Slávne ženy – Emmeline Pankhurstová, bojovníčka za práva žien – hrdinka alebo agresívna sufražetka?

0
Slávne ženy – Emmeline Pankhurstová, bojovníčka za práva žien – hrdinka alebo agresívna sufražetka?
Matzene, Chicago Restored by Adam Cuerden

Emmeline Pankhurst je známa predovšetkým ako prvá sufražetka a odvážna bojovníčka za práva žien. Presadila napríklad volebné právo. Často sa však diskutuje aj o prostriedkoch, akými za tento svoj cieľ bojovala.

Emmeline Pankhurstová (rod. Gouldenová) sa narodila 14. júla 1858 v anglickom meste Manchester. Pochádzala zo zámožnej rodiny, s ktorou sa neskôr rozišla. Hoci jej rodičia mali liberálne názory (otec bol odporca otroctva, matka odoberala feministický časopis), vychovávali ju tak, aby sa neskôr vstúpila do manželstva a mala rodinu. A tak sa jej nedostávalo rovnako kvalitného vzdelania ako jej bratom. Emmeline však bola mimoriadne nadaná, podľa jedného zdroja sa vraj naučila čítať už ako trojročná.

S jej budúcim manželom ju spájali rovnaké názory

Na jej smerovanie mal neskôr vplyv prominentný radikálny advokát Richard Pankhurst, ktorého stretla na jednom z mítingov. Bol takmer rovnako starý ako jej otec. Podporovala jeho politické ambície a neskôr sa aj zosobášili. V tom istom roku odznel aj jeho návrh zákona podporujúci volebné právo žien.

O tomto práve začal parlament diskutovať už dvadsať rokov predtým, nikdy sa však nedostal do programu žiadnej vlády ani strany. Ako členka Liberálnej strany a zakladateľka Ženskej občianskej ligy s ním Emmeline bránila záujmy žien. Mali spolu päť detí – tri dcéry a dvoch synov, jeden z nich zomrel ako 4-ročný.

V roku 1898 jej manžel zomrel a Emmeline s deťmi sa dostali do finančných problémov. Bola nútená predať dom, knihy a obrazy a prenajať si malý domček v Manchestri.

Armáda žien

Svoje nadšenie pre reformy však nestrácala. Roku 1903 založila organizáciu Ženskú sociálnu a politickú úniu – WSPU (Women’s Social and Political Union). Do aktivity hnutia angažovala aj svoje dcéry Christabel, Sylviu a Adelu. Vďaka Emmeliinej osobnosti a jej dcér tak vzniklo masové hnutie žien, ktoré pochádzali prevažne zo strednej triedy. Emmeline ho nazývala „armáda“.

Na prvej masovej demonštrácii v roku 1908, ktorá sa uskutočnila v Hyde parku, sa zúčastnilo takmer pol milióna ľudí. Pre jasné rozlíšenie týchto žien sa vžil pojem sufražetky zo slova suffrage – právo voliť.

Prečítajte si aj článok o žene, ktorá ako prvá presadzovala ženské práva

Radikalizácia boja za práva žien

en.wikipedia.org, Matzene, Chicago Restored by Adam Cuerden

Táto ich organizácia sa, žiaľ, postupne začala radikalizovať. Po dvadsiatich rokoch mítingov, demonštrácií a petícií dospeli sufražetky k militantnej forme protestu. Ignorácia ich požiadaviek zmenila taktiku ich boja. „Vláda vyhlásila vojnu ženám,“ povedala Emmeline. Jej najstaršia dcéra Christabel v ničom nezaostávala pred matkou – na mítingu budúceho ministra zahraničných vecí kričala, či im dajú právo voliť. Keď ju chcel policajt vykázať, začala ho kopať a opľúvať.

Vtedy ženy prvýkrát v Británii použili v boji za volebné právo násilie. Emmeline si uvedomila, že vláda nič pre práva žien nespraví, a pridala sa k militantnej ceste, ktorú nastolili jej dcéry. V marci roku 1912 členky organizáce vytĺkli výklady v celom centre Londýna. Objektom útokov sa stali aj zbierky v National Gallery, vlaky, telegrafné káble a poštové zásielky.

Emmeline Pankhurstová bola za svoju činnosť niekoľkokrát uväznená a podstúpila viacero hladoviek. Čoskoro inšpirovala mnoho žien na podobné akty občianskej neposlušnosti.

Zmena Emmelininej politiky

Po vypuknutí vojny v roku 1914 ich “dámska” strana WSPU vyhlásila prímerie a Emmeline s najstaršou dcérou Christabel začali podporovať vládu. Rozhodli sa upustiť od praktík, ktoré by ešte viac poškodzovali krajinu, ktorá bola už dosť zničená vojnou a navyše prichádzala o svojich mužov.

S vládou si nakoniec po rokoch nepokojov dokázali sadnúť za jeden rokovací stôl. Táto taktika konečne priniesla ovocie – dámy vyjednali prepustenie všetkých bojovníčok za práva žien z väzenia.

Volebné právo iba po tridsiatke

Po vojne, v roku 1918, britská vláda uznala plné volebné právo ženám, hoci iba starším ako tridsať rokov. Muži mohli vtedy voliť už ako 21-roční.

Emmeline sa počas vojny prejavila ako veľká patriotka a jej noviny vyhlásili vojnu všetkým kolaborantom Nemecka a zradcom. V roku 1917 založila Stranu žien, ktorá mala vo svojom politickom programe napríklad aj rozdelenie habsburskej monarchie. Britské sufražetky v tomto období podporovali pád Rakúsko-Uhorska a emancipáciu nástupníckych štátov vrátane Československa.

en.wikipedia.org, http://media.iwm.org.uk/iwm/mediaLib//8/media-8597/large.jpg This photograph Q 81486 comes from the collections of the Imperial War Museums.

Na druhej strane, špekulovalo sa o jej názoroch, či nie sú čiastočne rasistické, pretože fandila kolonizácii. V jej okolí v hnutí žien nebola ani jedná dáma s tmavou pokožkou a taktiež vznikli rôzne názory na jej slávny výrok: “Radšej budem rebelom ako otrokom!” Niektorí považujú za neadekvátne, aby sa otroctvo porovnávalo s postavením žien.

Tiež je faktom to, že britské ženy v tej dobe tak trochu závideli maorským ženám z Nového Zélandu, pretože oni už mali volebné právo zakotvené od roku 1983.

Po vojne ako rečníčka v Kanade

Po vojne sa Emmeline načas dostala do Spojených štátov a Kanady, kde sa jej národné cítenie posilnilo. Zarábala si tam ako profesionálna rečníčka. Po návrate zo zámoria prehodnotila svoju niekdajšiu politickú orientáciu a vstúpila do Konzervatívnej strany. Tento obrat ju do smrti odlúčil od dcéry Sylvie, ktorá si udržala svoje ľavicové názory.

V marci 1928 prijal britský parlament nový zákon, ktorým priznal ženám všeobecné volebné právo. Toho, za čo celý život bojovala, sa teda Emmeline Pankhurstová predsa len dočkala, a to tesne pred smrťou. Zomrela o tri mesiace neskôr.

Foto: en.wikipedia.org, Matzene, Chicago Restored by Adam Cuerden   

žiadne príspevky na zobrazenie