Izraelská vláda údajne schválila plány na výstavbu viac ako päťtisíc domov na Západnom brehu Jordánu

0
Izraelská vláda údajne schválila plány na výstavbu viac ako päťtisíc domov na Západnom brehu Jordánu

4.7.2024 (SITA.sk) – Izraelská vláda podľa mimovládnej organizácie Mier teraz schválila plány na výstavbu takmer 5 300 nových domov v osadách na okupovanom Západnom brehu Jordánu.

Podľa izraelskej ľavicovej organizácie, ktorá presadzuje dvojštátne riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu, vládna plánovacia rada schválila alebo podporila výstavbu 5 295 domov v desiatkach osád.

Úrad premiéra nereagoval

Orgán pre koordináciu vládnych aktivít na palestínskych územiach pri izraelskom ministerstve obrany COGAT, ktorý dohliada na vládnu plánovaciu radu, uviedol, že otázky o plánovanej výstavbe v osadách je potrebné adresovať úradu premiéra.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Úrad predsedu izraelskej vlády však na otázky agentúry The Associated Press hneď neodpovedal.

Vláde dominujú osadníci

Vláde izraelského premiéra Benjamina Netanjahua dominujú osadníci a ich stúpenci. Politiku osád má na starosti nacionalistický orientovaný minister financií Becalel Smotrič, ktorý je tiež osadníkom.

Palestínčania si želajú, aby ich nezávislému štátu patrili územia Západného brehu Jordánu, východného Jeruzalema a Pásma Gazy, ktoré Izrael obsadil vo vojne v roku 1967.

Viac k témam: Izraelsko-palestínsky konflikt, Židovské osady
Zdroj: SITA.sk – Izraelská vláda údajne schválila plány na výstavbu viac ako päťtisíc domov na Západnom brehu Jordánu © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie