Horúčava, Cyprus a flirt

Božské okamihy života zažívame práve na dovolenke pri mori. Milióny ľudí ťažko pracujú celý rok, aby si mohli vychutnať pár dni, niekedy týždňov kúpania sa nie len v morskej vode, ale aj v slnečných lúčoch. Vypínaš hlavu a hlavným problémom sa stáva objednanie brunchu v reštaurácii, ktorá sa nachádza hneď na pláži.

Tigrie krevety, mušle, či možno morská lokálna rybka? Ako si vybrať miešaný drink z moc pestrej ponuky? Počuli sme, že ľudské oči iskria počas horúčky, sexuálnej túžby a alkoholickej intoxikácii. Horúce slnko, Long Island a vaše oči budú žiariť ako nikdy predtým. Stačilo o našich gastronomických preferenciách na ostrove Cyprus. Opa, nepovedali sme, o čom sa budeme rozprávať? To je jedno, už ste pochopili, že ďalej o Cypre a ľahkom letnom flirte, ktorý pociťujete z fotografií pripravených exkluzívne pre vás.

Flirt

Začíname krásnym letným flirtom, ktorý vábi svojou frivolnosťou a pominuteľnosťou. Flirtovanie nie je zlý nápad, keď si na dovolenke. Mimochodom, je to výhra v lotérii, keď oddychuješ v teplej krajine so svojou láskou. Čo lepšie pridá štipľavosti a rozpáli vzťah? Komplimenty, žmurkanie a nenapadne dotyky… Trošku provokácie ešte nikomu neublížilo. Choďte na pláž, zoberte si deku, víno, ovocie a bonne soirée (fr. pekný večer) je garantovaný.

V prípade, keď ste ešte nestretli svoju celoživotnú lásku, spoľahlivého partnera a najkrajšieho milenca – nevadí! Neexistuje nič príťažlivejšie ako tajomnosť v majstrovstve flirtovania. Pobozkáš na pery a nenecháš číslo. Prijmeš pozvanie na rande, strávite spolu nezabudnuteľný večer, ale utajíš svoj zajtrajší odlet. Letné dovolenky zriedka sú predvídateľné, a práve preto nás tak bavia, áno?

Fotografie

Fotografie, ktoré ste si bezpochyby všimli, boli fotene na analógový fotoaparát v auguste roku 2021. Pomerne často sa súčasní fotografi snažia dosiahnuť efekt „retro fotografie“ prostredníctvom rozličných filtrov. Upravenie jednej ilustrácie môže zabrať aj niekoľko hodín života. Trápenia v živote máme dosť a načo sa trápiť, keď si stačí kúpiť fotoaparát na film. Napríklad, Nikon 100M600AF používaný na Cypre bol kúpený za jedno euro na blšom trhovisku.

Svetovo známe modelky Gigi Hadid a Kendall Jenner už si dlhšiu dobu zbierajú spomienky pomocou retro fotografií. Keby ste náhodou neboli pripravené na profesionálny analóg, mame pre vás náhradu. Spomeňte si na obdobie, keď veľa mladých ľudí tužilo vlastniť malý polaroid Fujifilm Instax Mini? Ružový, modrý, biely, šedý – vyber si aký želáš. Dokonca, kúpa mini chytačky šťastných momentov plní estetickú funkciu dekóru na izbe. Fotografie, vytvorené pomocou analógu alebo palaroidu skrývajú v sebe výnimočnú energiu.

Cyprus

Toto leto si veľa Slovakov ako turistickú letnú destináciu vybrali ostrov Cyprus. Keď ste neboli medzi nimi, máme pre vás niekoľko úprimných odporúčaní na čo sa oplatí minút čas a peniaze. Svojich štrnásť dní dovolenky sme strávili na východnom pobreží Cypru. Opísali by sme túto časť troma slovami: party, víno a mačky.

Mesto Ayia Napa sa môže pochváliť svojim nočným životom. Budete sa cítiť ako v Disneylande. Vychutnáte si kluby venovane pirátom, rozličným rozprávkam a filmom. Dodnes nemôžeme vyhodiť z hlavy podnik, vyzerajúci ako Červené námestie v Moskve. Voľba takých dekorácií nie je čudná, kvôli veľkej koncentrácii ruských turistov na celom ostrove. Všetko, čo patri ku nočnému životu, sa odohráva aj cez deň, podmienkou však je výmena miesta konania.

Poďme na pláž! Väčšinu ľudí, čo ste stretli na hlavných party uliciach Cypra vychytíte na Nissi beach. Považuje sa za jednu z najväčších a najkrajších pláži celého ostrova. Tento kúsok zemi pri mori je osypaný kaviarňami a barmi, lenže viac ako podnikov je tam ľudí. Celkom pravdepodobne sa môže stať, že nenájdete si ani voľne lehátko či slnečník. Sprchy sú platené, podobne ako parkovanie. Najpríjemnejším prekvapením však zostava more, ktoré bude vás tešiť aj na iných plážach.

Mačky v akcii

Použili sme pre charakteristiku východného pobrežia aj slovo „mačky“. Tie vás nájdu všade. Večeriate na terase, spíte, vyhadzujete smeti, idete do reštaurácie – budú vás prenasledovať. Avšak, keď si vyberiete jednu vyvolenú a osud vás spojí, bude vám verne slúžiť a odháňať potenciálnych konkurentov. Mačky nie sú hlúpe a budú si vyžadovať odmenu vo forme lásky a jedla. Na druhej strane, keď nie ste nadšený z takýchto niekedy až drzých parťákov, môže z toho byť problém. Kryštalizuje sa otázka: Prečo je veľké množstvo mačiek na Cypre?

Odpoveď by sa patrilo hľadať v štvrtom storočí, kedy ostrov prechádzal sedemnásťročným obdobím sucha. Boli to výborne podmienky pre zvýšenú populáciu hadov. Vo výsledku, počet obyvateľov výrazne klesol. Cisárovná Alena prikázala doručiť tisíc mačiek a vďaka rozumnému rozhodnutiu zachránila okolnosti. Zvieratám stačilo par rokov, aby sa situácia normalizovala. Vhodné bude zdôrazniť, že sa tato informácia „vraví“ ako legenda, ale dosť pravdivá. Dôkazom toho je miestne obyvateľstvo, ktoré zbožňuje mačky a prezentuje ich ako najkrajšiu pamiatku na ostrove. Nakoniec, ľudia cítia povinnosť ich kŕmiť a zariaďujú domčeky a gauče uprostred ulíc, na ktorých mačky trávia horúce cyperské dni.

Živicové víno

Jedlo a pitie okoreňuje náš život a robí nám radosť každý jeden deň. A preto sme cítili povinnosť povedať par slov o tejto neoddeliteľnej súčasti bytia. Väčšina jedál, ktoré si objednáte na Cypre, bude tancovať v tandeme s hranolčekmi a malým šalátom. Môžete si objednať hocičo, ale zemiaky vás skoro nikdy neopustia. Jedine, keby ste láskavo poprosili čašníka o výmenu prílohy (veľmi radi flirtujú s návštevníkmi Cypru). Milovníci vina si všimnú na políčkach obchodov špeciálny grécky druh vina – Retsina. Predáva sa v maličkých pollitrových fľaštičkách, alebo obrovských dvojlitrových butyloch.

Zaujímavé je to, že sa s Retsinou musíte správať ako s voňavkou. Buď sa zamilujete, alebo si poviete: „Nie, toto nie je pre mňa a nikdy nebude.“ Je to spôsobene výraznou chuťou a arómou živice. Vyrábať víno začali v treťom storočí pred n. l. Nádoby s budúcou Retsinou uzatvárali borovicovou živicou, aby zabránili kontaktu so vzduchom. Špecifickú chuť si ľudia obľúbili a „živicové víno“ sa vyrába dodnes. V súčasnosti sa tajomná zložka pridáva do sudov naschvál pre dosiahnutie takej žiadanej arómy. Retsinu sa ešte dá prirovnávať ku plesnivým syrom. Buď ťa priťahujú, buď ich neznášaš.

Kam ísť a čo robiť?

Nakoniec vám chceme odporučiť pár miest, ktoré si zaslúžia kúsok vašej pozornosti. V botanickej záhrade s názvom Cyherbia sa prejdete labyrintom, okúzli vás aróma rozličných byliniek, stretnete sa s tisíc a jednou jašteričkou, menších a väčších rozmerov, ktoré pred vami budú utekať. Všetky prírodne bohatstvá Cypru sú pozbierané v Cyherbii. Nemusíte sa ponáhľať do Pathosu či Larnaky, pretože v botanickej záhrade je mapa, ktorá vás prevedie hlavnými prírodnými pamiatkami ostrova.

Aquapark Waterworld nie je výnimočný, ale je tam všetko, čo sa očakáva od slušnéhovodného kráľovstva. Tobogány pre odvážnych, ale aj pre tých pokojnejších sa tu nájdu tiež. Taktiež vaši sledovatelia na sociálnych sieťach budú spokojní, pretože Waterworld je presýtený krásnymi miestami pre vaše fotografie. Navyše, sme sa obetovali a vyskúšali najextrémnejší tobogán, ale už sa to nezopakuje. Stačilo.

Volant vpravo

Úprimne, Cyprus má problém s autobusmi. Videli sme, že jazdia. Problém však zostáva, že nikto nevie kedy a kam. Samozrejme, že máte možnosť prenajať si auto. Takáto rozkoš vycucá z vášho vrecka približne 50 EUR denne bez depozitu. Na ostrove sa používajú autá s riadením na pravej strane – zapamätajte si. Pozrieme sa do budúcnosti a povieme vám, ako sa budete cítiť pri prvej jazde. Zmätene a zažijete maličký stres, ktorý rýchlo zmizne, pretože sa prispôsobíte. Po návrate domov sa budete musieť preučiť späť na ľavu stranu. Našťastie, všetky prenajaté auta dávajú o sebe vedieť vďaka červeným značkám a miestne obyvateľstvo na vás bude milšie. V opačnom prípade si budú vedomí: „Za volantom sedí cudzinec!“

Už máme železného koňa a môžeme skúmať ostrov ďalej. Nikosia – hlavné mesto, uprostred ktorého sa nachádza hraničný prechod s Tureckom. Nemáte sa čoho báť, žiadny vojnový konflikt neprebieha a máte možnosť si pokojne vychutnať tureckú časť ostrova. Na otázku, či budete mať pečiatku v zahraničnom pase, ako potvrdenie, že ste navštívili severnú časť Cypru. Nie, nebudete. Dostanete papierik s pečiatkou, vďaka ktorému sa vrátite späť. Nikosia a grécky Lefkosia – je mesto, ktorému sa oplatí darovať aspoň jeden deň z dovolenky. Dôležitou pripomienkou je, aby ste si užívali mesto až podvečer. Mesto môže byť autentické a zaujímavé, ale neprehltnite ho celé v extrémnej tridsaťpäť stupňovej horúčave.

Skoro v poslednej vete, trváme na tom, aby ste trávili čim viac času pri mori spolu so svojimi drahými a drinkom v ruke. Dobrá kniha, slnečné okuliare a morská voda. Nič viac ani netreba. Nezabúdajte periodicky oddychovať. V dnešnej dobe míňame veľa energie, ale treba ju odniekiaľ čerpať. Nemusí to byť Cyprus a more. Môže to byť posteľ a dlhý spánok. Vždy si nechávajte priestor pre seba.     

*ste pripravení k jesennej a zimnej láske?

Foto: Júlia Didyk