Hodí sa záťažový koberec aj do domácnosti a na čo slúži?

0
Hodí sa záťažový koberec aj do domácnosti a na čo slúži?

Kým niektoré koberce slúžia len ako dekoratívny doplnok, iné musia plniť aj praktické požiadavky, ktoré na nich kladie účel ich použitia. Reč je o záťažových kobercoch, ktoré sú vyrábané s dôrazom na zvýšenie ich odolnosti a zvládnutie väčšej záťaže pri častom využívaní.

Akú úlohu plní záťažový koberec?

Kvalitné modely záťažových kobercov vyrobené z pevných a dostatočne odolných materiálov plnia praktickú, estetickú aj bezpečnostnú funkciu. Ich hlavnou úlohou je poslúžiť ako trvácna krytina podlahovej plochy schopná vydržať vysokú záťaž spôsobenú nadmerným používaním. Dobrý záťažový koberec je prispôsobený, aby bez poškodení zvládol častý pohyb ľudí, presun stolov a stoličiek s kolieskami či záťaž spôsobenú umiestnením ťažkého nábytku.

Zároveň sa vyrába tak, aby bol komfortný a príjemný na dotyk, poskytoval elegantný vzhľad a slúžil ako zvuková bariéra tlmiaca zvuk krokov. Dôležitá je aj jeho bezpečnostná funkcia. Kombináciou vlákien z odolných a nehorľavých materiálov ošetrených bezpečnostnou povrchovou úpravou je možné zaistiť ohňovzdornosť a nepremokavosť koberca.Foto: Pixabay

Kde sa využíva záťažový koberec?

Nadmernej záťaži a riziku skorého poškodenia v dôsledku opotrebenia čelia podlahové plochy v komerčných a verejných budovách. Klasické bytové koberce, ktoré plnia najmä dekoratívnu funkciu, takejto zvýšenej záťaži neodolajú. Do budov, v ktorých sa denne pohybuje a zdržiava množstvo ľudí, sa musia umiestniť záťažové koberce.

Tie vďaka použitiu pevných materiálov, ktoré im zaisťujú dlhodobú trvácnosť, dokážu splniť najvyššie praktické nároky v obchodoch, v hoteloch, v školách, v nemocniciach či v kancelárskych objektoch. V tých plnia aj estetickú funkciu a slúžia ako dekoratívna krytina holých alebo vzhľadom nezaujímavých podláh. Túto úlohu môžu plniť aj v domácnostiach. Zvýšený dôraz na pútavý dizajn urobil zo záťažových kobercov odolný a dlhodobo trvácny elegantný doplnok.

Viacero druhov kobercov na výber

Zvýšenie dôrazu na estetický dizajn prinieslo na trh množstvo nových modelov, ktoré sa líšia vzhľadom aj typológiou. Tie rozširujú ponuku záťažových kobercov, ktoré sa vyberajú podľa viacerých faktorov. Okrem veľkosti a dizajnu zohráva kľúčovú úlohu aj miera odolnosti voči záťaži. Tú zistíme podľa konkrétnej záťažovej triedy, do ktorej sú koberce radené. Európska norma stanovila 3 hlavné kategórie podľa miesta využitia koberca. Každá kategória zahŕňa niekoľko záťažových tried.Foto: Pixabay

Hlavné kategórie záťažových tried:

Domácnosti – Do kategórie domácnosti patria bytové koberce s nízkou, strednou a vysokou záťažovou triedou. Využívajú sa v bytoch, v domoch, na chatách alebo v ateliéroch.

Komerčné priestory – Aj v kategórii komerčné priestory sú koberce so záťažovou triedou od nízkej po vysokú. Jedná sa o ohňovzdorné modely s protišmykovým povrchom. Uplatnenie si nachádzajú v bankách, v obchodoch, v hoteloch alebo vo verejných budovách.

Priemyselné objekty – V kategórii priemyselné objekty sú 2 záťažové triedy. Do obidvoch sa zaraďujú modely s najvyššou mierou odolnosti voči opotrebeniu a poškodeniu. Ich najväčšou prednosťou je pevnosť vlákien, protišmykový povrch a jednoduchá údržba.

Výber záťažového koberca podľa tvaru

Záťažová trieda je iba jeden z niekoľkých faktorov, ktoré nám napovedia, aký model sa hodí do našich priestorov. Zásadnú úlohu pri výbere zohráva aj tvar, resp. strih koberca, od ktorého závisí, ako daný model „sadne“ na podlahovú plochu.

Metrážne koberce – Jedná sa o celoplošné koberce, ktoré sú predávané v celku a ako celok sa do zvolených priestorov umiestňujú v dĺžke od steny po stenu.

Kobercové štvorce – Ide o koberce vyrábané v podobe štvorcových „dlaždíc“. Ich výhodou je možnosť vymeniť poškodenú dlaždicu za novú bez potreby výmeny celého koberca.Foto: Pixabay

Pri výbere záťažového koberca je potrebné zohľadniť aj výrobný materiál. Najčastejšie sa na trhu objavujú modely z vlny a z polyesterových vlákien. Materiál vplýva aj na celkovú mieru ohňovzdornosti, ktorá je označená na každom certifikovanom produkte. Do hry vstupuje tiež trieda komfortu a účel využitia, na základe ktorého vyberáme model určený na stále alebo príležitostné využitie.

Foto na titulke: Pixabay

žiadne príspevky na zobrazenie