Hannah Cockroft alias Hurikán Hannah je držiteľkou svetových rekordov na 100 metrov, 200 metrov, 400 metrov, 800 metrov a 1500 metrov

0
Hannah Cockroft alias Hurikán Hannah je držiteľkou svetových rekordov na 100 metrov, 200 metrov, 400 metrov, 800 metrov a 1500 metrov

Hannah Lucy Cockroft je britská pretekárka na invalidnom vozíku špecializujúca sa na šprintérske vzdialenosti v klasifikácii T34. Je držiteľkou svetových rekordov na 100 metrov, 200 metrov, 400 metrov, 800 metrov a 1500 metrov vo svojej klasifikácii a paralympijských rekordov na 100 metrov, 200 metrov, 400 metrov a 800 metrov.

Na letných paralympijských hrách 2012 za Veľkú Britániu získala dve zlaté medaily. Na letných paralympijských hrách v Riu de Janeiro 2016 získala ďalšie tri zlaté medaily.

Skoré roky

Hannah Cockroft sa narodila 30. júla 1992 v Halifaxe, West Yorkshire. Po narodení mala dve zástavy srdca, ktoré jej spôsobili trvalé poškodenie v mnohých oblastiach mozgu, čo malo za následok slabé boky, deformované chodidlá a nohy a problémy s pohyblivosťou a ovplyvnilo jemné motorické schopnosti rúk. Jej postihnutie znamená, že na dlhé vzdialenosti používa invalidný vozík, ale má schopnosť chodiť na krátke vzdialenosti.

Atletická kariéra

Úvod do pretekov na vozíku

Cockroft súťažila na strednej škole v plávaní, vybíjaní v sede a basketbale na invalidnom vozíku. V dôsledku výkonu striebornej medaily v disku v sede na Školských hrách Spojeného kráľovstva sa v októbri 2007 zúčastnila dňa talentov Britskej paralympijskej asociácie na univerzite v Loughborough. Tu dostala prvú príležitosť vyskúšať si elitný pretekársky invalidný vozík od Dr Iana Thompsona, manžela bývalej pretekárky na invalidnom vozíku Tanni Grey-Thompson.

Thompson ju trénoval prvý rok jej kariéry. V roku 2008 tanečná akadémia, ktorú navštevovala, dala výťažok z predaja programu na svojej výročnej výstave, aby jej pomohla kúpiť si vlastnú pretekársku stoličku. Ale keď prišla, jej nastavenie na mieru bolo nesprávne, takže jej otec, zvárač, upravil aby sa invalidný vozík zmestila.

Po tom, čo sa v tom roku vrátila na Školské hry v Spojenom kráľovstve a získala zlato zo svojich prvých súťažných pretekov na 100 metrov, bola následne krátko po paralympijských hrách v Pekingu pozvaná, aby sa pripojila k paralympijskému tímu Veľkej Británie. V roku 2009 sa Hannah zúčastnila svojich vôbec prvých cestných pretekov; londýnskom minimaratóne, kde získala titul šampióna v kategórii dievčat 14 – 19 rokov.

Prečítajte si: Nick Vujcic – muž, ktorý šíri optimizmus aj napriek ojedinelému handicapu

Dva krát najlepší britský paralympijský výkon

V roku 2010 Cockroftovú trénoval Peter Eriksson, hlavný paralympijský tréner v UK Athletics. Opäť súťažila v londýnskom minimaratóne, kde si udržala titul ženskej šampiónky a na májovej atletickej výzve Knowsley prekonala svoj prvý svetový rekord v behu T34 na 400 metrov. Neskôr v tom mesiaci Cockroft zložila A-level skúšky, stala sa kráľovnou a prekonala ďalších sedem svetových rekordov, to všetko v priebehu ôsmich dní. Na udeľovaní cien Aviva and UK Athletics Awards v decembri získala Hannah cenu za najlepší britský paralympijský výkon za rok 2010.

Cockroft debutovala vo svojom seniorskom tíme Veľkej Británie vo veku 19 rokov na Majstrovstvách sveta IPC Athletics 2011 v Christchurch na Novom Zélande. Tu získala zlato v T34 na 100 metrov a T34 na 200 metrov. Neskôr v tom istom roku debutovala ako juniorská reprezentantka na majstrovstvách sveta juniorov IWAS, kde vyhrala beh na 200 metrov aj 400 metrov. Jej výkony jej v novembri 2011 vyniesli druhé ocenenie za najlepší britský paralympijský výkon a čestné doživotné členstvo v jej atletickom klube Leeds City AC.

V máji 2012 sa Hannah stala prvou paralympijskou atlétkou, ktorá prekonala svetový rekord na londýnskom olympijskom štadióne, keď zaznamenala čas 18,56 sekundy na víťazstvo na T34 na 100 metrov. Neskôr v tom istom mesiaci opäť prekonala rekord na švajčiarskych národných majstrovstvách.

31. augusta 2012 sa Cockroftová postavila na svoje prvé finále paralympijských hier a vyhrala prvú zlatú medailu na dráhe Veľkej Británie od roku 2004 a prvú zlatú medailu na letných paralympijských hrách 2012, keď vyhrala finále behu na 100 metrov T34 za 18,05 sekundy, paralympijský rekord. 6. septembra získala ďalšiu zlatú medailu na 200 metrov T34 za 31,90 sekundy, čo je tiež paralympijský rekord.

Na počesť jej úspechov v Londýne 2012 vydala Royal Mail dve poštové známky s Cockroftovou a dve poštové schránky namaľovala zlatou farbou v jej rodnom meste Halifax.

Hannah bola menovaná v roku 2013 v užšom výbere športovej osobnosti roka BBC a celkovo sa umiestnila na siedmom mieste. Bola prvou paralympioničkou, ktorá bola kedy nominovaná na cenu mimo paralympijského roka.

V marci Cockroft súťažila a vyhrala edíciu Sport Relief Strictly Come Dancing, kde tancovala s Pašom Kovalevom.

Neskôr získala svoj štvrtý titul ako British Athletics Para atlét roka a bola vyhlásená Athletics Weekly ženskou para atlétkou roka.

 

Prvá prehra

V roku 2015 Cockroft prehrala svoje prvé preteky po 7-ročnej nadvláde. Na júlovom otvorenom stretnutí v Newhame skončila Cockroftová druhá za britskou krajankou Kare Adenegan na 400 metrov. Neskôr v priebehu dňa to stiahla víťazstvom na 800 metrov. V Dauhe na majstrovstvách sveta IPC na konci sezóny si Hannah udržala titul majsterky sveta na 100 metrov a získala svoje prvé zlaté medaily na 400 metrov a 800 metrov na scéne svetového šampionátu.

Na Letných paralympijských hrách v Riu 2016 získala Cockroft tri zlaté medaily, udržala si titul vo finále žien na 100 metrov T34 a vyhrala finále žien na 400 metrov T34. Vo všetkých troch podujatiach prekonala herný rekord.

V roku 2017 Cockroft pretekala na 1500 metrov po tretí raz v kariére a časom 3.50.22 prekonala svetový rekord T34. Teraz po prvýkrát držala celý súbor svetových rekordov T34.

Stala sa 10-násobnou majsterkou sveta a najviac dekorovanou britskou atlétkou v histórii majstrovstiev sveta. Cockroft bola za svoje úspechy vyhlásená asociáciou športových novinárov za britskú športovkyňu roka. Bola prvou paralympijskou atlétkou, ktorá kedy získala toto ocenenie vo svojej 57-ročnej histórii.

V júni 2021 bol Cockroft medzi prvými desiatkami športovcov vybraných, aby reprezentovali Spojené kráľovstvo na odloženej paralympiáde 2020 v Tokiu. Koncom júna bola v Manchestri na britských atletických majstrovstvách, kde bola prvá v zmiešanej klasifikácii pretekov na 400 metrov na invalidnom vozíku pred Sammi Kinghorn a Mel Woods. Po zisku zlata na paralympiáde v Tokiu s novým svetovým rekordom 16,39 sekundy si úspešne udržala svoj paralympijský titul na 100 metrov T34.

Osobný život

Cockroft opustila svoj domov a tréningovú základňu v Yorkshire, aby študovala žurnalistiku a médiá na Coventry University v roku 2013. V roku 2016 sa presťahovala späť do svojho rodného mesta Halifax, aby sa pripravila na paralympijské hry v Riu. Po atletickej kariére má ambície pôsobiť v televíznych médiách.

V októbri 2014 založila spoločnosť 17 Sports Management Limited („17“), spoločnosť zaoberajúcu sa správou športu.

Ako svoju športovú inšpiráciu uvádza kanadskú pretekárku na invalidnom vozíku Chantal Petitclerc. Petitclerc, víťaz 15 zlatých paralympijských medailí a predtým trénovaný Erikssonom, sa podieľal na rozvoji spoločnosti Cockroft ako mentor a poradca.

V roku 2020 sa Cockcroftová a jej partner Nathan Maguire spolu objavili v špeciáli pre celebrity televízneho programu BBC The Hit List.

Hannah je hrdou ambasádorkou detského hospicu Forget Me Not Children’s Hospice, miestnej charitatívnej organizácie neďaleko jej rodného mesta Halifax.

Vyznamenania

Cockroftová bola vymenovaná za člena Rádu Britského impéria (MBE) v rámci novoročných vyznamenaní 2013 a dôstojníka Rádu Britského impéria (OBE) v rámci novoročných vyznamenaní 2022, za služby pre atletiku.

  • Dňa 13. septembra 2012 jej bola udelená Sloboda mestskej časti Calderdale.
  • V roku 2014 bol Cockcroftovej udelený čestný titul na University of Bradford.
  • V roku 2016 jej bol udelený čestný titul York St John University
  • V októbri 2016 bola vymenovaná za zástupcu nadporučíka West Yorkshire.
  • Cockroftová bol vymenovaný za dôstojníka Rádu Britského impéria (OBE) v novoročnom vyznamenaní 2022 za zásluhy o atletiku.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu