Rozmanitú flóru na Slovensku dopĺňajú viaceré vzácne rastliny. Mnohým z nich sa ušiel štatút najvyššej zákonnej ochrany. Niektoré sa dostali do zoznamu zákonom chránených druhov kvôli hrozbe vyhynutia, pri iných je dôvodom ich ojedinelý výskyt.
Poniklec
Na slovenských kopcoch a lúkach rastú 3 druhy rastliny so zvonovitými kvetmi fialovej alebo modrofialovej farby. Poniklec slovenský sa objavuje na vápencových svahoch. Okrem nášho územia sa vyskytuje aj v časti Poľska. Poniklec prostredný je slovenským endemitom, ktorý takisto obľubuje vyššie položené svahy s vápencovým podložím. Poniklec veľkokvetý nie je prítomný iba vo voľnej prírode. V susednom Česku sa pestuje ako odolná záhradná skalnička plniaca estetickú funkciu.Foto: www.pixabay.com – jhenning
Plesnivec alpínsky
Na vyššie položených vápencových svahoch má domov aj plesnivec alpínsky. Horský druh s hviezdicovitými bielymi kvetmi je chránený vo viacerých európskych štátoch, nielen u nás. Na Slovensku sa vyskytuje najmä vo Vysokých Tatrách a na fatranských lúkach. Jemné biele chĺpky na stonkách a kvetoch chránia rastlinu pred chladom aj vetrom a pomáhajú jej zniesť tvrdšie podmienky v nadmorských výškach viac ako 2000 m. n. m. Plesnivec je známy aj ako liečivá rastlina, ktorá sa v minulosti často využívala pri liečbe dýchacích a tráviacich ťažkostí.
Horec Clusiov
Zákonom chránený je vo viacerých krajinách aj horec Clusiov. Horskú trvalku zdobia 5 až 6-centimetrové modré zvončekové kvety kvitnúce na krátkej zelenej stonke. Rastline vyhovuje vlhšie prostredie a vápencové podložie s alpínskymi podmienkami. U nás ich má vo viacerých národných parkoch. Najčastejší výskyt je zaznamenaný na tatranských a fatranských lúkach, v Muránskej planine a v Slovenskom krase. V zahraničí sa objavuje prevažne v rakúskych a v talianskych Alpách. Horec Clusiov je chránený aj v Nemecku a v susednom Poľsku.Foto: www.pixabay.com – EglantineShala-Udry
Klinček lesklý
Horské podmienky v tatranských a fatranských lokalitách vyhovujú aj klinčekom. Klinček lesklý je jeden z druhov, ktoré rastú iba na Slovensku. Darí sa mu v nadmorských výškach od 1300 do 1700 m. n. m. Jeho atraktívne ružové kvety s drobnými červenými škvrnami môžeme vidieť takmer celé leto. Rozkvet začína na začiatku letnej sezóny a trvá až do augusta. Kvitnú na holých byľkách dorastajúcich do výšky 20 až 30 centimetrov. Kvety majú 5 vrúbkovaných lupeňov.
Lekno biele
Pôvabná vodná rastlina s okrúhlymi bielymi kvetmi plávajúcimi na hladine je u nás dlhodobo ohrozeným druhom. Lekno biele získalo štatút zákonnej ochrany aj kvôli svojmu výskytu len v niekoľkých slovenských lokalitách. Rastie prevažne v močiaroch a vo vodných plochách v oblasti Podunajskej nížiny a Východoslovenskej nížiny. Najviac sa mu darí v stojatých vodách s bahenným dnom, kde sa môže pevne zakoreniť jeho podzemok. Okrem bielych kvetov plávajú na hladine aj listy, ktoré dopĺňajú estetický vzhľad súkvetia.Foto: www.pixabay.com – KIMDAEJEUNG
Diablik močiarny
Viacerí botanici považujú túto rastlinu za jediný známy druh z rodu diablik (Calla) vyskytujúci sa na Slovensku. U nás sa objavuje len v 2 lokalitách na východe krajiny. Diablik močiarny rastie na chránenom území národnej prírodnej rezervácie Regetovské rašelinisko neďaleko Bardejova a v oblasti Čierna Mláka. Prízemná rastlina s bielym valcovitým kvetom obľubuje vlhké miesta s plytkou vodou a bahenným terénom. Jej kvet je neprehliadnuteľný kvôli silnejšiemu zápachu. Rastlina nadobudla štatút ochrany ako najviac ohrozený močiarny druh na Slovensku.
V zozname zákonom chránených rastlín sú aj ďalšie vzácne druhy radené medzi slovenské či karpatské endemity alebo kriticky ohrozené druhy. Ku karpatským endemitom kvitnúcim na našich lúkach patrí zvonček hrubokoreňový, ktorý farbí presvetlené zelené svahy fialovými kvetmi počas celého leta. Chránený štatút má aj prvosienka dlhokvetá plocholistá. Kriticky ohrozenú rastlinu s kvetmi s ružovými a fialovými odtieňmi u nás uvidíme iba v Belianskych Tatrách. Naša legislatíva chráni aj peniažtek slovenský či bleduľu jarnú.
Foto na titulke: www.pixabay.com – Couleur