Dokáže partnerský vzťah ustáť chorobu? O mužoch, ktorí opúšťajú ženy pri ťažkej diagnóze

0
Dokáže partnerský vzťah ustáť chorobu? O mužoch, ktorí opúšťajú ženy pri ťažkej diagnóze
Foto: canva.com

Ak sú vzťahy zasiahnuté vážnymi chorobami, ako je rakovina, môže to šokujúco odhaliť existujúce rodové nerovnosti.

Keď mala Christie Sanchezová 12 rokov, mala najlepšieho nevlastného otca na svete. Bol charizmatický a inteligentný. Ukazoval jej vždy svoje nové hudobné nahrávky a každý víkend sa spoločne venovali turistike. Potom jej mama ochorela.

Dva roky Christinina mama Sandra bojovala s rakovinou prsníka 4. stupňa. Bola v pokročilom štádiu, v priebehu niekoľkých dní od diagnózy jej odstránili prsia, lymfatické uzliny a obidva vaječníky. Christinin nevlastný otec Tom bol na začiatku veľmi pozitívny. Išiel so svojou manželkou k doktorovi, varil jedlo a staral sa o deti. Ale do týždňa sa Sandra – živiteľka rodiny – vrátila do práce a do dvoch týždňov už varila a upratovala znova.

Po šiestich mesiacoch sa Tomov postoj úplne zmenil. „Akonáhle začala chemoterapia a videl zhoršenie jej zdravia, bol akýsi čudný a odvrátil sa od nás,“ vraví Sandra.

Aj Sheryl Crow bojovala s rakovinou, foto: https://www.instagram.com/sherylcrow/

Nečakane virálny tweet

Neuveriteľnú odozvu spustil istý post na Twitteri vo februári tohto roku. Okamžite sa stal virálnym. Bol to tweet od Melanie Dione a znel: „Moja sestra mala rakovinu štvrtého stupňa a jej bývalý manžel sa sťažoval, že neupratuje. Kým budem žiť, nikdy na to nezabudnem.“

Príspevok, ktorý bol doteraz zdieľaný viac ako 300 000-krát, dostal množstvo odpovedí. „Moja mama mala rakovinu štvrtého stupňa a môj otec a brat ju nechali každý deň upratovať, až kým nezomrela!“ písala jedna užívateľka. „Moja mama bola v hospici a jej manžel sa bol previezť v novom športovom aute a vyzdvihoval slobodné mamičky mojich súrodencov na školských športových akciách. Absolútny odpad,“ hovorilo sa v ďalšom príspevku.

Čo hovoria štatistiky?

Ak si myslíte, že sa jedná o zriedkavé hororové príbehy, existuje určitá úľava: väčšina ľudí – bez ohľadu na pohlavie – neopúšťa svojich partnerov, keď ochorejú. V dokumente z roku 2015 vedci sledovali 2 701 sobášov pomocou štúdie o zdraví a odchode do dôchodku a sledovali, čo sa stalo, keď niekto počas manželstva ťažko ochorel: iba 6% prípadov skončilo rozvodom.

Tá istá štúdia však ukázala, že keď partneri odchádzajú, sú to zvyčajne muži. Jedna štúdia z roku 2009 zistila, že najsilnejším predpokladom odluky alebo rozvodu pacientov s rakovinou mozgu bolo, že chorá osoba bola žena. Tá istá štúdia ukázala, že u mužov bola sedemkrát väčšia pravdepodobnosť, že opustia svojho partnera ako opačne, ak jeden z nich dostal rakovinu mozgu.

Prečítajte si o Mirke Harišovej a jej skúsenosti z vážnou chorobou. Podarilo sa jej vybudovať peknú rodinu.

Premena muža na teenagera

V prípade Christie to znamenalo, že musela sledovať, ako sa jej nevlastný otec zmenil z energického, milujúceho chlapa na nezodpovedného a strnulého teenagera. Hneď, ako vstúpila do miestnosti jeho žena, odišiel do svojej izby a sedel pri počítači, nechal ju variť a upratovať aj počas chemoterapie. Christie opisuje, ako im mama povedala: „Na to skutočne potrebujem vašu pomoc.“ „Pokúsili sme sa robiť to najlepšie, ako sme vedeli, ale boli sme len deti,“ hovorí Christie.

Christie, jej brat a mama urobili nevyslovené rozhodnutie o tom, že budú silní a zvládnu to aj bez neho, až kým rakovina nezmizne. „Čakala som, že bude silným, ale keď sa to stalo, jednoducho sa tak nechoval. Opustil nás všetkých,“ hovorí Christie.

Očakávania v oblasti práce v domácnosti

Rodové očakávania týkajúce sa práce v domácnosti sa v posledných desaťročiach mali zmeniť. Ženy majú takmer rovnaké zastúpenie na pracovisku a v 41% amerických domácnostiach sú ženy živiteľkami. Doma zostáva viac mužov ako kedykoľvek predtým. A predsa, až keď žena ochorie, môže skutočne zistiť, do akej miery sú muži ochotní urobiť určitú časť domácich prác. Častokrát ani nemajú ani predstavu o tom, ako byť vhodným opatrovateľom.

Mieke Thomeer, sociologička z University of Alabama, ktorá študuje, ako pohlavie ovplyvňuje partnerstvo, keď partner ochorie, hovorí, že väčšina ľudí chápe, že ak ich partner ochorie, budú ho musieť podporiť. Podľa jej slov si však muži a ženy interpretujú starostlivosť úplne odlišne.

Ruky pri častom umývaní trpia, treba im pomôcť vhodnými prípravkami FOTO: Pexels
Foto: pexels.com

Mužské a ženské videnie choroby

Muži majú tendenciu vnímať svojho partnera ako chorého takmer mechanickým spôsobom: vidia to ako problém, ktorý treba vyriešiť. Dokážu spozorovať zrejmé fyzické ťažkosti, ktoré sú dôsledkom choroby, ale iné požiadavky na domácnosť zostávajú na žene bez ohľadu na to, či je chorá alebo nie.

To znamená, že ženy veľa krát pokračujú v práci – a keď nie, môžu nastať problémy. V roku 2018 vedci z Nemecka použili reprezentatívnu vzorku, aby dokázali, že pokiaľ sú ženy stále schopné, naďalej robia množstvo domácich prác, aj keď sú choré, ak to bolo tak aj predtým, než ochoreli. „Najmä pri miernejších príznakoch choroby sa očakáva, že súčasný stav v domácnosti bude pokračovať, pokiaľ nebude priebeh choroby taký extrémny, že už manželka nebude vládať robiť,“ hovorí Thomeer.

Druhou stránkou je, že vzťahy majú tendenciu dobre fungovať, keď žena ochorie a vyžaduje si intenzívnu starostlivosť od svojho partnera. Ale v prípadoch, keď starostlivosť už nie je potrebná, majú muži tendenciu bagatelizovať príznaky ženy a klasifikovať ju ako značne sebestačnú, pričom od nej očakávajú, že ich skôr ona požiada o pomoc, ako by ju aktívne mali ponúknuť.

Prípad Dany po masektómii

Keď sa Dana Hurdová vrátila po preventívnej dvojitej masektómii, jej partner si myslel, že môže robiť čokoľvek, čo zvládne – bez toho, aby zvážil, či je to dobrý nápad, alebo či by nebolo lepšie jej pomôcť.

Mesiace po chirurgickom zákroku mala na hrudi hrubé tkanivá, ktoré boli tvrdé ako skala – cítila ich ako plechovky coly. „Zakaždým, keď som si musela obliecť sveter alebo si zazipsovať kabát, bola to neznesiteľná bolesť,“ hovorí. Ale stále bola schopná chodiť. A tak, v polovici studenej zimy, jej partner začal očakávať, že bude chodiť s ich obrovským psom von každý deň, a to len päť týždňov po operácii: „Nevadilo by mu, že by som mohla zomrieť, keby ma pes príliš potiahol,“ hovorí Dana.

V mnohých prípadoch ženy prácu vykonávajú dobrovoľne. Štúdie týkajúce sa žien s rakovinou prsníka ukazujú, že majú tendenciu cítiť sa vinné za zaťaženie svojich opatrovateľov a nadmerne to kompenzujú. Stanovujú hranice okolo toho, čo sú ochotné prijať a pokračujú v tom, čo môžu robiť v domácnosti, a zároveň poskytujú emocionálnu podporu ich opatrovateľovi.

Ženy by sa mali vzdať kontroly, muži sa viac naučiť robiť domáce práce

Problémom tohto rozdelenia práce je však to, že je to z dlhodobého hľadiska nepraktické: „Realita je taká, že stav sa bude naďalej zhoršovať, ak sa ten postoj nezmení,“ hovorí Thomeer.

Namiesto toho si určité veci muži musia vziať na seba, aby sa naučili, ako robiť domáce práce, keď ich partnerka ochorie, a ženy sa musia naučiť vzdať sa určitej kontroly. Pretože chorý partner je menej schopný poskytnúť to, čo zvykol.

Danin partnerský konflikt začal, keď prestala chcieť mať sex. Jej partner začal mať záchvaty hnevu, že mu po mastektómii nevykazovala dosť náklonnosti. Začal ju obviňovať z podvádzania, nadával jej za zanedbávanie jeho potrieb, dokonca ju v jednom okamihu odrezal od svojho zdravotného poistenia – argumentoval tým, že „s ním zaobchádzala ako so spolubývajúcim“. Dana začala brať lieky proti bolesti a s partnerom začala sexuálne žiť, čo podľa nej spôsobilo, že sa cítila ako nafúknutá bábika, ale myslela si, že nemá inú možnosť.

pomoc
unsplash.com, Josh Appel

Príbeh Meredith a jej mamy

Meredith videla podobnú situáciu päť týždňov potom, čo bola jej matka hospitalizovaná pre závažné ochorenie srdca. Dlhodobý priateľ jej mamy, Andy, jej mamu opustil, zatiaľ čo bola pripojená k hadičkám na jednotke intenzívnej starostlivosti.

„Povedal, že je príliš mladý na to, aby sa vysporiadal u nej s takou chorobou. Mal 50,“ povedala Meredith.

Keď jej mamu opustil prostredníctvom textovej správy, Meredith bola pri tom. Spomína si, ako jej mama s prekvapením čítala text – v neposlednom rade preto, že Andy bol chorý len pred pár týždňami skôr s obličkovými kameňmi, a Meredith videla, ako sa o neho jej matka starala – neustále bola pri jeho posteli, prinášala mu jedlo a zabezpečovala zdravotnícku starostlivosť.

Rodové očakávania pri opatrovaní

Meredith objasňuje rodové očakávania, ktoré majú muži a ženy v prípade opatery. „Moja matka by nikdy nevolala bratovi, aby ho požiadala, aby niečo urobil – nechcela ho obťažovať. Povedala by, že nie je v takýchto veciach zbehlý – napriek tomu, že sme obaja dospelí,“ hovorí.

Tieto „rodinné mýty“ – napríklad že ženy sú lepšie v určitých úlohách, alebo že muži nie sú schopní plniť svoje úlohy („nevidí špinu!“) – sa často používajú na ospravedlnenie nerovnomerného rozdelenia práce vo vzťahu, a preto nerovnomerné rozdelenie práce pokračuje. Ako zdôrazňuje Thomeer, do očí bije problém:

„Ľudia hovoria: „Robíme pre našu rodinu, čo funguje, a zrazu je to rozloženie prác nerovnomerné.“ A predsa sa to stáva rovnako nerovné vo všetkých rodinách.“

Pre matku Meredith bolo opatrovanie prácou pre ženy – to doslova povedala. Andyho matka mala tiež podobný názor a súhlasila s tým, že bol príliš mladý na to, aby prevzal opatrovateľskú úlohu.

„Náš výskum nám neustále ukazuje, že táto práca sa oceňuje oveľa menej, keď ju robia ženy – je to vnímané tak, že ženy robia to, čo vždy robili, aj keď je toho o trochu viac (keď je niekto chorý),“ hovorí Thomeer.

Muži sú na druhej strane viac cenení, ak sa o niekoho predsa len starajú a ľahšie ich ospravedlnia, keď sa rozhodnú, že je toho príliš veľa. Ich rodinní príslušníci si viac všímajú prácu, ktorú robia.

Muži trpia vdovstvom

Výskum potvrdzuje, že muži majú zo starostlivosti o ženy obrovský úžitok. Muži väčšinou trpia vdovstvom omnoho viac, čiastočne preto, že z manželstva získajú väčšiu podporu ako ženy. Keď jeho partnerka zomrie, je pravdepodobnejšie, že muž bude aktívne hľadať iný vzťah, zatiaľ čo ženy sa pravdepodobnejšie vyhnú manželstvu. Prečo? „Pretože vedia, že to bude pre nich znamenať viac starostlivosti,“ hovorí Thomeer.

Môžeme aj naďalej obviňovať týchto mužov, ak o ničom nevedia? Nie je to pre nich ťažké? „Iste, je to ťažké – ale rovnako, ako je ťažké mať dieťa,“ hovorí Meredith a dodáva: „Ľudia si myslia, že ženy majú určitú vynikajúcu schopnosť robiť tieto veci, ale ani pre nás to nie je jednoduché.“ Odvolávajúc sa na text, ktorý poslal Andy, hovorí: „Dala mu toľko a on odišiel tak ľahko“.

Meredithina matka pred mesiacom konečne vyšla z nemocnice, ale o ňom stále nič nepočuli. Keby toto Andy čítal, čo by mu povedala Meredith? „Chcem iba, aby muži poskytovali rovnaké množstvo lásky a starostlivosti ostatným, ako sami dostávajú,“ hovorí.

Foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie