Dnes nesnívam svoj život, dnes žijem svoje sny

0
Dnes nesnívam svoj život, dnes žijem svoje sny

Janka je činorodá žena, ktorá sa po 50-tke akoby znova nadýchla. Objavila enkaustiku, spravila si vodičák na motorku, hrala vo filme a navštevuje Univerzitu tretieho veku.

Začali ste sa venovať enkaustike, čo je technika práce s horúcim voskom. Prečo ste si vybrali práve túto činnosť?

Vo svojom veku 50+ som sa dostala do ťažkej situácie a bol tu i silný náznak syndrómu vyhorenia. Ťažké obdobie frustrácie a depresie spôsobovalo i nepokoj a nespavosť. To všetko viedlo k budeniu zo spánku. A raz ma v tejto situácii niečo prebudilo a stále tlačilo k počítaču. Bolo to veľmi silné a tak som sa podvolila. Otvorila som počítač a po chvíli surfovania mi padlo do oka cudzie slovo enkaustika, čo v preklade znamená maľba horúcim voskom. V tom okamihu sa mi začal meniť život a ja som v tom cudzom slovíčku nášla zmysel a radosť novej cesty.

Zdroj: Janka Bakicova

Táto práca sa vám prisnila. Veríte v mágiu, osud či „náhodu“?

Mágia, osud či náhoda? Slová, ktoré schovávajú v sebe filozofické odpovede. Za seba môžem povedať iba to, že verím vo svoje vyššie JA. To ma naviedlo na túto cestu, prijala som ju a vykročila. 

Čomu ste sa venovali predtým, ako ste zostali nezamestnaná?

Vyše 25 rokov som pracovala v obchodnej a reklamnej sfére. Bola to práca s ľudmi a pre ľudí. Celé toto obdobie bolo obchodne i finančne veľmi plodné.

Vďaka svojej vášni pre tento druh umenia ste mali už aj výstavu. Radil vám niekto, ako sa takéto veci organizujú?

Súčasťou tvorby je aj vystavovanie namaľovaných diel. V roku 2017 som vystavovala v Košiciach, Zemplínskych Hámroch, Humennom, Sabinove,či vo Vranove nad Topľou i v Kráľovskom Chlmci. Všetko sa učím za pochodu od výstavy k výstave. Pomáhajú aj kurátorky alebo pracovníčky kultúrnych centier. Niekedy je príprava celkom náročná. Závisí to aj od veľkosti a historického významu výstavnej siene. Modernejšie sály potrebujú inú skladbu obrazov a podkladového materiálu. Do historických siení sa mi viac žiada umiestniť podkladový materiál obrazu plátno a drevo. Je to môj postoj a taká vnútorná potreba precítiť čaro danej výstavnej siene. Skôr, ako sa dohodneme na termíne výstavy, čo je niekedy i dva roky, si danú sieň pozriem a precítim. Je to obojstranné spoznávanie sa.

eukanistika, žena, žena po 50 , hobby, záľuba
Zdroj: Janka Bakicova

Ako vnímate zmenu života po 50, keďže ste sa začali venovať umeleckej oblasti?

Hm… teraz je to už super. Najprv sa potrebujete stotožniť a prijať ZMENU. Nabralo to rýchle tempo a bola som milo prekvapená nad výsledkami. Nový smer, nové možnosti, noví ľudia a nový zmysel života mi priniesla umelecká oblasť, ktorú som vo svojom veku 50+ prebudila. Bola som dievča, ktoré viedli skôr k športovej činnosti, no som dôkazom toho, že nikdy nehovor nikdy. Vždy sa dá začať, len sa musíte rozhodnúť a ísť za svojím vysnívaným cieľom.

Organizujete aj kurzy. Ako prebiehajú? Kto sa ich môže zúčastniť?

Áno. Organizujem kurzy v ateliéri v Dargove, kde bývam. Je to obec 30 kilometrov od Košíc. A postupne sa ukázalo, že záujemcovia má pozývali uskutočniť kurzy po celom Slovensku. Prišla informácia od môjho vyššieho Ja a pochopila som, že je potrebné v tejto dobe internetu postupovať trochu inak. A bol tu začiatok online kurzov Enkaustiky a neskôr i online Školy Enkaustiky. Ľudia sa môžu pomocou videí učiť tejto jednoduchej a zaujímavej technike priamo z pohodlia svojho domova. I vďaka tomu som sa dostala do sveta IT technológií.

Založili ste dva weby. Ako sa to podarilo?

Aby som mohla založiť a k tomu i spravovať oba weby, absolvovala som dlhodobé online kurzy venované tejto téme. Boli to pre mňa všetko nové veci a informácie, mnohokrát som nerozumela tomu, čo robím a čo s čím súvisí. Teraz ako píšem tieto riadky sa usmievam popod nos. Je to už tri roky a ja som pochopila jednotlivé väzby a prepojenia, čo s čím skutočne súvisí. Som na seba hrdá, čomu všetkému som sa naučila. Prvý web je venovaný maľbe horúcim voskom – Enkaustike a druhý web je venovaný ženám vo veku 50+.

Dokonca ste si spravili vodičák a jazdíte na Chopperovi, chodíte na zrazy auto veteránov. Ako ste vodičák zvládali?

Ak šoférujete auto od svojich 18 rokov a denne sedíte za volantom, lebo to vyžaduje vaša práca, tak k motorke to je iba kúsok. Deti nám odišli z domu a môj muž na motorke už jazdil, stačilo málo a vodičák na motorku bol hotový za pár mesiacov.

motorka, žena na motorke, chopper
Zdroj: Janka Bakicova
motorka, žena na motorke, chopper, žena po 50
Zdroj: Janka Bakicova

A čo nám poviete k veteránom?

Dvaja blázni milujúci stroje mali trocha šťastia a objavili staré auto v garáži 100 kilometrov od domu. Pozreli sme sa s mužom na seba a bolo to jasné. Auto prešlo renováciou a jazdíme na našom veteránovi krížom krážom po celom Slovensku.

Prihlásili ste sa aj na Univerzitu tretieho veku. Čo je na nej najlepšie?

Univerzita tretieho veku je výborná inštitúcia na stretávanie sa a vzdelávanie nás starších. Konečne sa môžem venovať tomu, čo som nestíhala pri rodine a deťoch. Tohoto roku som promovala na Univerzite tretieho veku v Košiciach odbor psychohygiena a pokračuje ďalej odborom geoturizmus na TUKE Košice.

Dokonca ste si zahrali vo filme. ako sa to všetko dá stihnúť?

Možno sa to bude niekomu zdať až nereálne, ako to môžem všetko stihnúť. Je potrebné vedieť jednu dôležitú vec, som človek na voľnej nohe. Cez deň pracujem na mojich veciach, napríklad natáčam videá, maľujem. Robím to, čo si vyžaduje veľa svetla, a v noci pracujem na počítači. Popri motorkách a veteránoch máme s mužom jedno veľké hobby, sme členmi klubu vojenskej histórie. A práve toto hobby nám umožnilo zahrať si vo filme Hažlinská tragédia. Pri príležitosti 70. výročia oslobodenie obce Hažlín okres Bardejov nás ako členov klubu vojenskej histórie pozvala autorka a scenáristka pani Silva. Hrala som matku troch deti a jedno dieťa mi Nemci zabijú… Natáčali sme priamo v danej obci aj s dedinčanmi. Na jednej strane zážitok v lone prírody a na druhej strane strach, slzy a obavy o vlastný život a život detí a rodiny… Práve takto môžeme demonštrovať dobu spred 70 rokov a najmä to, aby sa to už nikdy neopakovalo.

Aké máte ďalšie plány?

Plánov je veľa. Výstavy, online kurzy, cestovanie a najmä konečne sa naučiť anglický a maďarský jazyk.

Prezraďte nám tri rady, ktoré fungujú u vás, pre ženy, ktoré by sa chceli rovnako vydať na cestu za vlastným snom.

  1. Nájdite v sebe to, čo vás fakt baví a čomu rozumiete.
  2. Prekonajte strach a obavy z nepochopenia okolia a choďte za svojím cieľom.
  3. Nevzdávajte to pri prvých neúspechoch, vzdelávajte sa a kráčajte ďalej…

Dnes nesnívam svoj život, dnes žijem svoje sny!

žiadne príspevky na zobrazenie