História objavovania: Pozoruhodný život paleontologičky Mary Anning

0
História objavovania: Pozoruhodný život paleontologičky Mary Anning
Credited to 'Mr. Grey' in Crispin Tickell's book 'Mary Anning of Lyme Regis' (1996)

Vo svete vedy 19. storočia, v ktorom dominovali muži, jedna žena vzdorovala presile a zanechala nezmazateľnú stopu na poli paleontológie. Volala sa Mary Anning a jej mimoriadne zásluhy o štúdium pravekého života nás dodnes inšpirujú a uchvacujú.

Mary Anningová, narodená 21. mája 1799 v Lyme Regis v Anglicku, strávila svoje detstvo objavovaním útesov a pláží Jurského pobrežia. Bolo to bohaté fosílne nálezisko, kde sa to hemžilo prastarým morským životom. Napriek tomu, že ako žena z robotníckej triedy čelila finančným ťažkostiam a sociálnej marginalizácii, Maryin bystrý zrak a neúnavné odhodlanie ju priviedli k niekoľkým prevratným objavom.

Zbieranie fosílií ako zábava

Zbieranie fosílií bolo v móde koncom 18. a začiatkom 19. storočia, najskôr ako zábava, no postupne sa zmenilo na vedu, keď sa pochopil význam fosílií pre geológiu a biológiu. Zdrojom väčšiny týchto fosílií boli pobrežné útesy okolo Lyme Regis, súčasť geologickej formácie známej ako Blue Lias. Pozostáva zo striedajúcich sa vrstiev vápenca a bridlíc a je to jedno z najbohatších fosílnych miest v Británii.

Útesy však môžu byť nebezpečne nestabilné, najmä v zime, keď dážď spôsobil zosuvy pôdy. Bolo to presne počas zimných mesiacov, ktoré prilákali zberateľov k útesom, pretože zosuvy pôdy často odhalili nové fosílie.

Prečítajte si: Prežila 3 koncentračné tábory a stala sa z nej uznávaná vedkyňa

Najslávnejší nález Mary – objav morského plaza

Najslávnejší nález Mary Anningovej prišiel v roku 1811, keď objavila fosílne pozostatky Ichthyosaura, morského plaza, ktorý sa pred miliónmi rokov potuloval po moriach. Tento pozoruhodný objav ju katapultoval na popredné miesto vo vedeckej komunite a položil základy jej kariéry paleontologičky.

Lebka Ichthyosaurusa platyodona, Everard Home (1756 – 1832) – Philosophical Transactions of the Royal Society 1814

V priebehu rokov urobila Mary Anning množstvo významných fosílnych objavov, vrátane prvej kompletnej kostry Plesiosaura a prvého britského exemplára Pterosaura. Svojimi precíznymi výkopovými technikami a precíznym vedením záznamov si získala rešpekt a obdiv popredných vedcov tej doby, a to aj napriek skostnatenosti viktoriánskej spoločnosti.

„Výnimočné na tejto mladej žene je, že sa tak dôkladne zoznámila s vedou, že v momente, keď nájde nejaké kosti, vie, ku ktorému kmeňu patria. Kosti fixuje na rám cementom a potom robí kresby a dáva ich vyryť… Je to určite úžasný príklad božskej priazne – že toto úbohé, nevedomé dievča by malo byť tak požehnané, pretože čítaním a aplikáciou sa dostala do taký stupeň vedomostí, že si môže písať a rozprávať sa s profesormi a inými šikovnými mužmi na túto tému, a všetci uznávajú, že ona rozumie vede viac ako ktokoľvek iný v tomto kráľovstve,“ – napísala o Anne Lady Harriet Silvester, vdova po bývalom zapisovateľovi City of London.

Socha Mary Anning, Carbonmoon – Own work

Napriek jej značnému prínosu do oblasti paleontológie boli úspechy Mary Anningovej často zatienené jej mužskými súčasníkmi, ktorí si často pripisovali zásluhy za jej objavy. Napriek tomu jej odkaz priekopníckej vedkyne a lovkyne fosílií pretrval. Čiastočne aj vďaka úsiliu moderných historikov získala späť svoje miesto v histórii.

Ženy vo vede

Príbeh Mary Anningovej slúži ako silná pripomienka dôležitosti uznania a oslavy úspechov žien vo vede. Jej húževnatosť a vášeň pre objavovanie naďalej inšpirujú generácie žien, aby si splnili svoje sny a vzopreli sa obmedzeniam spoločnosti.

Keď uvažujeme o pozoruhodnom živote a odkaze Mary Anningovej, uctime si jej pamiatku tým, že zosilníme hlasy žien vo vede. Nech sa im dostane uznanie a úcta, ktoré si zaslúžia. Týmto spôsobom môžeme pokračovať v odstraňovaní bariér a pripraviť pôdu pre inkluzívnejšiu a spravodlivejšiu budúcnosť pre všetkých.

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Mary_Anning

žiadne príspevky na zobrazenie