Čo sú konšpiračné teórie a akých je ich 5 znakov?

0
Čo sú konšpiračné teórie a akých je ich 5 znakov?
pixabay.com

Konšpiračná teória je definovaná ako teória, ktorá odmieta štandardné vysvetlenie udalosti a namiesto toho pripisuje tajné sprisahanie tajnej skupine alebo organizácii.

  • Viac ako jeden z troch Američanov verí, že globálne otepľovanie je podvod.
  • Celých 49 % Newyorčanov verí, že vláda Spojených štátov bola spoluvinníkom útokov z 11. septembra.
  • Viac ako 50 % Američanov verí, že Lee Harvey Oswald nekonal sám pri atentáte na Johna F. Kennedyho.
  • Približne 37 % Američanov verí, že Úrad pre potraviny a liečivá (FDA) zámerne bráni verejnosti získať prírodné lieky na rakovinu.

Konšpiračné teórie sú neuveriteľne rozšírené a zdá sa, že sú súčasťou všetkých moderných spoločností. Možno výskum ešte niekedy identifikuje kultúru, ktorá nezastáva nejaký druh konšpiračných presvedčení.

Pochopenie konšpiračných teórií

Sociálni vedci dospeli k dohode o tom, čo presne predstavuje konšpiračnú teóriu. Pohľad na kľúčové prvky konšpiračnej teórie pomáha objasniť, prečo éra sociálnych médií, zvýšená spotreba správ a zmätok, ktorý prišiel spolu s pandémiou COVID-19, vytvorili dokonalé prostredie pre vznik konšpirácií.

Konšpiračné teórie zahŕňajú myšlienku na mocné skupiny ľudí, ktorí podnikajú tajné akcie, ktoré sú skryté pred verejnou kontrolou. To vo svojej podstate znamená, že je veľmi ťažké ich vyvrátiť. Konšpiračný teoretik sa pravdepodobne domnieva, že každý, kto sa pokúsi vyvrátiť ich teóriu, je do nej zapojený a sám je súčasťou konšpirácie.

pixabay.com

Štúdia psychológie konšpiračných teórií ich rozdelila do piatich hlavných prvkov:

  • Predpoklad toho, že sú ľudia a udalosti kauzálne prepojené alebo vytvárajú nejaký vzorec.
  • Konšpirátori sú vo svojich činoch úmyselní.
  • Skupina nečestných a zlých ľudí pracuje spoločne na dosiahnutí cieľa (vysvetlenia osamelých vlkov nespĺňajú definíciu konšpiračnej teórie)
  • Od sprisahancov hrozí ublíženie ostatným.
  • Konšpirátori konajú v tajnosti, čo vysvetľuje, prečo je často málo dôkazov a tiež je ťažké ich vyvrátiť.

Je potrebné poznamenať, že vyššie uvedené informácie boli v skutočnosti zverejnené už v roku 2017, hoci sa zdajú byť výstižným popisom súčasných udalostí.

Ako sa šíria konšpiračné teórie

Neexistuje žiadny dôkaz, že v súčasnosti existuje viac konšpiračných teórií v porovnaní s inými časovými obdobiami. Len existujú oveľa lepšie a efektívnejšie prostriedky na zosilnenie akéhokoľvek daného sprisahania. Akýkoľvek nápad, bez ohľadu na to, aký nepodložený, teraz môže cestovať rýchlosťou Wi-Fi.

Internet umožňuje sociálnym médiám a iným spravodajským zdrojom šíriť akýkoľvek názor. Pretože najmä platformy sociálnych sietí sú navrhnuté tak, aby optimalizovali zapojenie používateľov, ľudia sú stále viac kŕmení nápadmi založenými na ich prejavenom záujme. Onedlho existujú dva alebo viac paralelných prúdov informácií a úplne odlišné interpretácie udalostí.

pixabay.com

Záujem o správy spustil COVID

COVID-19 zmenil naše životy takmer vo všetkých smeroch, vrátane toho, že spôsobil masívny nárast spotreby správ vo všetkých formách – najmä na sociálnych sieťach.

Jeden prieskum zistil, že takmer 70 % ľudí na celom svete zvýšilo záujem o sledovanie správ v snahe dozvedieť sa viac o koronavíruse. Je pochopiteľné, že všetci boli pohltení snahou zistiť, ako môže tento vírus ovplyvniť ich zdravie, ich rodiny a podniky.

To spolu so zdaňovaným systémom zdravotnej starostlivosti, neutíchajúcou úzkosťou a nespočetnými nezodpovedanými otázkami vytvorilo úrodnú pôdu pre to, čo Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nazvala „masívnou infodémiou“. Tento výraz mal opísať skutočnosť, že väčšina správ bol falošný a/alebo politicky motivovaný.

Falošné správy sa zdieľajú oveľa viac

Toľko vyhľadania správ podporilo spravodajský priemysel a v skutočnosti poskytlo prebytok informácií, niektoré presné, niektoré nepresné a niektoré protichodné. Pre laika bolo ťažké orientovať sa v informačnom prostredí a vedieť, čomu má veriť alebo ako nájsť spoľahlivé vedenie.

Štúdie ukazujú, že väčšina informácií o pandémii bola správna, ale zdá sa, že falošné správy sa zdieľajú a šíria viac.

Ako vieme, v súčasnosti existuje niekoľko konšpiračných teórií týkajúcich sa pandémie. Prieskum medzi obyvateľmi USA z marca 2020 ukázal, že jeden zo štyroch Američanov verí, že koronavírus úmyselne vyvinuli vedci.

Existuje značná časť populácie, ktorá verí, že koronavírus vôbec neexistuje a že celá pandémia je podvod. Ďalšou myšlienkou prezentovanou na sociálnych médiách je, že samotné testovanie infikuje ľudí a vyzýva ľudí, aby odmietli testovanie.

pixabay.com

Kto s najväčšou pravdepodobnosťou uverí konšpiračným teóriám?

Tí, ktorí sa cítia ostrakizovaní alebo nemajú pocit spolupatričnosti, častejšie veria konšpiráciám. Tí, ktorí majú pocit, že sú v ohrozenom postavení alebo ktorí majú nižší príjem, sú tiež náchylní ku konšpiráciám. Taktiež aj tí, ktorí majú pocit, že sú bezmocní a potrebujú nejakého vinníka.

Príklady konšpiračných teórií

Pozrime sa na niekoľko príkladov konšpiračných teórií v histórii.

Čarodejnícke procesy v Saleme

Salemské čarodejnícke procesy sú vynikajúcim príkladom sily konšpiračných teórií a potenciálu smrteľných následkov. Salemské čarodejnícke procesy sa začali v roku 1692, keď skupina mladých žien v Saleme v štáte Massachusetts verila, že sú posadnuté démonmi, a obvinila niekoľko ďalších žien v oblasti čarodejníctva.

Počas tohto obdobia sa priemerní ľudia presvedčili, že ich susedia sú čarodejnice. Toto nebol krátky výpadok v úsudku; pokusy trvali viac ako rok. Tieto údajné čarodejnice boli v skutočnosti súdené sudcom a porotou a tridsať z nich bolo odsúdených na obesenie.

Toto je konšpiračná teória, pretože to bola skupina ľudí, ktorí dospeli k presvedčeniu, že iná, mocná skupina spolupracuje so zlými úmyslami, aby spôsobila škodu.

Experiment so syfilisom v Tuskegee

Zaujímavé je, že niektoré konšpiračné teórie sa ukázali ako pravdivé. Napríklad experiment Tuskegee so syfilisom začal ako konšpiračná teória.

V roku 1932 sa bez súhlasu černochov začala štúdia s cieľom pozorovať dlhodobé účinky syfilisu. Muži zapísaní v Tuskegee Institute mali syfilis a lekári im povedali, že sa liečia, ale nedostali žiadnu liečbu. Choroba sa nechala pustošiť ich telá a muži mali nezvratné následky. K tomu došlo, hoci bola dostupná liečba syfilisu, penicilín.

Až v roku 1972 sa dokázalo, že sa tak skutočne stalo. Predtým to bola len populárna konšpiračná teória, že vedci z Inštitútu Tuskegee udržiavali tieto činy proti černochom v tejto oblasti.

pixabay.com

Prečo sú konšpiračné teórie vierohodné

Konšpiračné teórie využívajú niektoré zo základných charakteristík ľudského bytia. Ľudská myseľ sa vždy snaží nájsť vzorce a pochopiť svoje prostredie. Ľudia tiež vždy hľadajú svoj kmeň alebo ľudí, s ktorými sa cítia spojení. Konšpiračné teórie využívajú tieto ľudské črty a ponúkajú nám vysvetlenia, vďaka ktorým sa môžeme cítiť bezpečnejšie.

Pomáhajú nájsť zmysel sveta

Ľudská myseľ neustále hľadá vzory, a preto môžeme pri pohľade na oblaky vidieť tvár. Podobne hľadáme a vidíme vzory v situáciách. Nájdeme kauzálne vysvetlenia udalostí a súboru správania. Je to spôsob, ako dať zmysel chaotickému svetu s množstvom stimulácií a náhodných udalostí.

Konšpiračná teória poskytuje vysvetlenie ohromujúcich udalostí. Umožňuje uhasiť zvedavosť, keď o niečom nie je dostatok údajov. V zásade je pre ľudí falošné vysvetlenie lepšie ako žiadne vysvetlenie. Dáva teda zmysel, že konšpiračné teórie sú pravdepodobnejšie, keď je k téme minimum alebo protichodné informácie.

Konšpirácie sú tiež bežnejšie, keď je udalosť veľmi pôsobivá a významná v živote mnohých ľudí, ale verejnosti sú ponúkané relatívne všedné alebo neúplné vysvetlenia. Vedci dospeli k záveru, že konšpirácie sú pre človeka spôsob, ako dosiahnuť „kognitívne uzavretie“. To sa považuje za hlavnú príťažlivosť konšpirácií.

Prečítajte si: 6 trendov na sociálnych sieťach, ktoré treba využiť v roku 2023

Ponúkajú kontrolu uprostred nekontrolovateľných udalostí

Konšpiračné teórie ponúkajú ľuďom spôsob, ako sa cítiť bezpečne a mať určitú autonómiu alebo kontrolu v rámci náhodných udalostí. Je to mechanizmus zvládania pre tých, ktorí sa cítia vydaní napospas osudu. Ľudia sú na ne náchylnejší, keď sú úzkostní a cítia sa bezmocní. Tí, ktorí sa cítia neschopní predvídať výsledky v danej situácii, sa s väčšou pravdepodobnosťou spoliehajú na ich potvrdenie.

pixabay.com

Evoluční psychológovia dávajú váhu konšpiračným teóriám

Bolo by evolučnou výhodou, keby raní ľudia našli spôsoby, ako zvládnuť svoje obavy z vecí, ktoré predstavujú riziko v ich prostredí, a dokonca predvídať hrozby. Konšpiračné teórie to umožňujú.

V prostredí predkov by sa oplatilo byť podozrievavý voči mocným a potenciálne nepriateľským koalíciám. Naša história nás pripravuje na to, aby sme prichádzali s konšpiráciami a verili im aj napriek malým podporným dôkazom. To môže byť dôvod, prečo môžu pretrvávať bez ohľadu na to, ako nepravdepodobné sa môžu zdať, alebo napriek priamym dôkazom o opaku. V jednom bode boli tieto tendencie užitočné na prežitie.

Teória mysle

Základná schopnosť porozumieť tomu, čo si ostatní môžu myslieť, známa aj ako teória mysle, by uľahčila spoločný život a spoluprácu ľudí predkov.

Evoluční psychológovia sa pýtjúi, či konšpiračné teórie predstavujú príliš horlivú aplikáciu schopnosti, ktorá sa pravdepodobne vyvinula na reguláciu a zlepšenie spoločenského života ľudí. Človek môže príliš pohotovo robiť unáhlené závery o motívoch, zámeroch a myšlienkových pochodoch iných.

Podporuje to zaujímavé zistenie, že schopnosť čítať emócie druhých len z ich očí presne predpovedá vieru v konšpiračné teórie.

pixabay.com

Pocity spolupatričnosti

Zdá sa, že ľudskú túžbu patriť uspokojuje aj konšpiračná teória. Teórie kolujú medzi skupinou ľudí, ktorí sa cítia takmer ako rodina. Základom väzby je teória.

Umožňuje tiež overenie vlastného obrazu. V konšpirácii je zakomponovaná predstava, že niektorá skupina a súvisiaci systém viery majú pravdu a iní sa mýlia. Predpokladom je, že koalícia je morálna a dobrá a že ju sabotujú tí mimo skupiny. Štúdie podporujú, že viera v konšpirácie je spojená s narcistickým alebo pohľadom na seba.

Ľudia sú pripravení nájsť hrozby vo svojom prostredí, ale aj odhaliť potenciálne spojenectvá. To by bola evolučná výhoda pri hľadaní potravy, prístrešia a potenciálnych kamarátov.

Prečítajte si: Rozhovor so šéferedaktorom magazínu HOAX: Ženy sa nechajú zaslepiť láskou cez internet

Negatívne dôsledky konšpiračných teórií

Konšpiračné teórie môžu mať negatívne dôsledky, ako sú úmrtia v dôsledku čarodejníckych procesov v Saleme alebo úmrtnosť na COVID-19 mohla byť vyššia, ako by bolo potrebné.

Šíria falošné informácie

Konšpiračná teória nie je len neškodná fáma. Napríklad tvrdenia sociálnych médií, že masky spôsobili zápal pľúc alebo ohrozili prietok kyslíka, viedli ku kontroverzii a zmätku.

Neexistuje žiadny skvelý spôsob, ako merať, ako prijatie konšpirácií zmenilo počet úmrtí spojených s koronavírusom. Tí, ktorí sa na tento problém pozreli kriticky, však pripúšťajú, že nepochybne zvýšil počet stratených životov, pretože sa tým znížila pravdepodobnosť, že sa niektorí zapoja do správania zmierňujúceho choroby.

pixabay.com

Zbavujú ich sily

Pretože konšpirační teoretici podľa ich názoru patria k menšiemu, menej silnému zoskupeniu, ktoré je vydané na milosť a nemilosť väčšiemu kmeňu, často sa s tým spája pocit straty postavenia. To slúži len na ďalšie zvýšenie pocitov úzkosti, izolácie a zraniteľnosti voči vonkajším silám.

Zatiaľ čo štúdie potvrdzujú, že pocit ostrakizmu posilňuje konšpiračné presvedčenia, zdá sa, že protijed je sebapotvrdzovanie. Silný pocit seba samého znižuje pravdepodobnosť, že človek bude podporovať chybné myšlienky.

Slovo na záver

Možno, že porozumenie niektorým evolučným koreňom toho, ako a prečo sme vlastne predisponovaní vymýšľať a veriť v konšpiračné teórie, nás spraví trpezlivejšími s našimi blížnymi. V budúcnosti by každý mal považovať za svoju povinnosť niesť zodpovednosť za to, aké správy šíri a za zdroj týchto správ. Musíme si tiež dávať pozor na to, aké informácie konzumujeme.

Články v recenzovaných časopisoch sú skvelým zdrojom informácií, ale môžu byť trochu technické. Webové stránky Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) a WHO sú renomované, sú neustále aktuálne a ich obsah je založený na výskume.

Zdroj: www.verywellmind.com

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu