Horúcou témou dnešných dní je ekológia, bio produkty či zdravé produkty. Ako to ale v skutočnosti je, čo ukazuje prax a čo naozaj kupujeme? Na túto tému sme sa porozprávali s farmárkou Vierkou, ktorá si počas materstva uvedomila, že chce svoje deti kŕmiť zdravými potravinami a preto zahodila lodičky v biznis svete, obula si gumáky a sadla do traktora.
Vierka, môžeš nám povedať ako to celé u teba začalo?
Začalo to práve tak, ako spomínaš, na materskej, keď som si uvedomila tú zodpovednosť voči mojim deťom a chcela som ich kŕmiť zdravými potravinami. A tak sa začal kolobeh skúmania pôvodu potravín, ktoré sme jedli. Zistila som, že to zďaleka nie je také skvelé, ako to mnohí prezentujú.
K poľnohospodárstvu mám blízko, pretože môj ocino pôsobí v poľnohospodárstve a ovocinárstve. Najskôr som robila účtovníctvo poľnohospodárov, a postupne si uvedomila, že dnešná doba potrebuje moderný prístup k pôde založený na ekologickom správaní pestovateľa. A tak sa zo mňa stala bio pestovateľka ovocia a začala som si plniť Farmárkin sen.
Vysvetli nám, prosím ťa, rozdiel medzi ekologickým a konvenčným poľnohospodárstvom.
Poľnohospodárstvo považujem za náročné odvetvie, pretože ho ovplyvňuje počasie, ktoré nám v posledných rokoch dáva naozaj zabrať. Pôda potrebuje výživu, z ktorej žijú rastliny na nej vypestované. Máme dve možnosti pestovania – ekologické alebo konvenčné.
Ekologický pestovateľ musí používať prípravky, ktoré sú uvedené v zozname povolených prípravkov a hnojív pre ekologické poľnohospodárstvo. Jedná sa o prípravky, ktoré neobsahujú chemikálie ani umelé hnojivá, ale sú na prírodnej báze. Už v tejto fáze nastáva prvá a zásadná kontrola pestovania, kde sa zabezpečí, že to čo vypestuješ v ekologickom poľnohospodárstve neobsahuje reziduá týchto nežiaducich látok pre zdravie človeka.
Zatiaľ čo konvenčný pestovateľ aplikuje počas pestovania umelé hnojivá vyrobené z ropných produktov a ošetruje chemickými prípravkami. Pôsobením chémie sú výnosy vyššie a preto aj produkty z konvenčného poľnohospodárstva sú lacnejšie než bio produkty. Ďalšiu rolu pri finálnej cene pre spotrebiteľa zohrávajú obchodné reťazce a ich marža, avšak to je už z iného súdka.
Prax mi otvorila oči a zdanlivo zdravé produkty (napríklad detská výživa, ovocná šťava, bežný chlieb) pochádzajú zo surovín, ktoré boli hnojené umelými hnojivami alebo striekané chemikáliami. Preto sa často zamýšľam nad tým čo jeme, či to jedlo môže obsahovať reziduá chémie z pestovania?
Prečítajte si aj rozhovor s Máriou Matiášovou o tom, že málokto si overuje kvalitu zdrojov
Aké ovocie pestuješ ty, prečo a akým spôsobom?
Podnikať v ekologickom poľnohospodárstve s Agroverou som začala v roku 2014. Celý proces výsadby plantáže ríbezle čiernej a jej začlenenia do ekologického poľnohospodárstva až po finálnu bio produkciu trval naozaj dlho – 5 rokov. A v roku 2019 mám v portfóliu dva úžasné produkty ekologického poľnohospodárstva – ríbezľu čiernu a aróniu čiernoplodú.
Moja práca je založená nielen na zásadách certifikovaného ekologického poľnohospodárstva, ale aj na vlastnom presvedčení, pretože som chcela vypestovať a vyrobiť šťavy, ktoré budú piť aj moje deti.
Keďže počas pestovania sa musíme vyhýbať používaniu chemických prípravkov proti burine, používame mechanickú likvidáciu pravidelným kosením medziradia. V jesenných mesiacoch hĺbkovo aplikujeme certifikovaný kurací hnoj.
Ako si vie bežný spotrebiteľ dohľadať informácie o spôsobe pestovania produktu, ktorý nakupuje?
Ak máte záujem mať kvalitné a nechemizované potraviny, ovocie a zeleninu, hľadajte. Čítajte etikety, sledujte označenie výrobcu, dohľadajte si informácie o výrobcovi a pestovateľovi na internete. Ak sa netají pôvodom a spôsobom výroby, určite ho rád prezentuje aj na svojom webe.
Majte na mysli, že slovenský pôvod nezaručuje nechemizovanú produkciu.
Možno je to zo začiatku náročné na čas, ale keď nájdete tých správnych výrobcov a pestovateľov, odporúčajte ich svojim známym a zostaňte im verní.
Čo bolo a je pre teba najťažšie pri tejto práci?
Najťažšie je pre mňa pochopiť nasledovné: Ekologický pestovateľ chráni krajinu ekologickým spôsobom pestovania a chráni zdravie človeka. Podstupuje byrokraciu postupov, platí značné poplatky za registráciu a kontroly ekologického poľnohospodárstva. Konvenčný pestovateľ nemá kontroly, nemá dodatočné finančné náklady a degraduje životné prostredie používaním chemikálií. Tak prečo je stále rozšírená verejná mienka o tom, že bio produkty sú drahé…
Ďakujeme za rozhovor aj za veľké odhodlanie robiť veci inak. Ak ste aj vy pochopili hlavný rozdiel, určite radi doprajete sebe a vašim blízkym skutočnú bio šťavu z ekologického poľnohospodárstva a zároveň podporíte Farmárkin sen a miestnych ľudí. Tak na zdravie! ?