří (banícky región)
– Karlove Vary, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně (trojuholník kúpeľných miest)
– Jizerskohorské bučiny (bukové lesy)
Žatec a krajina žateckého chmele

Mesto Žatec aj okolité obce si od zápisu do UNESCO sľubujú rýchlejší rozvoj regionálneho cestovného ruchu. Zaradenie prvej chmeliarskej oblasti do tohto zoznamu môže zatraktívniť aj celé Česko a prilákať k našim susedom ešte viac zahraničných návštevníkov. Zároveň to vyzdvihne bohatú pivovarnícku tradíciu a prispeje to k jej zachovaniu pre ďalšie generácie.

Foto na titulke: www.pixabay.com – 12019

Prečítajte si aj: Najznámejšie vinárske oblasti v Európe

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu