Eva Varsik vám poradí, ako si zazelenať domácnosť

0
Eva Varsik vám poradí, ako si zazelenať domácnosť

Ak svoju záľubu povýšite na úspešné podnikanie, je to splnený sen. A ak je vaše nadšenie z podnikania aj viditeľné a ocenené zákazníkmi, tak to má ozaj zmysel.

Eva Varsik síce vyštudovala ekonomickú a finančnú matematiku, no zelený svet rastlín jej učaroval natoľko, že si s manželom pred niekoľkými rokmi otvorili v Bratislave obchod s izbovými rastlinami. A ponúkajú aj čosi špeciálne.

Evka nám v rozhovore prezradila:

  • čo ju na rastlinách dokáže nadchnúť,
  • aké doplnkové služby a aktivity ponúkajú v Plantizii,
  • či majú doma zelenú „džungľu“,
  • aké druhy rastlín odporúča pestovať začiatočníkom,
  • čo potrebujú rastliny na to, aby sa im darilo a boli spokojné,
  • prečo sú niektoré druhy rastlín také drahé.

Spolu s vaším manželom vlastníte Plantiziu, obchod s izbovými rastlinkami. Krásne o nich píšete a zároveň ľuďom radíte, ako sa o ne starať. Nie každý vníma rastlinky tak ako vy. Čo vás na nich najviac fascinuje?

Na rastlinkách ma najviac baví predovšetkým rozmanitosť. Existuje nespočetne veľa kultivarov. Aj po toľkých rokoch, čo sa rastlinám venujeme, nás stále dokážu prekvapiť nové krásne druhy. Veľmi ma fascinujú aj chvíle, keď sa rastlinke otvára nový lístok. Pri vzorovaných alebo farebných druhoch je každý vznikajúci list úplne iný a vzor na ňom doslova ako malé umelecké dielo. To ma vie zakaždým úplne nadchnúť.Eva Varsik

Oproti iným podobným predajniam ponúkate aj niečo navyše, ako napríklad rastlinné predplatné či prenájom rastlín. Dokonca organizujete aj workshopy. Priblížte nám trochu viac tieto aktivity.

Rastlinné predplatné vzniklo ako nápad prinášať radosť z rastlín pravidelne. Ten, kto si ho objedná, dostane každý mesiac novú rastlinku. Je to taký malý zelený darček pre seba, prípadne ním môžete potešiť aj niekoho blízkeho. Na výber máme rôzne typy predplatného. Obľúbené sú napríklad baby rastlinky alebo zaujímavé zberateľské kúsky.

Prenájom robíme najčastejšie pre eventy. Priestory na jeden či viac dní zazelenáme a firma s tým nemá vôbec žiadnu prácu, my to celé vybavíme. Pomôžeme s výberom zaujímavých rastlín, priamo ich dovezieme na miesto, naaranžujeme, v prípade dlhšieho prenájmu sa o ne postaráme a na konci aj odvezieme.

A workshopy sú našou srdcovkou. Ľudia si odnesú vlastnoručne vytvorené rastlinné terárium a naučia sa starať o rastlinky, ktoré teráriá obsahujú. Samotné sadenie je vlastne taká zelená terapia. Zákazníci si na workshopoch oddýchnu, zabavia sa a mnohokrát medzi spolusediacimi vzniknú aj priateľstvá. Je to zdieľaná radosť.Eva Varsik

Ako to vyzerá u vás doma? Každá izba sa zelená alebo vám stačia vaše rastlinky v obchode?

Doma to máme tiež poriadne zelené. Hoci je náš obchod plný rastlín, tie domáce sú predsa len v niečom iné. Niektoré sú s nami už dlhé roky a majú svoj príbeh. Viaceré máme ešte z čias, kým sme začali podnikať. Rastlinky doma vyberáme tak, aby ladili s priestorom a boli spokojné. Keďže polievania máme v obchode neúrekom, doma pestujeme skôr menej náročné druhy. Máme ich v každej miestnosti, dokonca aj v kuchyni či spálni.

Prečítajte si aj: Ktoré druhy rastlín sú zákonom chránené? 

Existujú domácnosti, v ktorých nenájdeme ani jeden živý kvet. Boli ste už v takej domácnosti na návšteve? Čo môže byť podľa vás dôvodom?

Áno, bola a úplne to chápem. Nie každý má k rastlinám vzťah alebo má pre ne priestor. Niekedy je za tým len strach, že by im to s nimi nešlo, inokedy rýchle životné tempo. A niekedy to jednoducho nie je priorita, napríklad pokiaľ sú v domácnosti malé deti. Často sa však stáva, že niekedy stačí jedna dobre zvolená rastlinka, človek si to zamiluje a začne postupne zazeleňovať celú domácnosť.

Eva Varsik
Riasogule

Mnohí ľudia by kvety aj mať chceli, či už doma alebo v práci, no nemajú s rastlinami skúsenosti. Aké druhy by ste odporučili úplným začiatočníkom?

Pre začiatočníkov sú skvelé rastlinky, ktoré nie sú náročné na starostlivosť, ale zároveň dobre vyzerajú. Napríklad zamiokulkas, sansevieria, aglaonéma, philodendron, monstera alebo pothos. Znesú menšie chyby v starostlivosti, sú tolerantné aj voči horším podmienkam, ale zároveň krásne oživia priestor. Zaujímavými a nenáročnými rastlinkami sú aj riasogule, ktoré sa pestujú v sklenenej nádobke s vodou, ktorú stačí raz za jeden až dva týždne vymieňať.

Skúsení pestovatelia sa pri pohľade na rastlinku zasadenú v kvetináči bez odtoku chytajú za hlavu. A nielen vtedy. Čo je potrebné urobiť alebo zabezpečiť, aby sa mali izbové rastlinky u nás dobre?

Základom je naozaj dobrá drenáž, aby sa rastlinka netopila vo vode. To znamená kvetináč s otvormi, vložený do dekoračného obalu, prípadne kvetináč s podmiskou. Veľmi dôležitý je tiež vhodne zvolený substrát podľa typu rastliny a pravidelná kontrola listov. Pri zálievke platí pravidlo, že radšej dať rastlinkám vody menej ako príliš veľa.

Keď si kúpime a donesieme domov nový prírastok, je potrebné ho presadiť alebo nechať v pôvodnom kvetináči a substráte?

Eva VarsikPokiaľ máte rastlinku z overeného zdroja, ktorý používa kvalitné substráty, môže ostať v pôvodnom kvetináči až do najbližšej jari. Ale ak si všimnete, že substrát zle drží vodu, je veľmi hutný alebo rastlinka už prerastá z kvetináča von, vtedy je presádzanie na mieste. Každopádne, novej rastlinke vždy dajte čas na aklimatizáciu, ideálne aspoň dva týždne.

Prečítajte si: Rastliny, ktoré odpudzujú hmyz v interiéri aj v záhrade 

Rastlinky od vás putujú k novým majiteľom často aj v balíkoch. Ako zabezpečujete, aby sa im počas prepravy nič nestalo?

Každú jednu rastlinku starostlivo balíme do niekoľkých vrstiev, používame papier, pridávame kartónovú výstuž alebo bublinkovú fóliu a špeciálne označenia na krabicu, aby prepravcovia vedeli, že sa vnútri nachádza krehký tovar. Počas zimy rastlinky posielame spolu s výhrevným telesom, ktoré počas celej prepravy udrží v balíku príjemnú teplotu. Vždy, keď balíček dorazí k novému majiteľovi v poriadku a príde nám milá spätná väzba, poteší to nielen mňa, ale aj dievčatá v sklade, ktoré rastlinky starostlivo zabalili.

Čoraz populárnejšie sú medzi milovníkmi rastlín aj rôzne swapy či skupiny na sociálnych sieťach, prostredníctvom ktorých si ľudia vymieňajú rastlinky. Čo na tento trend hovoríte?

Rastlinné swapy sú o zdieľaní, o komunite, o tom, že rastliny môžu robiť radosť viacerým ľuďom. Mnoho ľudí sa vďaka swapu dostane k zaujímavým druhom, ktoré by si možno nikdy nekúpili. Navyše je to krásny spôsob, ako rastliny získať aj ekologicky, teda cez výmenu, nie len ako nákup. Na našich výmenách odrezkov sa vždy stretne príjemná skupinka milovníkov rastlín a okrem samotných odrezkov si vymieňajú aj svoje pestovateľské skúsenosti. Viaceré tváre z našich swapov sú nám už známe a teší nás, keď vidíme, že práve vďaka takýmto komunitným eventom vznikajú aj nové priateľstvá.

V dnešnej dobe je možné naraziť aj na rastlinky, ktorých cena je nečakane vysoká. A nie je to pre ich veľkosť. Čo vlastne určuje cenu rastlín?

Je to kombinácia viacerých faktorov. Cena sa často odvíja od vzácnosti daného druhu, náročnosti na rozmnožovanie, rýchlosti rastu a podobne. Niektoré rastlinky sa dajú množiť rýchlo a ľahko, iné potrebujú veľa času alebo špeciálne podmienky. Najvyššie ceny zvyknú mať rôzne raritné mutácie, ktoré sú dostupné len vo veľmi obmedzenom počte. Časom, keď sa ich podarí namnožiť viac, cena postupne klesá. My v Plantizii sa snažíme držať ceny férové a zmysluplné.

Keď takáto drahá a vzácna rastlinka niekomu zahynie, asi to poriadne zamrzí. Vlastníte alebo vlastnili ste aj vy takýto skvost?

Áno, zopár raritných drahších kúskov som si za tie roky dopriala aj ja. A keď sa takýto poklad u nás doma ujme a rozrastá, je to o to väčšia radosť. Snažím sa však už teraz nepodľahnúť každej zaujímavej novinke a niektoré nechať aj pre našich zákazníkov. (Smiech)

Bravúrne ovládate aj latinské názvy rastlín. Dávate im aj vlastné mená? A zvyknete sa k nim aj prihovárať, keď ste sama?

Áno, viaceré rastliny u nás doma majú aj meno. Tie v obchode síce mená nemajú, ale priznám sa, že občas sa im prihováram. Niekedy ich len tak v duchu pochválim, že sú fešandy, inokedy ich povzbudím, napríklad, keď sa im dlhšie nechce otvoriť nový list.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu