Čím viac si budeme my ženy pomáhať, tým viac spolu dokážeme. Aj o tom bol event Šťastné a veselé ženy

0
Čím viac si budeme my ženy pomáhať, tým viac spolu dokážeme. Aj o tom bol event Šťastné a veselé ženy

Smiech. Emócie. Slzy. Ženská energia. Úsmevy. Objatia. Tak vyzeralo vianočné stretnutie akčných a inšpiratívnych žien Akčné a veselé, ktoré sa konalo vo štvrtok 08.decembra 2022. Úvodným a moderátorskym slovom sprevádzala Martina Beňová, spoluzakladateľka Akčných žien.

„Každá z nás je v niečom akčná,“ zaznelo na improvizovanom pódiu. Zdieľanie vzájomných skúseností, inšpirácia, podnety, panelová diskusia či krst knihy boli súčasťou večera. Okrem iného sme sa dozvedeli, že zamat je znova „in“, čiže ak váhate, či si dať na sebe niečo zamatové, neváhajte a hoďte to na seba.

Ako si vybudovať svoju značku na LinkedIn

Vedeli ste, že 3,5 milióna ľudí na Slovensku má Facebook? V praxi to znamená, že je veľmi ťažké sa presadiť. Na LinkedIn je zatiaľ len veľmi málo Slovákov (600 000), čiže je veľká šanca zaujať. Lucia Kočková, odborníčka na LinkedIn sa podelila nielen s odbornými radami, ale aj s osobným príbehom. Ženy, ktorým pomohla rozbehnúť LinkedIn, majú dnes ďaleko viac kontaktov ako ona. Lucia sa z toho teší. Dokazuje to, že byť aktívny na LinkedIn má dnes veľký zmysel a potenciál.  „Čím skôr tam začnete byť aktívne, tým skôr sa vaša značka dostane medzi potenciálnych zákazníkov/ľudí,“ hovorí Lucia. „Každú minútu si na LinkedIn nájdu prácu traja ľudia, ide o miesto veľmi vhodné na budovanie obchodno – procesných vzťahov.“

Zakladateľka Akčných žien, Martina Novotná bola Luciiným prvým kontaktom, ktorý sa ozval na základe postu a zároveň išlo o prvú spoluprácu, ktorá trvá dodnes. „Maťa je pre mňa top na LinkedIn, živý príklad ako sa dá robiť biznis a pestovať a budovať vzťahy,“ dodáva Lucia.

Foto: Lucia Hrapko

Prečo je výhodné byť na LinkedIn?

„Iba 5% followerov na Facebooku a Instagrame vidí obsah, ktorý zdieľame. Na LinkedIne si vybudujeme svoju sieť, publikujeme svoje veci úplne od začiatku a to, čo zdieľame, presne vidí naše publikum. Vy sami rozhodujete o tom, komu obsah ponúkate a akým spôsobom. A on potom s vami interaguje. Úplne super je, že obsah tvoríte cielene a dostávate ho medzi ľudí, ktorých chcete osloviť,“ hovorí odborníčka Lucia Kočková.

Ako byť šťastná a veselá žena a podnikateľka

Panelová diskusia na vyššie uvedenú tému podnietila k zamysleniu každú z prítomných žien. „Cítite sa šťastná? Ste šťastná? Čo je to vlastne šťastie?“ a každá z prítomných spíkeriek dostala otázku „PREČO?“

Šťastie je pre každého niečo iné. Je potrebné si uvedomiť, že to, čo robí šťastnou jednu ženu, nemusí robiť šťastnou inú ženu. Je však dôležité, aby sme si to vedeli povedať, prepojiť sa, dokázať nasať a tešiť sa z úspechu a šťastia inej ženy. Každá žena má za sebou svoj osobný jedinečný a individuálny príbeh.

Veronika Baláž, lektorka Excelu a matematiky na voľnej nohe odporúča: „Robte to, čo milujete. Odpor zabíja dušu.“

„Štýl nie je o oblečení, tvoj štýl je tvoja sila. Nie vec ťa robí štýlovou, ale to, akým spôsobom ju nosíš. Ja sa snažím naučiť obyčajné normálne ženy ako každý deň otvoriť skriňu a pritom sa nestresovať a byť štýlová a šťastná, odporúča stylistka Adrianna Nagy Finta.

Lucia Košková, foto: Lucia Hrapko

Šťastie v práci sa prenáša aj domov a naopak

„Ak hľadáte prácu alebo hľadáte niekoho, tak je to to pravé miesto pre vás,“ hovorí Jana Sliacka, zástupkyňa CV Mango. Jej práca je jej srdcovka, nakoľko vidí ľudí, ktorí si dokážu splniť svoje sny vďaka práci. Nakoľko v práci  trávime veľmi veľa času, je dôležité, kde a s kým ju trávime.

„Na klasických portáloch už nie sú zamestnanci, ktorých by sme chceli osloviť,“ vysvetľuje Jana. „Inzerát na klasickej platforme nefunguje, resp. minimálne nefunguje tak, ako fungoval kedysi. Ľudia, ktorí sú dobrí v tom čo, čo robia, častokrát nechcú len tak meniť zamestnanie a je potrebné ich osloviť s nejakou ponukou, nájsť niečo, čo by mohlo byť pre nich motiváciou. Tomuto sa venuje aj CV Mango, dokáže nájsť človeka práve vďaka motivácii.“

Pridajte sa na náš event Novoročná inšpirácia už 26. januára 2023

Zdôraznila, že ak chcete byť úspešným kandidátom, v prvom rade netreba zabudnúť na prípravu na pohovor. Po kvalitne vypracovanom životopise  je to alfa a omega. Nakoľko veľa ľudí prípravu podceňuje, dokážete vyniknúť a získať 9 bodov z 10. Pre viac informácií ako si nájsť dobrú prácu je možné si pozrieť webinár na túto tému.

Prečo je dôležité vedieť aspoň základy tabuľkového sveta?

Za expertkou Excelu Veronikou Balážovou prichádzajú rôzne typy klientov. Často ide o individuálne konzultácie, napríklad po návrate do práce po materskej dovolenke alebo, ak človek chce zmeniť svoju pracovnú pozíciu. Zväčša ide o pracovné dôvody a o prácu, ktorá s Excelom súvisí. A či je Excel a tabuľky pre každého? Určite sa netreba do toho nútiť. „Je dôležité úprimne si zodpovedať na otázku, či je to oblasť, ktorá nás aspoň trošku láka“, odporúča Veronika. Ak nie ste si istý, či by vás niečo také bavilo, je možné si pozrieť webinár „Opráš svoje zručnosti v EXCELi“ a možno nájdete odpoveď na vašu otázku.

Prečo je dôležité vnímať seba samého ako silného človeka?

„Byť silným človekom znamená pre mňa, že som sebavedomá, vo svojej komfortnej zóne a že viem vystupovať v hocijakej situácii. Pre mňa osobne je to predovšetkým však prejavom harmónie (nášho vnútra/ženskej duše a samozrejme nášho vzhľadu). Ak sa ráno oblečieme tak, že sa sami sebe páčime, tak sa aj pravdepodobne inak cítime,“ hovorí stylistka Adriana.

Verí, že štýl nie je o oblečení a o šatách, ale aby sme dokázali to, čo máme v šatníku nosiť a správne nakombinovať. „Naša ženská sila by sa mala prejavovať v sofistikovanosti a v ženskosti.“

Martina Novotná a Martina Beňová, foto: Lucia Hrapko

Prečo je dôležité pozerať sa na biznis očami zákazníkov?

„Lebo bez zákazníkov by sme biznis nemali,“ hovorí Zuzana Šmahelová, ambasádorka slovenského vína Vinum Nobile Winery a vzápätí dodáva, že sa snaží pozerať na biznis očami verného zákazníka. Počas lockdownu viacerí vinári otvorili nový spôsob, ako sa dostať k zákazníkovi – eshop. Už vtedy si Zuzana uvedomila, ako veľmi si praje, aby sa zákazníci vracali. Eshop vníma ako takú pivničku, kde zákazníkom poradia, kde sa človek nestratí, kde nájde ponuku na mieru bez zbytočného spamovania.

Usilujeme sa dostať naše kvalitné slovenské vína medzi ľudí. Máme radosť, že zákazníci sa vracajú. Myslím, že pozerať sa naozaj nie na výsledok a profit, ale pozerať sa očami zákazníkov, nás dovedie k tomu, že biznis bude stabilný,“ dodáva Zuzana.

Prečo je dôležité, aby sa ženy nebáli ísť v živote ďalej, aj keď ich postihne čokoľvek?

Elena Bročková má za sebou transplantáciu kostnej drene, čo jej značne zmenilo život. Jeden deň bola ešte v robote a ďalší deň jej doktorka povedala, že do práce sa vráti možno o rok, možno o dva. „Bol to šok, nakoľko som pragmatická a plánovitá. Všetko sa zrútilo. Mala som skvelé vlasy a užasnú kaderníčku. Absolútne sa mi zrútil svet. Ale tá chuť dať si dobrú kávu, ktorú som nemohla asi rok piť a dať si ju, bola taká silná, že som sa zaprela, že to dám a dala som to. V tom čase som mala pred 40tkou (mala som 38 rokov) a môj syn mal osem rokov a bol v prvej triede. Prešla som si liečbou a po roku som sa vrátila do práce, síce s parochňou na hlave a ešte taká sivohnedá, a vtedy som začala rozmýšľať, či mi to dáva zmysel. Každý deň som išla tak, idem ja každý deň chodiť do tejto práce a budem tu sedieť od – do? A to  vyprovokovalo v mojom živote zmenu a rozhodla som sa prejsť na voľnú nohu,“ rozpráva Eli svoj životný príbeh a v miestnosti je hrobové ticho.

„Čokoľvek sa človeku v živote stane, a veľakrát sa nám stanú zlé veci, je možné to otočiť vo svoj prospech. Pracovala som na tom niekoľko rokov a musím povedať, že som sa dostala do fázy, že som spokojná. Pre mňa je kľúčové byť spokojnou. Byť šťastná je už ďalší level,“ hovorí Eli.

Foto: Lucia Hrapko

„Chcela by som povzbudiť aj tie, čo rozmýšľajú nad zmenou práce alebo sa obávajú začať podnikať alebo obávajú sa urobiť akúkoľvek zmenu v živote, tak urobte tú zmenu! Lebo byť v nemocnici a rozmýšľať nad tým, čo ste nestihli, je strašne frustrujúci pocit. Pre mňa to bol najhorší pocit, čo som zažila.“

Na kávu od lekárky nikdy nezabudnem

„Ja verím v spolupatričnosť ľudí. Počas liečby som dostala asi 50 transfúzií krvi. To, že cudzí človek ide a daruje vám krv a vy ju dostanete, to je absolútne neuveriteľné. Pre mňa je to niečo, čo mi doslova a do písmena zachránilo život. Pacienti s leukémiou sú odkázaní na transfúzie od iných ľudí. Pre mňa  ľudská solidarita s úplne cudzím človekom je veľmi vzácna a je to veľmi silné.“

„Takisto si vážim prácu lekárov, mne určite zachránili život. Urobili maximum všetko, čo mohli urobiť. Päť dní po chemoterapii som mala strašnú migrénu a prišla na izbu moja izbová lekárka a povedala, že mi urobí kávu. Ja na tú kávu nikdy nezabudnem! Mne tá káva tak dobre urobila a pomohla mi z tej migrény, naozaj aj malé veci vedia robiť zázraky. Verím v spolupatričnosť žien. Ak my ženy nebudeme držať spolu, tak to bude veľmi zlé. Čím viac si my budeme pomáhať, tým dokážeme spolu oveľa viac.“

Prečo sa oplatí byť v Klube Akčných žien?

Klub Akčných žien prináša inšpiráciu. Ženy, ktoré sa venujú rôznym vaciam. Prináša nové kontakty, nové zdieľania. V rámci Klubu je kľúčové vzdelávanie žien (cez webináre, eventy, vzájomné stretávanie sa). Veronika Baláž prezradila, že v novom roku 2023 budú skvelé webináre „Boostni svoj LinkedIn s Excelom“, kde sa dozviete, ako si preniesť do reportu svoje „connections“ v LinkedIn. V rámci reportu si viete odsledovať, ktoré aktivity najviac rozvíjali vašu sieť.

Ak niekam potrebujete ísť a neviete, čo si obliecť, tak Adrianna rada poradí a aj v rámci Klubu ponúka 6+1 tipový štýl v osobnom brandingu. Kontakty v rámci Klubu Akčných žien sa častokrát menia na dlhotrvajúce priateľstvá. Svoje vie o tom aj Jana Sliacka, ktorá oceňuje pozitívnu ženskú energiu a istotu. Nájdete tu naozaj úžasné ženy, úžasné inšpirácie. Ako napríklad mnohé podnikateľky objavili Luciu Kočkovú, ktorá im pomáha rozbehnúť LinkedIn. Takisto ak začínate podnikať  a neviete „kudy kam“, v Klube nájdete všetky množstvo dostupných informácií na jednom mieste.

„Webináre sú nabité informáciami od začiatku do konca. Máte možnosť sa pýtať, máte možnosť si to aplikovať na svoj biznis. Naozaj je to pre vás a o vás,“ hovorí jedna z prítomných žien.

Daniela Marušková: Nikdy sa nevzdávaj

Každá z nás má nejaký príbeh. Každá z nás, ktorá prežíva nejakú situáciu, ktorú predtým nezažila, tak je pre ňu tá najťažšia. A každá z nás potrebuje nájsť motiváciu, ako bojovať a ísť z nej von.

Foto: Lucia Hrapko

Daniela Marušková bola ambasádorkou konferencie Pre zdravie ženy. Počas tehotenstva si nahmatala hrčku, v tom čase nemala ani 30 rokov. Z 2 mm na začiatku sa zrazu stali 2 cm. Nakoľko bola tehotná, mamografia neprichádzala do úvahy. Potvrdilo sa, že ide o zhubný nádor. V 6. mesiaci tehotenstva absolvovala operáciu, čo pre Danielu bol obrovský stres, nakoľko sa veľmi bála o svoje dieťa. Dozvedala sa, že existuje aj alternatíva, že dostane chemoterapiu aj keď je tehotná. Našťastie všetko dobre dopadlo, synček má dnes dva roky a je zdravý, šťastný a spokojný.

Čo bolo pre Danielu najväčšou motiváciou? „Určite to bolo moje dieťa. Ak si predstavíte situáciu, že sa pohrávate s myšlienkou, že vaše dieťa nebude mať matku, robíte všetko preto, aby ste prežili. Vy musíte ísť ďalej, musíte dúfať a musíte chcieť to celé prekonať,“ hovorí.

Prišla som nato, že musím vedieť povedať NIE. Vedieť odmietnuť požiadavky na seba, či už v práci alebo v domácnosti. Predtým som mala pocit, že som super človek, ktorý zvládne všetko. Prišla som nato, že nie, že sme ženy, ľudské bytosti že je normálne nevládať, je normálne si ľahnúť, je normálne si vyložiť nohy, je normálne a prirodzené požiadať o pomoc. Vedieť povedať, dnes nestíham, nevládzem, nemôžem. Stále sa učím povedať nie a nedostávať sa do stresu,“ priznáva Daniela.

Kniha V tieni koridy úspešne pokrstená

Krst knihy V tieni koridy bol spojený so ženou, ktorá je spätá s Akčnými ženami od začiatku. Alexandra Vrábelová napísala v poradí už jej tretiu knihu. Písať začala už dávnejšie, avšak nenabrala odvaha publikovať a všetko skončilo v zásuvke. Vďaka Akčným ženám sa však dostala k literárnej dule, k Soni Borušovičoej, ktorá ju povzbudila, a tak knižný svet obohatili nové knižné diela. Kniha V tieni koridy prestavuje štyri príbehy v živote ženy v rôznych časových obdobiach.

Alexandra si ako krstnú mamu vybrala zakladateľku Akčných žien, Martinu Novotnú. „Páči sa mi, ako motivuje ženy. Má za sebou kus práce s Akčnými ženami, zorganizovala množstvo podujatí, spája ženy a myslím, že vďaka nej sa zlepšil život viacerým ženám. Mohli sa nájsť v tom, čo hľadali alebo začali robiť to, čo milujú. Obdivujem ju ako podnikateľku aj ako mamu s veľkým srdcom, ktorá pracuje s láskou. Aj napriek neľahkým okolnostiam ona vždy išla húževnato vpred a s úsmevom na tvári. A s energiou,“ hovorí Alexandra.

Krstná mama knižnej publikácie V tieni koridy zapriala knihe veľa úspechov a veľa čitateľov. Prezradila, že kvôli autenticite knihy strávila s Alexandrou týždeň vo Valencii (úsmev).

Zdroj foto: Lucia Chrapko

 

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu