Equal Pay Day posilňuje postavenie žien na celom svete. Zdieľaním dobrej praxe a prezentovaním ženských vzorov podporuje rovné príležitosti v práci aj v spoločnosti.
Deň rovného odmeňovania (Equal Pay Day – EPD) je symbolický deň, upozorňujúci na rozdiely v odmeňovaní mužov a žien. Ide o globálnu osvetovú kampaň organizácií Business & Professional Women po celom svete. Deň rovnosti odmeňovania je deň venovaný zvyšovaniu povedomia o rozdieloch v odmeňovaní žien a mužov.
Symbolický deň si prvýkrát pripomenul v roku 1996 Národný výbor pre rovnosť odmeňovania, koalícia organizácií žien a občianskych práv, odborových zväzov, profesijných združení a jednotlivcov, ktorí sa snažia odstrániť diskrimináciu v odmeňovaní založenú na pohlaví a rase a dosiahnuť rovnosť odmeňovania.
EPD poukazuje na stále trvajúci problém nerovnosti v odmeňovaní podľa pohlavia, tzv. Gender Pay Gap. EPD zdôrazňuje deň, keď ženy dobiehajú mzdovú úroveň ich mužských kolegov, ktoré oni dosiahli ku koncu uplynulého roka.
PREČO je dôležité, aby sa tento projekt konal?
V SR je aktuálny rozdiel v mzdách 18,4 % (údaj za rok 2023), čo nás stále radí na posledné priečky v EÚ, kde je priemer 12,7 % (rok 2022).
Tento údaj hovorí, o koľko viac času musia ženy pracovať dlhšie, aby dosiahli rovnaké ročné odmeny ako muži, teda o cca 2 mesiace dlhšie.
Zabezpečte si už dnes svoju vstupenku na Equal Pay Day 7. novembra 2025.
Ciele dňa rovnakého odmeňovania sú:
- Poskytovať informácie o dôvodoch platových nerovností.
- Informovať o rovnakom odmeňovaní a zvyšovať povedomie o probléme nerovnakého odmeňovania.
- Poskytnúť platformu na zdieľanie vedomostí o kampaniach týkajúcich sa rovnakej odmeny a rovnakého odmeňovania.
- Na vytvorenie povedomia o probléme.
- Poskytovať podporovateľom užitočné informácie.
- Identifikovať implementačné stratégie na odstránenie rozdielov v mzdách.
- Znížiť rozdiely v odmeňovaní žien a mužov.
- Ukázať stratégie, ako odstrániť rozdiely v odmeňovaní žien a mužov.
- Presadzovať odstránenie rozdielov v odmeňovaní žien a mužov.
Zákon o rovnakej odmene (Equal Pay Act)
Zákon o rovnakej odmene vyžaduje, aby muži a ženy dostávali rovnakú odmenu za rovnakú prácu v rovnakom zariadení. Pracovné miesta nemusia byť totožné, ale musia byť v podstate rovnaké. O tom, či sú pracovné miesta v podstate rovnocenné, rozhoduje náplň práce, nie názvy pracovných pozícií. Konkrétne EPA stanovuje, že zamestnávatelia nesmú vyplácať nerovnaké mzdy mužom a ženám, ktorí vykonávajú práce, ktoré si vyžadujú v podstate rovnakú zručnosť, úsilie a zodpovednosť a ktoré sa vykonávajú za podobných pracovných podmienok v rámci toho istého podniku. Každý z týchto faktorov je zhrnutý nižšie:
Zručnosť:
Meria sa faktormi, ako sú skúsenosti, schopnosti, vzdelanie a školenie potrebné na výkon práce. Otázkou je, aké zručnosti sú potrebné pre prácu, nie aké zručnosti môžu mať jednotliví zamestnanci. Napríklad dve pracovné miesta v oblasti účtovníctva by sa mohli považovať za rovnocenné podľa EPA, aj keď jeden z držiteľov pracovného miesta má magisterský titul z fyziky, keďže tento titul by sa pre toto pracovné miesto nevyžadoval.
Úsilie:
Množstvo fyzickej alebo duševnej námahy potrebnej na výkon práce. Predpokladajme napríklad, že muži a ženy pracujú vedľa seba na linke, kde montujú časti strojov. Osoba na konci linky musí tiež zdvihnúť zmontovaný výrobok, keď dokončí prácu, a položiť ho na dosku. Táto práca si vyžaduje viac úsilia ako iné práce na montážnej linke, ak je mimoriadne úsilie pri zdvíhaní zmontovaného produktu z linky značné a je bežnou súčasťou práce. V dôsledku toho by nebolo porušením zákona zaplatiť tejto osobe viac, bez ohľadu na to, či prácu zastáva muž alebo žena.
Zodpovednosť:
Stupeň zodpovednosti vyžadovaný pri vykonávaní práce. Napríklad predajca, ktorému bola zverená povinnosť určiť, či akceptovať osobné šeky zákazníkov, má väčšiu zodpovednosť ako iní predajcovia. Na druhej strane, malý rozdiel v zodpovednosti, ako je zhasnutie svetiel na konci dňa, by neospravedlňoval rozdiel v platoch.
Rozdiely v odmeňovaní sú povolené, ak sú založené na služobnom veku, zásluhách, kvantite alebo kvalite produkcie alebo na inom faktore ako je pohlavie. Tieto sú známe ako „afirmatívne obhajoby“ a je povinnosťou zamestnávateľa dokázať, že sa uplatňujú.
Pri oprave rozdielu v odmeňovaní nesmie byť mzda zamestnanca znížená. Namiesto toho sa musí zvýšiť mzda zamestnanca (zamestnancov) s nižším platom.
Legislatíva Spojených štátov amerických
Debata o rovnakej odmene v Spojených štátoch prebieha už stáročia. Bolo prijatých niekoľko zákonov s cieľom ďalej podporovať myšlienku rovnakej odmeny bez ohľadu na pohlavie.
V roku 1963 John F. Kennedy podpísal zákon o rovnakom odmeňovaní, ktorý nadobudol účinnosť a nazval ho „významným krokom vpred“ pre ženy v pracovnej sile. Zákon o občianskych právach z roku 1964 zakazoval diskrimináciu na základe rasy, pôvodu, farby pleti, náboženstva alebo pohlavia. Zákon o diskriminácii v tehotenstve z roku 1978 chránil tehotné zamestnankyne a zákon o rodinnej a zdravotnej dovolenke z roku 1993 umožnil rodičom bez ohľadu na pohlavie vziať si voľno.
Prezident Barack Obama podpísal zákon o spravodlivom odmeňovaní Lilly Ledbetter, ktorý obnovuje určitú ochranu proti diskriminácii, ktorá bola zrušená v prípade Najvyššieho súdu v roku 2007, a stimuloval zamestnávateľov, aby boli ich mzdy spravodlivejšie.
Dodržiavanie v iných krajinách
Podľa Európskej komisie priama diskriminácia buď nespôsobuje rozdiely v odmeňovaní medzi pohlaviami, alebo len ich malú časť vysvetľuje.
Veľká Británia
Vo Veľkej Británii Deň rovnosti odmeňovania označuje deň v roku, kedy ženy skutočne prestanú zarábať až do nasledujúceho roka. V roku 2018 to bolo 10. novembra a rozdiel sleduje podobné demografické trendy ako v Spojených štátoch, v tom, že ženy čiernej, ázijskej a etnickej menšiny (BAME) sú v priemere platené menej ako biele ženy.
Nemecko
Deň rovnosti odmeňovania sa v Nemecku pozoruje viac ako v Spojených štátoch alebo inde; napríklad online prítomnosť je oveľa vyššia. Zaujímavosťou, ktorú treba poznamenať o Dni rovnosti odmeňovania v Nemecku, je, že pripadá na iné dni ako v Spojených štátoch, pretože mzdový rozdiel v Nemecku je iný a tiež preto, že vzorec použitý na výpočet dátumu rovnakého odmeňovania je odlišný.
Zatiaľ čo v roku 2016 bol dátum rovnosti odmeňovania v Spojených štátoch stanovený na 12. apríla, v Nemecku bol 19. marca. V Nemecku Equal Pay Day tiež pomohol inšpirovať k vytvoreniu Equal Care Day, symbolickej udalosti venovanej vytváraniu povedomia o nedostatku ocenenia a nespravodlivej distribúcii opatrovateľskej práce v spoločnosti.
Holandsko
Prvý Deň rovnosti odmeňovania v Holandsku sa konal 24. októbra 2006. V roku 2022 to bolo 14. novembra. V roku 2021 bol priemerný rozdiel v odmeňovaní 13 %.
Zákon o rovnakej odmene vyžaduje, aby muži a ženy dostávali rovnakú odmenu za rovnakú prácu v rovnakom zariadení.
Európska únia
Európska komisia, výkonná zložka Európskej únie, dodržiava Deň rovnosti odmeňovania na základe priemerných rozdielov v celom bloku. Na základe údajov z roku 2016 bol tento rozdiel 16 %. V roku 2022 bol Deň rovnosti odmeňovania 15. novembra na základe rozdielu 13 %.
Austrália
V roku 2018 pripadol Deň rovnosti odmeňovania na 31. augusta. Dátum bol špeciálne vybraný tak, aby predstavoval ďalších 62 dní od konca predchádzajúceho finančného roka, ktoré musia ženy odpracovať, aby zarábali rovnako ako muži.
Iné krajiny
Dátum, kedy sa oslavuje Deň rovnakej odmeny, sa v každej krajine líši v dôsledku odlišných pohľadov na oslavu tohto dňa, a tiež z dôvodu mzdových rozdielov. Napríklad Deň rovnosti odmeňovania v Českej republike sa každoročne oslavuje ako veľké dvojdňové podujatie, na ktorom sa zúčastňuje viac ako 2 000 ľudí s rozsiahlym vzdelávacím programom. Podobne to je aj na Slovensku, kde konferencia Equal Pay Day, ktorú organizovali Akčné ženy, trvala tri dni.
Organizácia spojených národov
Organizácia spojených národov prvýkrát oslávila Deň rovnosti odmeňovania 18. septembra 2020. Odhaduje, že ženy zarábajú celosvetovo o 23 percent menej ako muži.
EQUAL PAY DAY 2025 v Bratislave je v predpredaji
V cene vstupenky je hlavný deň programu:
- 7. novembra 2025 – EQUAL PAY DAY SLOVAKIA 2025 – Hlavný deň v DoubleTree by Hilton Bratislava
- BONUS: 1 x tréning vyjednávacích schopností v praxi v Bratislave (3 hodiny, organizovaný každý druhý utorok v mesiaci, možnosť využiť počas celého roka 2025 )
Konferencia s interaktívnym programom, expo a konzultačnou zónou. V cene vstupenky je aj catering a partnerský balíček pre každého účastníka a účastníčku.
KDE: Double Tree by Hilton v BRATISLAVE
CENA: 99 EUR (v predpredaji)
Cieľ je posilňovať ekonomickú bezpečnosť žien vyvolávaním odbornej diskusie firiem aj verejnosti nad príčinami stále vysokej platovej nerovnosti. Do projektu postupne zapájame významné osobnosti zo Slovenska aj zahraničia, množstvo ambasádorov a ambasádoriek, s ktorými spoločne komunikujeme kampaň počas celého roka.
Všetky informácie a celý program objavíte postupne aj na webe www.equalpayday.sk.
KÚPIŤ VSTUPENKUČo vás čaká?
1. Inšpiratívna konferencia
Tretia konferencia Equal Pay Day Slovakia 2025 prináša témy a 30+ osobností. Autentické príbehy, networking, zdieľanie skúseností. Neformálne a profesionálne.
2. Speed mentoring
Špeciálna vzdelávacia metóda kombinuje skúsenosti mentoriek, účastníkov a networkingu. Od roku 2010 inšpirovala už viac ako 19 000 žien v Českej republike.
3. Online mentoring
Pripojte sa odkiaľkoľvek a zdieľajte svoje skúsenosti v slovenskom, českom, či anglickom jazyku.
Zdroj: Equal Pay Day – Wikipedia
Gender pay gap: There is only one country in Europe that pays women more than men | Euronews
Gender pay gap statistics – Statistics Explained