Otázka rovného odmeňovania sa netýka len pár dní v roku počas konferencie Equal Pay Day alebo konkrétneho dňa, od ktorého ženy na Slovensku až do konca kalendárneho roka pracujú zadarmo. Equal odmeňovanie je termín, ktorý je často skloňovaný a súvisia s ním mnohé iné vypuklé témy. Presne tie, o ktorých sa bude na Equal Pay Day konferencii v Bratislave diskutovať, a na ktoré sa budú hľadať odpovede, aj konkrétne riešenia.
Už v novembri štartuje druhý ročník Equal Pay Day konferencie a podporu tomuto podujatiu vyjadril aj jeden z hlavných partnerov Slovak Telekom. Pár otázok sme preto položili Jitke Adámkovej, Chief HR Officer Slovak Telekom and T-Mobile, členke Management Boardu a Lukášovi Ondřejovi, manažérovi zamestnaneckej skúsenosti a talent manažmentu. Porozprávali sme sa o rovnosti v odmeňovaní, ale aj o vekovej diskriminácii a dôležitosti finančnej gramotnosti.
Slovensko a Česko na konci rebríčka rovného odmeňovania
Diskriminácia v odmeňovaní žien a mužov je v Čechách podobná ako na Slovensku. V čom vidíte hlavný dôvod?
Slovensko, podobne ako Česko, stojí na konci rebríčka férového odmeňovania žien a mužov v rámci Európskej únie. Preto niet pochýb, že je tu jasný nepomer v odmeňovaní v prospech žien. Všeobecne sa predpokladá, že je to dané našou minulosťou, čo však nie je pravda, lebo aj Rakúsko alebo Nemecko sa nachádza na pomyselnom chvoste s nami. Naopak najlepšie je na tom Rumunsko. Na čom sa teda zhodneme je to, že dôležitým dôvodom rozdielu v odmeňovaní žien a mužov je feminizácia zle platených odvetví, a naopak nedostatočné zastúpenie žien v dobre platených profesiách.
Prečítajte si: Smernica o transparentnosti v odmeňovaní môže zmeniť platovú nerovnosť medzi mužmi a ženami
Ako sa tejto skutočnosti snažíte zabrániť?
V Slovak Telekome chceme týmto negatívnym javom predchádzať systémovo. A teda narovnaním našej job architektúry z predminulého roku, aby sme mohli porovnávať porovnateľné pozície v rámci Slovak Telekomu. To nám dá jednoznačnú transparenciu v odmeňovaní. Potom však prichádzajú na rad aj iné opatrenia. Napríklad pri ročnej úprave miezd alebo pri nábore, kedy môžu pomyselné gapy vznikať. A to najmä preto, že ženy majú často nižšie mzdové nároky ako muži na rovnaké pozície s rovnakou skúsenosťou.
V súvislosti s odmeňovaním kráča ruka v ruke aj smernica o transparentnosti v odmeňovaní. Ste aj vy v štádiu príprav na zavedenie potrebných krokov v súlade so smernicou?
Áno, samozrejme, už sa na ňu pripravujeme. Schválená smernica má za cieľ znížiť gender pay gap na 5 %, čo je samozrejme niečo, čo všetci vítame. Na druhej strane je ale aj takým strašiakom pre zamestnávateľov. Keďže je samotné vykazovanie týchto rozdielov spojené s prenastavením systémov a toho, aby všetky firmy porovnávali, a teda vykazovali porovnateľné. Ocenili by sme, keby sa z toho nestal len administratívny ničiteľ, ale niečo, čo nás vo férovom odmeňovaní ako spoločnosť posunie.
Prečítajte si: Eva Jahelka Filipp: Mnohí seniori sa pre mladých kolegov stávajú skvelými mentormi
Mladí vs. seniori – ageizmus, ale aj finančná gramotnosť
Je dôležité vytvárať symbiózu medzi mladšou a staršou generáciou?
Bez zbytočných pochybností, jednoznačne áno. Je to veľmi dôležité. Práve tak ako v rodine, ktorá žije v jednom dome. Rodičia, deti a starí rodičia. Pokiaľ sa nedohodnú, nemôže byť rodina funkčná. Presne takto to funguje aj v medzigeneračných tímoch. Tak ako potrebuje každá rodina svoje špecifické pravidlá fungovania, potrebuje ich aj medzigeneračný tím. Všeobecné pravidlá väčšinou nefungujú.
Má práca seniorov vplyv na mladú generáciu?
Nevnímame to v zmysle seniori vs. mladá generácia. Skôr ako prístup „chcem“ vs. „nie úplne chcem“. (Smiech) A to funguje bez ohľadu na vek.
Vidíte v praxi ťažkosti seniorných ľudí z pohľadu prekvalifikovania?
Myslíme si, že neplatí to, čo tu bolo pred 5 až 10 rokmi. Predovšetkým z toho dôvodu, že všetko sa vyvíja veľmi rýchlo, takže bez priebežného vzdelania, ujde vlak všetkým, a to s vekom nesúvisí.
Okrem vlaku môžu postupne utiecť zo Slovenska aj všetky talenty. To je aktuálna situácia, ktorá sa reálne deje. Prečo je to tak?
Dôležité je pomenovať príčiny odlivu talentov zo Slovenska. Na začiatku roku 2023 len napríklad v Česku pracovalo viac ako 200 000 Slovákov. Opačne je to približne 7 000 Čechov. Samozrejme, toto je primárne spôsobené veľkosťou krajiny, trhu, možnosti štúdia na vysokých školách a následne pracovného uplatnenia tam, kde mladí ľudia študovali. To však tiež znamená, že musí každá krajina ponúknuť „niečo”, čo je pre talenty atraktívne. Samotné firmy toto zvládnuť nedokážu.
Pomohlo by duálne vzdelávanie?
Ani to nie je to „niečo“, čo pomôže posunúť mladých od teórie viac k praxi. Alfou a omegou podľa nás aj naďalej zostáva kvalitné školstvo, ktoré nie je podfinancované.
Rozprávame sa o odmeňovaní, s čím úzko súvisí aj finančná gramotnosť. Mali by už aj deti vedieť ako hospodáriť s peniazmi? A je potrebné finančné vzdelávanie aj u seniorov?
Tu sa nedá odpovedať inak. Len tak, že je to naozaj nevyhnutné. Sme rovnakého názoru, že toto je jedna z hlavných úloh rodičov, ako deti v tomto smere vychovať a pripraviť na ďalší život. Pokiaľ sa s deťmi bavíme o peniazoch, musí to byť samozrejme primerané ich veku. Inak sa rozprávame s dieťaťom vo veku 6 rokov alebo 15 rokov. A to isté platí pre seniorov. Aj tu zohráva rodina dôležitú úlohu. Navyše u seniorov je ku všetkému potrebná zvýšená opatrnosť, aby „nesadli na lep” podvodníkom, čo sa bohužiaľ občas stáva.
Equal Pay Day konferencia v Bratislave
Prvý ročník konferencie Equal Pay Day nastolil tému rovného odmeňovania medzi mužmi a ženami. Druhý ročník túto tému neopúšťa. Práve naopak. No pridáva k nej aj iné silné témy a svoj program naplnil skvelými odborníkmi a spíkrami. Zakúpte si vstupenku a príďte diskutovať, hľadať riešenia a aj prakticky riešiť Equal odmeňovanie, ageizmus, medzigeneračnú spoluprácu, ako aj finančné vzdelávanie.
Zdroj foto: Lukáš Ondřej, www.equalpayday.sk