Doktorka Iveta Csekesová: Mám rada, keď idem každý deň z práce domov s vedomím, že som pomohla

0
Doktorka Iveta Csekesová: Mám rada, keď idem každý deň z práce domov s vedomím, že som pomohla

Doktorka Iveta Csekesová pracuje v ORL ambulancii v Nemocnici Komárno a špecializuje sa na závraty. V rozhovore nám prezradila:

  • pri akých problémoch treba navštíviť ORL ambulanciu
  • v čom je problém zväčšených mandlí u detí
  • príznaky akých ochorení môžu byť poruchy rovnováhy?
  • ako pri závratoch zistíme, že ide o niečo vážne

Ako dlho pôsobíte v medicíne? Bol to vždy váš sen stať sa lekárkou?

Už to bude skoro 20 rokov. Neviem, či to bol vždy môj sen, ale na gymnáziu som už vedela, že budem lekárkou…

Pôsobíte v ambulancii ORL. Prečo ste si vybrali práve tento odbor?

Bola to viac menej náhoda, inklinovala som k viacerým špecializáciám, na ORL sa práve uvoľnilo miesto, a tak som vyskúšala, a nakoniec som sa v tom našla.

S akými problémami za vami pacienti najčastejšie prichádzajú?

Ako už z latinského názvu vyplýva, oto – ucho, rhino – nos larynx – hrtan, na ORL chodia pacienti s ochoreniami ucha – sluchu a poruchami rovnováhy, ďalej nosa, prínosových dutín, hrdla, hrtana a krku. ORL je chirurgický obor, po novom doplnený názov ORL a chirurgia hlavy a krku, takže sa zameriavame aj na chirurgické doriešenie problémov.

Jedným z najčastejších symptómov ochorení býva bolesť hrdla, ktorú obyčajne liečime doma alebo ideme k všeobecnej lekárke. Kedy je čas navštíviť vašu špecializovanú ambulanciu?

V prípade bolesti hrdla k nám prichádzajú pacienti ktorých stav sa po bežnej liečbe nezlepšuje, pacienti s napríklad hnisavými komplikáciami, chronickými potiažami a samozrejme tí, ktorí si pri svojom zdravotnom stave vyžadujú nejakú chirurgickú intervenciu.

U malých detí sa často vyberajú mandle. Aké sú príznaky toho, že sú mandle zväčšené?

Samotné zväčšené mandle ešte neznamenajú chorobu, je normálne, že dieťa vo veku 3-8 rokov má zväčšené nosné, alebo podnebné mandle. Nemusí mať žiadne príznaky, alebo možno trocha fufňavý hlas. Problém nastáva pri chronickej infekcii, alebo opakovaných nočných zástavách dychu, a takýto problém si už všimnú aj rodičia.

Špecializujete sa aj na poruchy rovnováhy. Príznakom akých ochorení môžu byť závraty?

Posledných 5 rokov sa ja osobne špecializujem naozaj najmä na závratové ochorenia, vytvorili sme tzv. otoneurologické pracovisko, kde hľadáme a riešime príčinu rozvoja chronických alebo opakovaných závratov.

Myšlienka vznika s potreby veľkého množstva chorých, ktorí vyžadovali starostlivosť viacerých špecialistov, keďže závrat môže byť naozaj príznakom akéhokoľvek ochorenia. Naše pracovisko disponuje školeným personálom a špecializovanou prístrojovou technikou, pomocou ktorej vieme detailne vyšetriť rovnovážny systém.

Závraty sú niekedy u žien spôsobené nízkym tlakom a nejde o nič vážne. Čo už pokladáte za výstražné znamenie, že niečo nie je v poriadku?

V akútnom stave by som doporučovala zbystriť pozornosť pri závrate sprevádzanom silnou bolesťou hlavy, dvojitým videním, poruchou reči alebo ochabovaním končatín – u pacientov nad 40 rokov môže byť závrat dominantným príznakom cievnej mozgovej príhody. V chronickom štádiu sú to závraty opakované alebo nepretržité v trvaní 2 a viac mesiacov.

Čo vtedy radíte svojim pacientom?

Navštíviť obvodného lekára, alebo pracovisko urgentnej lekárskej starostlivosti, ktorý im doporučí ďalší postup, resp. smeruje ich k nám.

Čo pokladáte na svojej práci za najťažšie a čo vás najviac teší?

Svoju prácu milujem, napĺňa ma. Mám rada výzvy, a naplnenie príde po ich vyriešení (úsmev). Odísť každý deň z práce domov s vedomím, že som pomohla.

Budete vystupovať aj na našom evente Pre zdravie ženy. O čom bude vaša prednáška?

Samozrejme o závratoch (úsmev).

Príďte aj vy na event pre zdravie ženy 7. marca!

žiadne príspevky na zobrazenie