Elaine Greenová prezrádza recept na mladistvý vzhľad: Tento zvyk pri rannej rutine sa mi veľmi vyplatil

Zdravotná sestra, fotografka a učiteľka hudby, Elaine Greenová, odhaľuje na portáli Quora recept na mladistvý vzhľad. Vo svojom stĺpčeku odpovedá na otázku: Aká rutina, ktore ste začali v ranom veku, sa vám veľmi vyplatili?

Pred 25 rokmi ma môj dermatológ liečil na rosaceu, a poradil mi, aby som sa vyhýbala slnku, alkoholu, korenistým jedlám a aby som každý deň používala opaľovací krém. Nasledovala som tieto jeho slová a na moje prekvapenie som od toho dňa prestala starnúť.

Samozrejme, urobila som pár vecí navyše, ktoré mi mohli pomôcť – obmedzila som konzumáciu zápalových potravín, ako je mäso, cukor a rýchle občerstvenie, hlavne zo zdravotných dôvodov. Mám tiež dobrú rutinu starostlivosti o pleť, najmä používam BHA niekoľkokrát týždenne.

Genetika zdaleka nie je všetko!

Na tejto fotke, kde mám 40 rokov, vyzerám mladšie ako v 16 rokoch! Niekto môže povedať, že moje gény prevažujú nad mojimi návykmi, ale podľa vedcov, ktorí skúmajú starnutie ako zdroj obživy, gény predstavujú len 10 % starnutia. V boji proti starnutiu môžeme urobiť oveľa viac. Okrem toho, zatiaľ čo moja mama vyzerá mlado (vyhýbala sa slnečnému žiareniu), môj otec vyzerá staro (veľmi sa vystavoval slnku, má vrásky a vekové škvrny, ktoré to dokazujú, odmieta nosiť opaľovací krém a každý deň jedáva korenené jedlá).

Keď ide do tuhého, nevzdávam sa. Ako dieťa som každý týždeň chodila na klavír a husle a vytrvala som v tom, kým som to všetko nedokončila. Teraz sa vyučovanie hudby stalo jedným z mojich celoživotných zdrojov príjmu a navyše je dobre platené. Počas fotenia, keď sa nepredvídané okolnosti zmenia k horšiemu, to posilní moje odhodlanie ísť ďalej.

Aj keď bola ošetrovateľská škola ťažká, musela som vydržať, aby som dosiahla konečný cieľ. Na operačnej sále môže byť moja práca náročná, ale vždy sa zatnem a mám potom dobrý deň. Táto sebamotivácia ma nikdy nesklamala.

Poriadok a organizácia je základ

Vždy som bola organizovaná a mala som poriadok. Moja izba, keď som bola dieťa, bola bezchybná a môj dnešný dom je rovnaký. Tiež mám rada, keď som dochvíľna alebo prídem skôr – do nemocnice prídem vždy najskôr. Dobre zaparkujem, vyhnem sa dopravnej špičke, mám možnosť naraňajkovať sa a prejsť si denný rozvrh a mám chvíľu pokoja na mentálnu prípravu. Cítim sa produktívne a v pohode, keď sa zobudím skoro ráno a keď je môj dom v poriadku.

Nikdy som sa neprestala učiť. Mám 3 tituly vo veľmi odlišných oblastiach – hudba, obchod a ošetrovateľstvo, ale som si istá, že sa vrátim na ďalšie školy. Cestou do práce vždy počúvam audioknihy. Vedeli ste, že aj ako senior sa môžete zapisovať na kurzy na univerzite? Nadšenie učiť sa mi pomohlo byť prispôsobivou.

Počas pandémie covidu som bola rada, že som mala niekoľko možností, ako zostať zamestnaná – keď boli hodiny hudby zrušené a fotografické príležitosti za zredukovali. Ale v nemocnici som si zobrala ďalšie zmeny. Teraz, keď sa veci opäť otvárajú, vyrovnala som pracovné zaťaženie tak, aby bolo lepšie zvládnuteľné.

Televízia je zbytočná

Počas svojho života som televíziu takmer nepozerala, zaberá mi to príliš veľa času a produktivity. Pripúšťam však, že sociálne médiá nahradili túto prázdnotu v oblasti zábavy – trávim dosť času na Quore, Facebooku a Instagrame.

Nikdy som sa nezaujímala o značky a nikdy som nevyhadzovala peniaze. Nikdy ma nenájdete s kabelkou Louis Vuitton – v skutočnosti si so sebou v týchto dňoch nikde nenosím ani kabelku! Namiesto toho som investovala svoje peniaze do prenájmu nehnuteľností, podielových fondov a vzdelávania.

Tiež si takmer nekupujem Starbucks alebo nechodím na obed, čo mi šetrí peniaze, každý deň si meliem vlastnú ochutenú kávu a balím si vlastný zdravý obed. To ma privádza k môjmu intuitívnemu stravovaniu – jem, keď som hladná, a prestanem, keď som sýty a moja váha počas môjho dospelého života nikdy nekolísala. Zaraďujem aj zdravé, vyvážené jedlá, ktoré mi naozaj chutia.

Ešte jedna vec, ktorú by som rada dodala, je, že som sa vždy chopila príležitostí a nečakala som. A to bolo výhodné. Niekedy tomu hovorím môj inštinkt. Rozhodnutia sa zvyčajne musia robiť rýchlo, a tí, ktorí sa neboja urobiť krok a veria si, sú tí, ktorí to dokážu.

Foto na titulke: elainegreen.net, photo by Bezanson Photography