Dňa 8. marca 2025 sa v Košiciach pri príležitosti Medzinárodného dňa žien konala konferencia „Pre zdravie ženy”, ktorá otvorila tému prevencie rakoviny krčka maternice a významu očkovania proti HPV vírusu. Odborníci počas podujatia upozornili na alarmujúce čísla zo Slovenska a vyzvali ženy aj mužov k zodpovednému prístupu k svojmu zdraviu.
HPV: Neviditeľná hrozba pre ženy aj mužov
HPV je vírus, ktorý s ľudstvom koexistuje milióny rokov a zameriava sa na bunky v miestach prechodu epitelov – teda v krčku maternice, konečníku či hrtane. „Ide o najčastejšie sexuálne prenosné ochorenie, s ktorým sa počas života stretne 80 % populácie,” vysvetlil MUDr. Vladimír Švec. Problém nastáva, ak vírus v tele pretrváva roky a imunitný systém ho nedokáže eliminovať, a to môže viesť až k rakovine.
Rakovina krčka maternice môže vzniknúť už po desiatich rokoch
Od infekcie HPV po vznik rakoviny môže uplynúť 10 až 15 rokov. „Najrizikovejším faktorom je počet sexuálnych partnerov – kumulatívne. Ak má pár spolu viac ako 10 partnerov, riziko je vysoké,” zdôraznil MUDr. Švec. Prispievajú aj faktory ako fajčenie, oslabená imunita či skorý začiatok sexuálneho života.
Nielen rakovina krčka: HPV stojí aj za rakovinou hlavy a krku
HPV nespôsobuje len rakovinu krčka maternice. Zvyšuje aj riziko rakoviny konečníka, penisu, hlavy a krku. U mužov je rakovina hrtana čoraz častejšie spájaná práve s HPV infekciou, pričom chýba skríningový program na jej odhalenie.
Prečítajte si: Prevencia proti rakovine: Využite bezplatné očkovanie proti HPV pre deti
Slovensko zaostáva v prevencii aj edukácii
Na Slovensku denne pribudnú v priemere 2 nové pacientky s rakovinou krčka maternice. Alarmujúce je, že až 40 % týchto žien ochoreniu podľahne. Odborníci zdôraznili aj slabú osvetu: „Len 40 % Slovákov vie, čo HPV vírus je. To je žalostne málo,” uviedol MUDr. Martin Novotný z Kliniky infektológie a cestovnej medicíny.
Nový systém skríningu prinesie zmenu
Slovensko čaká významná zmena v prevencii. „Od tohto roka by mal byť HPV test hlavnou súčasťou skríningu a nahradiť cytológiu ako primárne vyšetrenie. V prípade pozitivity HPV sa následne doplní cytológia alebo kolposkopia,” priblížil MUDr. Švec.
Očkovanie zachraňuje životy – zdarma pre deti od 12 do 15 rokov
Slovensko od roku 2022 zaviedlo bezplatné očkovanie proti HPV pre deti vo veku 12 až 15 rokov. „Je to jediná vakcína, ktorá chráni pred onkologickým ochorením – rakovinou krčka maternice,” pripomína MUDr. Švec. V krajinách ako Austrália alebo Škótsko už dosiahli nulový výskyt rakoviny krčka maternice v skupinách očkovaných pred pubertou.
Vakcína pomáha aj dospelým
Aj ženy, ktoré sa zaočkujú v dospelosti, môžu znížiť riziko vzniku rakoviny o polovicu. Očkovanie navyše znižuje riziko recidívy u žien, ktoré už majú zmeny na krčku. „Očkovanie je bezpečné, menej rizikové ako užívanie bežného ibuprofénu,” doplnil MUDr. Novotný.
Edukácia ako kľúč k prevencii
Na konferencii zaznelo, že na Slovensku chýba systematická edukácia o HPV, očkovaní a prevencii, a to najmä na školách. „Bez osvety a bez zapojenia mužov do očkovania sa cirkulácia vírusu v populácii nezastaví,“ uzatvára MUDr. Novotný.
Partneri, ktorí pomáhajú meniť povedomie
Podujatie vzniklo vďaka podpore spoločností MSD ako hlavného partnera, OC Galéria Košice, mediálneho partnera Akčné ženy a značky Mary Kay, ktorá podporuje zdravie žien. Spolupracujú na tom, aby prevencia rakoviny krčka maternice nebola len témou odborníkov, ale aj verejnou výzvou.
Partneri podujatia
Zdroj foto: Akčné ženy