Daniela Mošková: Pri kupovaní kvetov myslite sezónne, lokálne, ekologicky

1
Daniela Mošková: Pri kupovaní kvetov myslite sezónne, lokálne, ekologicky

Väčšina kvetov, ktoré sa u nás predávajú, sa dopestuje v Keni, Rwande či v Etiópii. Hoci my si kvet kúpime za pár drobných, niekde ďaleko v krajinách tretieho sveta je biznis s kvetmi bojom o prežitie a pitnú vodu.

Sú však ľudia, ako Daniela Mošková, ktorá sa rozhodla ekologicky pestovať kvety, tu na Slovensku. Má svoje malebné rozkošné kvetinárstvo Černuška nachádzajúce sa v Bošáckych kopaniciach. So svojou rodinou a dvomi deťmi (4 r. Vilko, 1 r. Marínka) žije v Zábudišovej. Spolu s manželom obľubujú outdoorové športy, cyklistiku, turistiku a pohyb v prírode. V rozhovore pre akčné ženy Daniela prezradila:

  • aká bola najnáročnejšia zákazka,
  • na čo máme myslieť pri nákupe kvetov,
  • akí sú najčastejší zákazníci,
  • či ju kvetinárstvo dokáže uživiť.

Čo bolo impulzom u vás, že ste sa rozhodli vytvoriť prírodné kvetinárstvo?

Pre nás to bol postupný krok, nič zázračné lusknutím prsta. Avšak spúšťačom bola nie najveselšia skúsenosť s prácou v kvetinárstve v obchodnom dome s umelým vzduchom, pod umelým svetlom a s kvetmi rezanými niekoľko týždňov dozadu.

Aké kvety máte v ponuke?

Našim zákazníkom ponúkame sezónne, lokálne a ekologické kvety.

Ako je to s pestovaním kvetov v zime? Je to možné? Alebo ide iba o sezónnu záležitosť?

Pestovanie kvetov v zime nie je naša filozofia. Naopak, snažíme sa zákazníkov učiť, že kytica môže byť napríklad zo sušených, vždy zelených či ihličnatých „kvetov“.

Čo bola pre vás najväčšia výzva pri otváraní kvetinárstva, prípadne či sa objavuje dáky problém pravidelne, s ktorým musíte zápasiť?

Výzva bola a naďalej ostáva ..či moje hobby dokáže byť aj plnohodnotným zamestnaním.

Čo je pre vás na tejto práci najnáročnejšie a čo vás najviac baví?

Najradšej mám neobmedzenú voľnosť vo vzťahu ku kvetom. Zabrať naopak dá najviac manuálna drina okolo pestovania, aj keď netvrdím, že ju nemám rada.

Sú nejaké kvety, ktoré ste časom vyhodili z ponuky kvôli tomu, že sa im nedarilo alebo vyžadovali postreky / veľa vody, špeciálnu starostlivosť, na ktorú nemáte priestor?

Samozrejme, každý rok skúšame pestovať nové druhy. Nie všetkým sa však u nás páči. Napríklad taký eukalyptus sa u nás ani na viac pokusov nechce udomácniť.

Prečítajte si aj rozhovor: DONEE the Label: V zásadných veciach sa nechávame viesť srdcom a intuíciou

Ponúkate aj kvetinové kurzy podľa ročného obdobia. Kto má záujem o tieto kurzy?

Pred pandémiou sme robili kurzy viazania kytíc či vytia vencov určené skôr pre širšiu laickú verejnosť a v budúcnosti by sme radi na tieto príjemné workshopy nadviazali.

Na webe máte uvedené, že pri práci s kvetmi sa človek cíti ako po dobrej psychoterapii. Máte skúsenosť, že kvety obrazne povedané liečia?

Terapiou kvetmi sa seriózne zaoberalo viacero psychológov, takže to nie je náš vynález. No za seba môžem povedať, že to funguje.

S akými otázkami sa najčastejšie stretávate?

Existenčnými (úsmev). Momentálne všemožnými“ PREČO „otázkami, keďže máme doma dve malé deti.

Aký je váš najobľúbenejší kvet / bylinka / kytica/ súčasť kytice?

Asi Orlíček (úsmev). Sú to nenápadné lúčne kvety, majú nádherné farby, ľahko sa množia samovýsevom a rýchlo tvoria prirodzene kvitnúce kompozície.

Ktoré kvety by ste najradšej zo sveta odstránili, prípadne len zo Slovenska? Ktoré považujete za najviac prírode a ľuďom škodiace?

Nemyslím, že treba odstraňovať nejaké druhy kvetov. Skôr podporovať ich rozmanitosť v zastúpení v prírode. Aj repka olejná je fajn, len to netreba preháňať.

Prečítajte si aj rozhovor so zakladateľkou značky Heavenly: Aj vo veľkom meste sa dá žiť udržateľný život

Predpokladám, že si vás vyhľadávajú prevažne uvedomelí zákazníci, ktorí presne vedia, čo chcú podporiť. Sú to skôr ľudia z okolia, ktorí využijú osobný odber alebo máte zákazky aj z väčších diaľok?

Našimi zákazníkmi sú prevažne ľudia s citom pre ekológiu, jednoduchosť a priateľskí k prírode. A áno, hlavne z nášho okolia či regiónu.

Na aké príležitosti najčastejšie chystáte kytice?

Veľmi podobne ako v bežných kvetinárstvach – oslavy, výročia svadby, vyznania a podobne.

Aká bola vaša najnáročnejšia zákazka?

Protokolárna kytica pre pani prezidentku alebo aj ministerku kultúry. Výzva bola aj pripraviť kvety pre Božidaru Turzonovovú.

Máte nejaké špeciálny priestor na sušenie kvetov / klasov / trávy?

Kvety sušíme v rodičovskom dome na povale.

Ako sa dá podľa vás oživiť slovenské kvetinárstvo?

Treba hľadať cesty k ekologickejsiemu podnikaniu, ktoré je často bližšie, lacnejšie a hlavne prirodzenejšie a zdravšie. Čiže je lepšie kvety kupovať od lokálnych pestovateľov.

Podľa dostupných zdrojov je v Česku až 98% rezaných kvetov z dovozu. Ako je to na Slovensku?

Asi na tom budeme podobne, no treba povedať, že u našich susedov je oveľa viac prírode blízkych kvetinárstiev či kvetinových fariem.

Pri chystaní napr. svadby viete si vyskladať kvety len z vlastnej ponuky alebo spolupracujete aj s inými podobne zameranými kvetinárstvami?

Najmä z vlastnej ponuky.

V kvetinovom priemysle je nesmierne vysoká spotreba vody. Krajiny, odkiaľ väčšina kvetov pochádza, vody nemajú nazvyš. Často je na úkor ľudí. Pri pestovaní ruží na ploche jedného hektáru sa spotrebuje až 30 000 litrov vody. Ako to vyzerá s vodou pri tomto ekologickom prístupe?

Väčšina letničkových rezaných kvetov pestovaných zo semienka sa bez pravidelnej vlahy nezaobíde. Tu je priestor skôr pre ekonomické hospodárenie s vodou a hlavne zadržiavanie dažďovej vody čo najviac sa dá. Ale snažíme sa pomaly zakladať hlavne trvalkové záhony. Tie potrebujú vlahu na začiatku, ale potom sa už o seba starajú sami…ak poriadne záhon zamulčujeme.

Prečítajte si aj o farmárke Vierke: Skutočnou farmárkou som sa stala v okamihu, keď som nasadla na traktor

Ako podporiť u ľudí uvedomelý prístup, čo sa týka kvetín? Ľudia to akoby neriešia, sviatky, začiatok /koniec školského roka riešia akoby samozrejme nejakou peknou (čo možno lacnou) kytičkou a nezamýšľajú sa, čo všetko je za tým..

Myslím, že ľudia ostávajú čoraz viac všímaví a verím, že nejde len o dočasný boom.

Je riešením kupovanie črepníkových kvetín?

Čiastočne.

Ste v kontakte s podobne zameranými kvetinárstvami, pomáhate si nejako navzájom, inšpirujete sa, držíte za jeden povraz?

Áno, s mnohými sme v kontakte, zdieľame postrehy a vymieňame užitočné rady. Niekedy si dodávame kvety navzájom, ak niekomu chýba a iný má naviac.

Čo by ste chceli odkázať čitateľom, na čo by mali myslieť, ak budú najbližšie kupovať kvety?

Tri zázračné slová: sezónne – lokálne – ekologicky.

Viete poradiť nejaký web/odkaz, kde sú zosumarizované kontakty na vhodné kvetinárstva v rámci Slovenska?

Podľa mojich informácií by sa mali všetky dostupné kontakty nachádzať tu.

Zdroj foto: archív D. M.

žiadne príspevky na zobrazenie

1 komentár