Deti si chcú plniť svoje vlastné túžby a nie očakávania iných

0
Deti si chcú plniť svoje vlastné túžby a nie očakávania iných

Zuzana Palková sa venuje koučovaniu a kurzom na spoznávanie našich talentov a silných stránok. Keďže vyštudovala regionálny rozvoj, potenciál územia zamenila za potenciál človeka.

Čo ťa priviedlo k profesii kouča?

Bola to silná túžba čo najviac prispôsobiť svoj pracovný život tomu súkromnému. Ozvalo sa to, keď som sa po rodičovskej dovolenke vrátila do zamestnania. Cítila som, že potrebujem zmenu, ale nevedela som akú. Zobrala som si pero a papier a začala hypoteticky premýšľať nad tým, aké by to bolo, keby som to, čomu sa venujem vo voľnom čase, mohla využívať pracovne. Táto otázka mi okamžite ukázala smer. Fascinuje ma, ako človek premýšľa a ako to následne ovplyvňuje jeho každodenný život. Všimla som si, že veľa psychológov vo svojej práci využíva aj koučovanie.

Deti si chcú plniť svoje vlastné túžby a nie očakávania iných. Takéto dieťa máme v sebe aj my dospelí.

V čom dokáže človeku pomôcť kouč?

Ak máme dilemy a nevieme sa rozhodnúť, čo ďalej, otázky kouča nám pomôžu vyznať sa v sebe a zistiť, aké zmeny máme v živote spraviť a ako ich máme spraviť. Ľudia vyhľadávajú kouča vtedy, keď uvažujú nad profesnou zmenou, keď sa chcú stať lepšími manažérmi či šéfmi, potrebujú zvládnuť náročnú pracovnú úlohu, alebo keď chcú napredovať v podnikaní. Prichádzajú aj vtedy, keď sa cítia nenaplnení a nevedia, čo im chýba. Časté sú aj požiadavky na nastolenie životnej rovnováhy, zlepšenie rodinných vzťahov či zvýšenie sebavedomia. Cieľom koučovania je pomoc pri nájdení takého riešenia, ktorému bude koučovaný rozumieť a bude pre neho reálne uskutočniteľné.

Zdroj: Zuzana Palková

Čo je najpodstatnejšie, aby vedel človek, ktorý hľadá kouča?

Dôležité je nečakať, že kouč mu povie, ako sa má rozhodovať a čo má robiť. To by bol len jeho odhad. Namiesto toho bude používať špeciálne otázky a metódy, aby koučovaný ľahšie premýšľal, uvažoval aj nad tým, čo doteraz prehliadal a na riešenie mohol prísť sám. Takýmto spôsobom sa bude posúvať k svojmu cieľu s väčším prehľadom a popri tom si uvedomí a posilní svoje vlastné schopnosti. Takto pracujú kouči, ktorí rešpektujú štandardy dané Medzinárodnou federáciou koučov. Podstatné je aj to, aby bol klient ochotný aktívne spolupracovať nielen počas koučovacích rozhovorov, ale aj v obdobiach medzi nimi.

Venuješ sa hlbšie aj čisto ženskej téme – úspešný návrat do práce po materskej. Ako vnímajú ženy túto „pracovnú prestávku“?

S príchodom dieťatka do rodiny sa zmenia priority mnohým ženám. Aktivity, ktoré robili v zamestnaní, sú nahradené starostlivosťou o dieťa. Aj napriek tomu, že počas tohto obdobia získajú množstvo nových zručností, z návratu do zamestnania majú zmiešané pocity. Svoju energiu a čas musia zadeliť medzi povinnosti v práci aj v domácnosti, preto majú pocit, že sa ničomu z toho nedokážu venovať poriadne. To má negatívny dopad na ich sebavedomie. Stresujúco vplýva aj nástup dieťatka do škôlky, kedy si celá rodina musí zvykať na nové ranné rituály. Po ukončení rodičovskej dovolenky prebieha naraz veľa zmien. Kým si žena vytvorí systém, ktorý jej bude vyhovovať, pár týždňov to potrvá. Počas koučovania spoločne pracujeme na tom, aby sa na situáciu pozrela z nadhľadu, uvidela svoje schopnosti, nadobudla viac sebadôvery a zistila, čo všetko dokáže ona sama ovplyvniť, aby bola spokojná. Pozitívne výsledky sa prejavia v práci aj v súkromí.

Sama si zároveň mama. Máš pocit, že s materstvom u teba nastala zmena?

Kým som nemala dcérku, o deťoch som vedela veľmi málo. Počas materskej som pozorovala svoje dieťa ako človeka v jeho prirodzenosti. Malé deti sú zvedavé, neboja sa skúšať nové veci, idú za svojím cieľom bez ohľadu na to, čo hovoria rodičia. Chcú plniť svoje vlastné túžby a nie očakávania iných. Takéto dieťa máme v sebe aj my dospelí. Naučilo ma to viac si všímať seba samú a vedieť pomenovať to, čo práve potrebujem. A keď som zistila, aká je starostlivosť o dieťa náročná, prehodnotila som veľa svojich presvedčení o výchove a stala sa tolerantnejšou voči iným. Materská dovolenka bola pre mňa intenzívnym tréningom mnohých mäkkých zručností a sebapoznania. Bez nej by som sa k profesnej zmene tak rýchlo neodhodlala.

O tom, že matky zarábajú menej ako ženy bez detí, sa môžete dočítať aj tu.

Pomáhaš ľuďom spoznávať ich talenty. Kedy sa človek začína podrobnejšie zaoberať svojimi vlastnosťami?

Najčastejšie ich ku mne privádzajú dva dôvody. Prvým je, že ich súčasné povolanie nenapĺňa a majú chuť na zmenu. Túžia robiť niečo zmysluplné, čo ich bude zároveň baviť. Keďže dnes máme veľa možností, výber je náročný. Vtedy je dobré najprv preskúmať vlastnú osobnosť, spoznať svoje silné stránky. Toto im rozhodovanie veľmi uľahčí. Druhým dôvodom je sebavedomie. Pri pohľade na príbehy úspešných ľudí, majú mnohí pocit, že sú príliš obyčajní a priemerní. Na kurze sa učia na svoje životné udalosti pozerať inak než doteraz. Vďaka tomu si svoje kvality ľahko uvedomujú sami na vlastných skúsenostiach.

Vieš povedať, ktorú časť práce máš najradšej?

Zbožňujem AHA momenty, kedy pri koučovaní klienti s prekvapením zisťujú, že na správne riešenia naozaj dokážu prichádzať sami. A tie sú často jednoduchšie, než si pôvodne mysleli. Pri kurzoch na spoznávanie talentov si vychutnávam pocit, kedy si účastníci uvedomujú, že im vlastný život ukazuje potenciál, ktorý v sebe majú, a ktorý doteraz prehliadali. To ich dokáže nasmerovať, ak sa cítia nenaplnení a túžia zlepšiť pracovný alebo osobný život.

Zdroj: Zuzana Palková

Čo ťa pri práci inšpiruje?

Rada čítam príbehy ľudí, ktorí sú ochotní zdieľať nielen svoje úspechy, ale aj cestu k nim. Dobré výsledky väčšinou nepadajú z neba, ale je za nimi kus práce, prekonávania sa aj omylov. Práve to ma inšpiruje a dodáva odvahu pohybovať sa aj mimo svojej komfortnej zóny, učiť sa aj na vlastných chybách a nebrať sa tak vážne.

V čom by si sa rada zlepšila?

Určite sa chcem zlepšiť v zhmotňovaní svojich myšlienok a nápadov do reality. Už na tom pracujem. A aby mi to išlo ľahšie, vytvorila som s kamarátkami mastermind skupinu, v ktorej si navzájom pomáhame. Vymyslela som si tiež zábavný podporný systém. Určila som činnosti, ktoré potrebujem robiť, a pridelila im rôzny počet bodov, podľa ich dôležitosti. Ak sa mi podarí za dva týždne po sebe nazbierať potrebný počet bodov, dám si malú odmenu. Mozog má odmeny rád, preto sa bude snažiť :-)

Čo je pre teba najlepšia forma reklamy?

Spokojní klienti a ľudia, s ktorými spolupracujem. A možno aj moja vlastná spokojnosť, keďže veľa vecí, o ktorých sa učím kvôli práci, aj sama každodenne využívam.

Čo je pre teba psychohygiena?

Kedysi by som povedala, že pri knihách. Ale teraz čítam hlavne odbornú a motivačnú literatúru, čiže to tiež patrí k môjmu povolaniu. Na oddych nepotrebujem nič špeciálne. Mám rada rodinnú pohodu, rozhovory s priateľmi, krátke výlety a listovanie v časopisoch o bývaní.

Aký je tvoj najväčší úspech doteraz?

Slovo úspech som v minulosti nemala rada, pretože mi evokovalo náhlenie sa (spěch), námahu, súťaživosť a ostré lakte. Nebolo to nič pre mňa. Až neskôr som si uvedomila, že úspechom môže byť aj spokojnosť – čiže úspech dosiahnutý pokojným spôsobom, keď sa nechávame viesť tam, kam nás to prirodzene ťahá. Dnes už tieto slová považujem za synonymá a za najväčší úspech považujem môj pokojný vzťah s manželom, na ktorom obaja už pätnásť rokov s láskou pracujeme.

Aké máš ďalšie plány do budúcna?

Keďže nám do rodiny nedávno pribudlo druhé dieťatko, budem rada, ak sa mi podarí popri starostlivosti o neho, naďalej pracovať a podporovať ľudí v spoznávaní svojich talentov a nachádzaní riešení na ceste za ich cieľmi. Pri tejto práci získavam veľa energie, ktorú potom môžem venovať svojej rodine.

Prezraď nám tri rady, ktoré fungujú u teba, pre ženy, ktoré by sa chceli rovnako vydať na cestu za vlastným snom:)

Poradím to, čo najviac posunulo mňa samú:

  1. Ak cítite, že vám v živote niečo chýba, nečakajte, že k vám niekto príde a dovolí vám spraviť zmenu. Uvedomte si vlastnú zodpovednosť a zároveň aj silu veci meniť. Aktivita musí vychádzať priamo od vás samých.
  2. Vytvorte si konkrétnu predstavu toho, po čom túžite. Ak zatiaľ neviete, čo presne chcete, začnite spoznávať samé seba a svoje prirodzené talenty. To vám ukáže ďalšiu cestu.
  3. Zmeny nie sú jednoduché, preto je dobré mať po boku ľudí, ktorí vás budú v náročnejších obdobiach podporovať. Ak takýto ľudia vo vašom okolí nie sú, nebojte sa, sú niekde inde. Preto si rozšírte okruh známych a vyhľadajte pomoc od ľudí, ktorým na vašom úspechu bude záležať a ktorí budú pre vás nápomocní tak, ako si to vaša situácia vyžaduje.
Zdroj: Zuzana Palková

Kde sa s tebou vieme stretnúť?

Nájdete ma na mojej webstránke alebo na Facebooku

Ďakujeme krásne za rozhovor :)

žiadne príspevky na zobrazenie