Aké farby a doplnky v kancelárii podporujú pracovný výkon?

0
Aké farby a doplnky v kancelárii podporujú pracovný výkon?

Vedecké štúdie opakovane potvrdzujú, že vzhľad a zariadenie pracovného priestoru má zásadný vplyv na podaný pracovný výkon. Kľúčovú úlohu zohrávajú farebné odtiene na stenách, vzhľad a veľkosť interiérových doplnkov aj materiály, z ktorých boli jednotlivé doplnky zhotovené.

Vzhľadu kancelárií, ktorých zariadenie má podporovať pracovný výkon, sa venujú interiéroví dizajnéri z celého sveta. Z ich dlhoročnej praxe vyplýva, že vybrané farby a doplnky majú na väčšinu ľudí priaznivý vplyv a ich prítomnosť v kanceláriách sa stará o vytvorenie atmosféry zlepšujúcej výkonnosť, koncentráciu aj analytické myslenie. Plusom je aj podpora motivácie a väčšia chuť do práce.Foto: Pixabay

Dominantné biele steny

Neutrálna biela nemá rušivé vibrácie a v kombinácii s vhodným zariadením vynikne v každej kancelárii. Jej hlavnou devízou je výrazné presvetlenie a optické zväčšenie priestoru. Zároveň pôsobí čisto, čoho výsledkom je väčšia vnútorná pohoda a vyrovnanosť. Napriek priaznivému vplyvu na zamestnancov to s jej prítomnosťou nepreháňajme. Príliš veľa bielej môže pôsobiť až sterilne. Ideálne je použiť ju ako dominantný odtieň na stenách, ktoré zladíme s farebnými doplnkami.

Prečítajte si: Ako zvýšiť produktivitu práce?

Zemité a pastelové farby

Doplnky do kancelárie si môžeme zvoliť v rôznych farebných odtieňoch. Aj keď pri výbere je kľúčový náš individuálny vkus, pozitívny vplyv niektorých odtieňov je univerzálny. Za farby podporujúce vytvorenie harmonickej atmosféry sa považujú zemité odtiene hnedej a zelenej, ktoré zlepšujú celkovú koncentráciu. Najviac sa hodia do kancelárií, kde sa pracuje s číslami. Pastelové odtiene zas rozjasnia priestor a vnesú do neho nápaditosť a optimizmus. Ich hravé vibrácie podporujú kreativitu. Nie náhodou sa objavujú v ateliéroch a dizajnérskych štúdiách. Pri správnom zladení s bielou či hnedou sú vhodné aj neutrálne sivé akcenty.Foto: Pixabay

Menšie červené doplnky

Červená patrí medzi najnebezpečnejšie farby. Jej vibrácie sú ako oheň. Ak je pod kontrolou, tak slúži svojmu účelu, ktorým je podpora entuziazmu a produktivity. Pokiaľ je červenej viac, môže spôsobovať agresivitu, kvôli ktorej sa pri práci nevieme uvoľniť a sústrediť. Dizajnéri sa zhodujú na striedmom využití tejto farby. Za účelom podpory výkonnosti ju do pracovného priestoru môžeme zakomponovať v podobe malých červených doplnkov, napríklad vo forme držiakov na perá, dekoratívnych textílií či obrazov na stene.

Svetlý drevený nábytok

Kancelársky nábytok zaberá nemalú časť pracovného priestoru. Jeho tvar a vzhľad vplýva na viacero faktorov súvisiacich s pracovnou pohodou. Významnú úlohu zohráva aj materiál. Za najlepší sa považuje drevo. Ak je drevený kancelársky nábytok svetlý, okrem tvorby zdravej vnútornej atmosféry pomáha aj s optickým rozširovaním priestoru. Svetlý drevený nábytok prispieva aj k celkovému presvetleniu priestoru. Navyše, v porovnaní s tmavými zostavami sa dá zladiť s viacerými farbami a materiálmi.

Priestranný pracovný stôl

Kľúčovým kusom nábytku v každej kancelárii je pracovný stôl. Pohodlné sedenie nám zaistí dostatočne veľký model so širšou pracovnou doskou umožňujúcou nám cítiť sa pohodlne pri práci s počítačom alebo pri bežných administratívnych úkonoch. Stôl má disponovať krytým úložným priestorom na dokumenty a pracovné pomôcky. Pri výbere stola je potrebné myslieť na jeho výšku, aby sme pri sedavej práci dodržiavali zásady správneho držania tela. Dôležitú úlohu zohráva aj aj jeho dizajn, ktorý by mal ladiť s inými doplnkami v pracovni.Foto: Pixabay

Pri zariaďovaní kancelárie hrá zásadnú úlohu aj ergonómia. Každý model nábytku by mal byť prispôsobený našej postave a polohe, v akej pracujeme. Výber nábytkovej zostavy s vhodnou veľkosťou nám zaistí aj bezpečnú mobilitu po priestore. Ak ho zladíme s farbami na stenách a s farbami ostatného zariadenia, splní praktickú aj estetickú funkciu.

Foto na titulke: Pixabay

Prečítajte si aj: Najkrajšie kancelárske budovy na svete

žiadne príspevky na zobrazenie