Daniela Jovic: Kozmonautika bola láska na prvý pohľad

0
Daniela Jovic: Kozmonautika bola láska na prvý pohľad
Zagreb, 24.05.2023 - WOLF - Wimaen of Luminous Future, Wespa Spaces, Zagreb.r

„V dnešnej dobe je neuveriteľne jednoduché niečo sa doučiť, uchopiť novú tému, získať nové vedomosti a skúsenosti. Dôležité je nadšenie pre prácu,“ hovorí Daniela Jovic, ktorá sa vlastnou proaktivitou dostala až ku kozmonautike vo firme Spacemanic.

V rozhovore nám prezradila:

  • aká bola jej cesta ku kozmonautike,
  • ako vyzerá družica, na ktorej pracuje, a aká je jej úloha,
  • aké je zastúpenie žien v kozmonautike,
  • čím ju zlákal vesmír.

Pracujete v spoločnosti Spacemanic, ktorá sa zaoberá vývojom a testovaním komponentov do satelitov. Čo presne je náplňou vašej práce?

V spoločnosti Spacemanic som na pozícii COO, čo v praxi znamená, že mám na starosti chod firmy, avšak reálne je moja úloha naozaj pestrá – mám na starosti predaj a marketing, personálne otázky a všetky aktivity orientované na zákazníka a komunikáciu „so svetom“. Zaujímavou časťou mojej agendy je aj vyhľadávanie miest na raketových nosičoch. Zákazníkom totiž okrem postavenia družice na kľúč ponúkame aj jej vynesenie do vesmíru a iné sprievodné služby.

Ako ste sa dostali ku kozmonautike?

Bola to “láska na prvý pohľad”. Na internete som si na odporúčanie známeho pozrela štart rakety Sojuz, a vedela som, že na svoju dovtedajšiu kariéru v telekomunikáciách sa už nikdy nebudem pozerať ako na svoju perspektívnu budúcnosť. Práve v tej chvíli som vedela, že vesmír je to, čo chcem robiť, hoci som si to nevedela nijako v danom momente predstaviť – som predsa prekladateľka, v lepšom prípade špecialista na medzinárodné rozosielanie SMS správ, ale určite nie kozmická inžinierka.

Svojmu záujmu o vesmír som sa teda začala venovať úplne rekreačne. Navštevovala som múzeá, historické lokality a podujatia s touto tematikou. Svoje zážitky som písomne spracovala do formu blogu pre portál kozmonautika.sk neziskového združenia SOSA (Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity) a jej predseda, Jakub Kapuš, ma jedného dňa vďaka mojej proaktivite oslovil a ponúkol mi, aby som mu vypomáhala v jeho súkromnej firme. Pridajte k tomu približne tri roky práce, úsilia a sústavného učenia sa a vo výsledku sa pozeráte na moju dnešnú pozíciu.

Ako vyzerá váš bežný pracovný deň?

Ráno začínam čítaním mailov, na jednoduchšie otázky a dopyty odpíšem ešte z postele. Následne kontrolujem technických dopytov a objednávok pre zákazníkov. “Mrknem” aj na sociálne siete a popozerám správy z vesmírneho biznisu. Vzhľadom na to, ako rýchlo idú takéto technológie dopredu, je pre nás nesmierne dôležité držať krok s konkurenciou a vedieť, čo sa deje na svete – sledujem najmä raketové štarty, vypustené satelity, rôzne vedecké misie, a takisto aj akvizície a finančné novinky vesmírnych firiem.

Momentálne pracujem na niekoľkých štúdiách možností vynesenia družíc na orbitu k Mesiacu, komunikujem teda s poskytovateľmi štartov, ktorí letia aj ďalej než na nízku obežnú dráhu Zeme. Robím iniciálne rozhovory so zákazníkmi, participujem na rôznych webinároch, či prezentujem pre potenciálnych investorov. Veľa času “prevolám”. Tým, že pre firmu pracujem “remote” – žijem totiž v chorvátskom Záhrebe, mám najradšej pracovné cesty, kde vidím kolegov, alebo zákazníkov na konferenciách a rôznych veľtrhoch.

Čo je úlohou vašich satelitov? Koľko času trvá vytvorenie jedného takého “modelu”? A koľko trvá dostať ho do vesmíru a ako dlho vo vesmíre ostane?

Úlohu našich satelitov určujú naši zákazníci – oni sú tí, ktorí experiment resp. to, čo voláme “náklad” do družíc, vymyslia a dodajú nám opis. Môžu to byť napr. vedecké nástroje, kamery, alebo iné technológie. Na základe veľkosti a iných technických parametrov naši inžinieri nadizajnujú družicu. Tento proces môže trvať od niekoľko dní, až po jednotky mesiacov, a záleží to od zložitosti nákladu, jeho dimenzií a hmotnosti. Nasleduje výroba, testovanie, paralelne sa dohovára štart satelitu, dohadujú sa frekvencie, na ktorých bude satelit vysielať, a nakoniec integrácia – zostavenie družice a jej umiestnenie do vystreľovača, kde spolu s ďalšími družicami poputuje na raketu a odtiaľ na obežnú dráhu Zeme. Tam satelit pracuje v lepšom prípade okolo dvoch rokov. Neskôr ho pritiahne gravitácia a zhorí v atmosfére.

Daniela Jovic, veliteľka projektu CroCube Foto: Vedran Peteh / CROPIX

Ste kapitánkou prvého chorvátskeho satelitu CroCube, povedzte nám o ňom niečo viac. Kedy sa plánuje jeho vypustenie a aká raketa ho vynesie do vesmíru?

CroCube je nanosatelit veľkosti 10x10x10 cm a bude vážiť približne 1 kilo. Je to satelit podľa takzvaného CubeSat štandardu, kde sa do malej kocky zmestí kompletná elektronika a experiment. Niekoľko takýchto kociek sa umiestni do vystreľovača, ktorý sa namontuje na raketový nosič a takto „v krabici na rakete“ družica putuje na obežnú dráhu Zeme. Projekt CroCube má ako cieľ rozbehnúť vesmírne projekty v Chorvátsku. Satelit bude vybavený dvomi kamerami, ktoré budú fotografovať Chorvátsko. Fotky a údaje získané zo satelitu budú dostupné všetkým občanom (žiakom, inštitúciám a firmám) v Chorvátsku a mali by slúžiť ako inšpirácia pre ďalšie vedecké a technické vesmírne projekty. Úlohou je motivovať a dokázať pripravenosť spoločnosti venovať sa práve tomuto odvetviu, ktoré popri turizme môže Chorvátsku ekonomicky pomôcť.

V čom sa líši od prvej slovenskej družice skCUBE, ktorá bola vypustená na v roku 2017? Kto stál za touto slovenskou družicou, kto ju navrhol?

CroCube vyvíjame poučení predchádzajúcimi chybami, s oveľa väčším know-how než tomu bolo pri skCUBE. skCUBE bol fascinujúci projekt, navrhnutý a vyrobený úplne z nuly, v čase, keď takéto družice ešte vôbec neboli samozrejmosť. Pre Slovensko bola táto družica naozaj štartérom vesmírneho ekosystému, ktorý sa v súčasnosti rozvíja a rastie. Chorvátsky satelit je o niečo jednoduchší, no dúfame, že bude rovnakým spúšťačom ďalších projektov, misií a startupových spoločností.

Aké je zastúpenie žien v kozmonautike, resp. vo vašej spoločnosti?

Práve tento rok prijímame najmenej dve mladé dámy, na inžinierske pozície. Veľmi sa teším, lebo tradične sa kozmonautika a vesmírny priemysel považujú práve za mužskú prácu. Nemá to vôbec žiadnu logiku, a dúfam, že sa to časom zmení. Ja nejako vážnejšie diskrimináciu nepociťujem, ale vnímam, že častokrát je na konferenciách pomer žien a mužov aj napr. 1:20. Držím palce a fandím každej dáme, ktorá sa odhodlá práve na “vesmírnu” kariéru. Potenciál je obrovský, a miesta je tu dosť (úsmev).

Aké vzdelanie je potrebné na to, aby bol niekto členom vášho tímu?

Sme ako každá iná firma – máme rôzne pozície od sekretárky, právnika, grafického dizajnéra až po kozmických inžinierov. Faktom je, že väčšina pozícií sú práve technického zamerania – či už elektroinžinieri, programátori, a pod. Rada však zdôrazňujem, že vo vesmírnom priemysle si nájdu uplatnenie rôzni kandidáti. Ja sama som vyštudovala tlmočníctvo a nikdy by som sa nenazdala, že skončím práve v tomto priemysle. V dnešnej dobe je neuveriteľne jednoduché niečo sa doučiť, uchopiť novú tému, získať nové vedomosti a skúsenosti. Dôležité je nadšenie pre prácu, ktorá vás napĺňa.

Čo vás na vesmíre najviac fascinuje? Želali by ste si niekedy dostať sa tam?

Je to taký paradox a s kolegami ho často komentujeme. Veľa z nás vôbec nemá záujem ísť do vesmíru. Aspoň nie dovtedy, kým jediným prepravným spôsobom bude práve raketa, ktorá síce prešla úpravami, ale ešte stále je to len vylepšená balistická strela a ja nie som tak veľký adrenalínový nadšenec, aby som si do nej sadla. Vesmír však milujem a najviac ma zaujímajú rôzne astrofyzikálne témy a vlastne akýkoľvek technologický a vedecký výskum. Fascinuje ma pokrok ľudstva v odkrývaní tajomstiev čiernych dier alebo vzniku vesmíru ako takého. Ako fanúšik sci-fi žánru však snívam, že sa možno dožijem nejakej “Star Trek” kozmickej lode, s ktorou by som sa nebála vyletieť mimo našej planéty. Kým sa tak stane, užívam si aspoň cestovanie v lietadle.

Aký je váš najbližší plán alebo cieľ?

Momentálne všetku svoju energiu venujem projektu CroCube, a dúfam, že všetko prebehne úspešne, a satelit v januári 2024 vyletí na obežnú dráhu. Plány mám najmä pracovné. V Čechách rozširujeme našu pobočku a zamestnávame šikovných ľudí, veľa z nich práve Slovákov. Tieto aktivity sa viažu na projekt Európskej vesmírnej agentúry, čo je tiež veľmi veľká časť mojej pracovnej agendy. Súkromné plány sú najmä nájsť si čas na dovolenku a ísť sa pozrieť na nové miesta, kde som ešte nebola.

Danielu môžete sledovať na Linkedine: https://www.linkedin.com/in/danielajovic/ alebo na Instagrame: @astro_daniela

žiadne príspevky na zobrazenie