Dr. Yasmin Hemberger zo Shell: Nenechajte si od niekoho nahovoriť, že niečo nedokážete len preto, že ste ženy

0
Dr. Yasmin Hemberger zo Shell: Nenechajte si od niekoho nahovoriť, že niečo nedokážete len preto, že ste ženy

„V Shelli som sa cítila veľmi vítaná,“ hovorí chemická inžinierka a vedkyňa v oblasti palív. Yasmin má sedemročné skúsenosti a pracuje pre Shell v oblasti inovácií palív, vývoja, ako aj produktového manažmentu a nasadenia.

Aké je to pracovať v automobilovom priemysle?

V Shelli je to úžasné. Máme aspoň 50 percent žien, možno aj viac. A máme veľké zastúpenie aj v manažérskych a líderských pozíciách. Predtým, ako som prišla do Shellu, som pracovala v tradičnej nemeckej chemickej spoločnosti, kde bolo úplne iné prostredie, boli tam samí muži. Keď som prišla do Shellu, bola som prekvapená, že vidím toľko žien, že pracujú na úžasných projektoch a s technológiami. Cítila som sa byť veľmi vítaná.

A bolo to úplne prirodzené – nikto sa na mňa nepozeral s dešpektom, že predtým som pracovala v chemickom priemysle.

Raz som bola som na inžinierskej konferencii, kde bolo 400 participantov a videla som tam len 4 ženy. Potom sa cítite zvláštne, lebo ľudia na vás pozerajú, či vôbec viete, o čom to je, ale keď urobíte prezentáciu, potom zistia, že viete (smiech).

Je to tým, že sa Shell snaží zapojiť ženy do tohto odvetvia, alebo to vzniklo prirodzene?

Máme veľmi dobrú spoluprácu s chemikmi a inžiniermi, mame veľa chemických inžinierok a laboratórnych inžinierok. Vedia, že v Shelli majú ženy rovnaké možnosti ako muži, že majú veľa príležitostí a nemusia pracovať dvojnásobne tvrdo ako muži, aby sa uplatnili a boli viditeľné. Preto sa k nám ženy hlásia. Máme programy na to, aby sme posilnili postavenie žien, máme stáže pre dievčatá a organizujeme akcie pre deti, kde prichádzajú a učia sa o technológiách. Je úžasné vidieť, keď príde dvanásťročné dievča, a povie, že chce byť inžinierkou.

V Čechách a na Slovensku mame práve takúto debatu, že by to malo byť niečo normálne a nie že sa je o tom treba vôbec zmieňovať.

Shell je naozaj svelým príkladom. Všetci majú úplne rovnaké možnosti, či už ide o mužov alebo o ženy.

Ste matka. Je ľahké zosúladiť prácu a materstvo?

Máme veľmi dobrú flexibilitu, najmä po pandémii, lebo môžeme pracovať z domu. A máme rovnaké možnosti ako muži, čo tiež nie je v Nemecku také bežné. Shell sa snaží podporiť ženy, a ich talenty, ale tiež rodiny. Je tu veľa žien, ktoré pracujú na polovičný úväzok a sú to veľmi ambiciózne ženy, ktoré nikto nedáva nabok len preto, že sú matky, ale tiež dostávajú náročné projekty, kde môžu zažiariť.

Pre ženy, ktoré by chceli pracovať v priemysle. Je niečo, čo by ste si želali vedieť úplne na začiatku kariéry, keď ste ešte len začínali?

Musím povedať, že ja som mala vždy šťastie. Aj na univerzite sme boli rovnocené, cítili sme tam rovnosť. Ale ak niekde tú rovnosť nevidíte, bojujte, nikto to za vás neurobí. Choďte za svojim snami. Urobte, čo chcete urobiť. Choďte za tým. Nenechajte si od niekoho nahovoriť, že niečo nedokážete len preto, že ste ženy.

žiadne príspevky na zobrazenie