Emma Kok: Dievča s nádherným hlasom a zriedkavou diagnózou

0
Emma Kok: Dievča s nádherným hlasom a zriedkavou diagnózou

Emma Kok je holandská speváčka. Do popredia sa dostala v roku 2021 po víťazstve v desiatej sezóne The Voice Kids. V roku 2023 sa jej vystúpenie „Voilà“ s André Rieu a orchestrom Johanna Straussa stalo virálnym a v novembri 2023 nazbieralo 26 miliónov zhliadnutí.

Emma Kok sa narodila 12. marca 2008 v Kerkrade v Holandsku. Má dvoch súrodencov: brata Enza a sestru Sophie. Má gastroparézu a od deviateho mesiaca svojho života je odkázaná na sondu. Napriek tomu má za sebou cestu úspešnej speváčky.

Všimol si ju André Rieu

V júni 2021 Emma vyhrala desiatu sériu The Voice Kids pod vedením rappera Aliho B. V auguste toho roku spievala na benefičnom koncerte pre obete európskych povodní v roku 2021 v Limburgu.

Vo februári 2023 Kok vyhrala úvodnú sezónu Ministars s jej prevedením „Voilà“ od Barbary Pravi.

Holandský huslista a dirigent André Rieu bol údajne tak ohromený Emminým výkonom, že ju pozval, aby predviedla skladbu „Voilà“ na jeho výročnej koncertnej sérii vo Vrijthof v Maastrichte v júli 2023. Toto vystúpenie sa čoskoro stalo virálnym a za päť dní nazbieralo 2,6 milióna zhliadnutí.

Bojovníčka

Spolu s Tjeerdom Oosterhuisom vydala druhý singel: Strijder (znamená Bojovník). „Touto piesňou chcem povedať, že život môže byť niekedy ťažký, ale keď budete bojovať a držať hlavu hore, všetko bude v poriadku! Je to pieseň o začatí novej kapitoly,“ hovorí Emma.

V júli 2023 vystúpila s André Rieu a jeho Johann Strauss Orchestrom v Maastrichte počas jeho slávneho koncertu Vrijthof. S Andrém vydala pieseň „Voilà“, ktorú tam odohrali. Túto skladbu si môžete vypočuť na Spotify alebo si pozrieť na YouTube.

Zdroj: YouTube

Nezvyčajná diagnóza

V roku 2023 Emma Kok založila Gastrostars, nadáciu na pomoc pacientom s gastroparézou.
Gastroparéza je zdravotná porucha pozostávajúca zo slabých svalových kontrakcií (peristaltiky) žalúdka, čo má za následok to, že potraviny a tekutiny zostávajú v žalúdku dlhší čas. Obsah žalúdka tak odchádza pomalšie do dvanástnika tráviaceho traktu. To môže mať za následok nepravidelné vstrebávanie živín, nedostatočnú výživu a zlú kontrolu glykémie.

Symptómy zahŕňajú nevoľnosť, vracanie, bolesť brucha, pocit plnosti krátko po začiatku jedenia (skorá sýtosť), nadúvanie brucha a pálenie záhy. Najbežnejším známym mechanizmom je autonómna neuropatia nervu, ktorý inervuje žalúdok: blúdivý nerv. Hlavnou príčinou tohto poškodenia nervov je nekontrolovaný diabetes mellitus.

Pacient by mal mať perorálnu úpravu stravy alebo ak príjem nie je adekvátny, mal by dostávať potravu prostredníctvom jejunostomickej sondy. Žiaľ, celková dĺžka života u pacientov s gastroparézou je výrazne nižšia ako dĺžka života bežnej populácie.

žiadne príspevky na zobrazenie