Európska únia poskytne Ukrajine finančnú pomoc s cieľom stabilizovať krajinu v čase krízy

21.2.2022 (Webnoviny.sk) – Rada Európskej únie poskytne Ukrajine núdzovú makro-finančnú pomoc v objeme 1,2-miliardy eur vo forme úverov, aby podporila stabilitu krajiny. Cieľom je poskytnúť rýchlu pomoc v situácii akútnej krízy a posilniť odolnosť Ukrajiny.

Nastal odliv kapitálu

Pomoc Rada EÚ schválila len 21 dní po tom, ako svoj návrh predložila Európska komisia. Rada o tom informovala v pondelok na svojej internetovej stránke.

EÚ túto ekonomickú pomoc Ukrajine zrýchlila, keďže terajšie geopolitické napätie má škodlivý vplyv na ekonomickú a finančnú stabilitu krajiny. Pretrvávajúca bezpečnostná hrozba už vyvolala podstatný odliv kapitálu.

Markro-finančná pomoc

Ukrajina stráca prístup na medzinárodné kapitálové trhy pre zvýšenú geopolitickú neistotu a pre jej vplyv na ekonomickú situáciu.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Terajšia makro-finančná pomoc bude trvať dvanásť mesiacov a bude pozostávať z dvoch tranží. V rokoch 2014 až 2021 Európska únia podporila Ukrajinu piatimi po sebe nasledujúcimi operáciami makro-finančnej pomoci vo forme úverov v celkovej sume päť miliárd eur.

Viac k témam: Úver
Zdroj: Webnoviny.sk – Európska únia poskytne Ukrajine finančnú pomoc s cieľom stabilizovať krajinu v čase krízy © SITA Všetky práva vyhradené.