Imunológ Martin Hrubiško: Nárast intolerancií a alergií je niekedy veľká bublina

0
Imunológ Martin Hrubiško: Nárast intolerancií a alergií je niekedy veľká bublina

Prečo pribúdajú alergie? Na túto otázku odpovedal imunológ Doc. MUDr. Martin Hrubiško, PhD., primár oddelenia klinickej imunológie a alergiológie v Onkologickom ústave sv. Alžbety v Bratislave. Na podujatí Vianoce bez výčitiek sa podelil o svoje názory na intolerancie.

„To, že máme nárast intolerancií, má dva dôvody. Jeden je dosť hlúpy. A to je, že ľudstvo podlieha módnym vlnám. Je to veľká módna vlna, je to veľká bublina. Polovica ľudí, čo za mnou prídu, v podstate žiadnu veľkú intoleranciu nemajú. Má to moja kamarátka, čítala som to na Modrom koníkovi, tak aj ja budem mať intoleranciu. To je jedna vec. Reálne toho nie je tak veľa. A druhá vec, prečo to tak narastá, sú potraviny, aké konzumujeme, ktoré k tomu prispievajú. Poviem to na dvoch príkladoch, aby sme pochopili o čom hovoríme.“

Čo je vlastne jogurt?

„Zdôrazňuje sa, že sa má deklarovať zloženie potravín. Normálny jogurt by ani nemusel mať nič deklarované. Každý rozumný človek vie, že by mal byť vyrobený z čerstvého mlieka a jogurtovej mliečnej kultúry. Nič iné nemôže normálny jogurt obsahovať. Kúpte si hociktorý a zistíte, aký má zoznam ingrediencií. Pretože bol vyrábaný v mliekarní, kde sa rozložil na cukor, mliečny tuk, mliečnu bielkovinu, potom sa to skladá, aby sa to dalo znovu poskladať, musíte tam dať nejaké látky, ktoré to dokážu spolu naviazať, kypriace látky, protihrudkovacie látky, arómy, farbičky, a tak ďalej. Takže dnes to obsahuje celý zoznam látok. A to je problém, tie látky nám pri každodennej konzumácii vadia.“

Druhý príklad je chlieb

„Potrebuje chlieb deklarovaný zoznam? Nech napíšu, či je pšeničný, ražný, či obsahuje pohánku, alebo čo. Ale zloženie chleba je múka, voda a kvas. A mal by to byť ideálne chlebový kvások. A súčasné chleby, prečítajte si zloženie, opäť takýto zoznam, prevažne sú kvasnicové, nie sú kváskové, medzitým je tiež rozdiel, pretože kvások obsahuje aj kvasinky, a obsahuje veľmi veľa baktérií, ktoré sú treba pre spracovanie pšeničnej bielkoviny veľmi dôležité. Preto toľko intolerancií lepku, lebo nerobíme chlieb normálnym spôsobom tak, ako robili naše staré mamy. Takže toto k tým intoleranciám a dôvodu ich nárastu.“

Prečítajte si: Profesor Hrubiško prezradil, aké sú tri základné piliere imunity

A čo s tým robiť?

„Moji klienti vždy chcú: Zoberte mi krv a povedzte mi, čo mám jesť. Presne takto to nefunguje, je to absolútny nezmysel. Stal sa z toho obrovský biznis, kde si z toho urobilo biznis veľa renomovaných aj pokútnych firiem, kde si môžete kúpiť určitú zostavu vyšetrení a protilátok proti potravinám za 50, za 150, aj za 300 eur. Pri plnom vedomí a pri plnej zodpovednosti za svoje slová hovorím, že je to hlúposť a podvod na ľuďoch, ktorí si za to zaplatili. Nezakladá sa to na žiadnej medicíne dôkazov. Vyšetruje sú takzvané IGK protilátky proti potravinám, ktoré nám všetkým kolujú v krvi. Niektorí ich majú viac, niektorí menej, ten rozptyl, koľko ich v krvi máme, povedzme protilátky proti mliečnej bielkovine, naozaj všetci ich máme, je veľký – od 5 do 150 jednotiek, v ktorých sa merajú, a nikto nevie, kde je norma. Norma neexistuje.“

„A tí, čo si z vášho zdravia robia biznis, a hovoria, že nad 15 je veľa, potom si zaplatíte 150 eur a teraz máte výsledok, že z 30 testovaných máte 10 potravín máte pozitívnych a ste z toho šedivá, a preboha, čo ja vlastne môžem jesť. A prídu za mnou ľudia a ja im poviem: Zabudnite na tieto vyšetrenia z krvi, troška si to odsledujte. Po tomto jedle mi býva zle? A vy chcete na to liek? Prečo chcete liek? Nejedzte to jedlo. Mlieko vás vždy preženie? Naozaj netreba diagnostiku laktózovej intolerancie.“

„Laktózová intolerancia je vôbec najčastejších, ktoré sa vyskytujú, pretože vekom jeden z črevných enzýmoch, tzv. laktáza, sa nám prirodzene stráca. Sme cicavce a žiaden cicavec okrem človeka v dospelosti mlieko nekonzumuje. Všetky malé zvieratká, vrátane bábätka, majú dostatok laktázy, aby to mlieko od maminky vedeli stráviť. V dospelosti ho postupne strácame. Niekto rýchlejšie, niekto pomalšie. Niekto má dostatok tohto enzýmu celý život a môže piť mlieko. Keď má niekto s mliekom problém, spôsobuje mu nadúvanie, kŕče a preženie ho, tak chce diagnostiku. Ja poviem, žiadnu nepotrebujete. Prestaňte konzumovať mlieko a mliečne výrobky, preferujte tie bezlaktózové. Bodka. V jednoduchosti je krása.“

žiadne príspevky na zobrazenie