
„Myšlienka IQ olympiády sa mi veľmi zapáčila, nakoľko sama rada riešim logické úlohy,” hovorí koordinátorka IQ súťaže pre deti, Jana Brezovićová z Mensa Slovensko.
V rozhovore sa dozviete:
- čomu sa venuje Mensa Slovensko a aké má ciele,
- čo inšpirovalo Janu Brezovićovú k zorganizovaniu IQ olympiády pre deti,
- ako súťaž prebieha a aké výhry môžu súťažiaci získať,
- aké benefity prináša členstvo v Mensa Slovensko.
Ste hlavnou koordinátorkou súťaže IQ olympiáda pre neziskovú organizáciu Mensa Slovensko, ktorá je známym pojmom v oblasti merania IQ. Vedeli by ste čitateľom priblížiť vaše základné ciele?
Nezisková organizácia Mensa Slovensko bola založená už v roku 1993 a združuje nadpriemerne inteligentných ľudí s IQ medzi hornými 2 % populácie. Jedným z dôležitých cieľov Mensy Slovensko je starostlivosť o nadané deti a podpora rozvoja inteligencie týchto detí v budúci prospech spoločnosti. Tento cieľ sa Mensa Slovensko snaží napĺňať aj súťažou IQ olympiáda. Činnosť organizácie je založená výhradne na dobrovoľníckej činnosti.
Okrem toho medzi ďalšie ciele Mensy Slovensko patria najmä vyhľadávať ľudí s vysokým IQ a podporovať využitie ľudskej inteligencie v prospech ľudstva, poskytnúť stimulujúce intelektuálne a sociálne prostredie pre jej členov, zabezpečiť fórum pre intelektuálnu výmenu názorov medzi členmi a podporovať vzdelávanie a spoluprácu členov.
Čo vás inšpirovalo k zorganizovaniu IQ olympiády pre kategóriu detí a ako organizačne náročná je takáto súťaž?
Myšlienka o organizovaní súťaže pre deti základnej školy zameranej na logické myslenie vznikla v roku 2011 u zakladateľky súťaže RNDr. Daniely Metesovej, ktorá je doposiaľ čestnou predsedníčkou súťaže. V tomto roku prebieha už 14. ročník IQ olympiády a súťaž sa teší medzi deťmi veľkej popularite – o čom svedčí už 13 úspešne zorganizovaných ročníkov a celkovo okolo 75 000 zapojených detí z viac ako 600 škôl.
IQ olympiáda je organizovaná na základe dobrovoľníckej činnosti členov Mensy Slovensko, takže sa pravidelne medzi členmi zverejňujú výzvy na zapojenie sa do súťaže. Mne osobne sa myšlienka IQ olympiády veľmi zapáčila, nakoľko sama rada riešim logické úlohy. Tiež obdivujem a veľmi si vážim, keď ľudia robia pre spoločnosť (obzvlášť pre deti) niečo navyše, a tak som sa k týmto ľudom chcela touto aktivitou pridať. Na výzvu som preto zareagovala a stala som sa hlavnou koordinátorkou súťaže spolu s mojím kolegom Rolandom Csibreiom. Okrem toho máme podporu predsedníčky Mensy Slovensko pani Mgr. Dariny Peterkovej, PhD. a máme aj tím šikovných dobrovoľníkov, ktorí odvádzajú skvelú prácu.
IQ olympiáda je totiž najväčšou akciou Mensy Slovensko pre verejnosť, nakoľko sa organizácia zameriava najmä na udalosti pre svojich členov.
Prečítajte si: Najinteligentnejšie ženy sveta
Aký je hlavný cieľ tejto súťaže a ako prebieha?
Primárnym poslaním súťaže IQ olympiáda je preverenie schopnosti logicky uvažovať, spoznanie pamäťových schopností žiakov, samostatného vyvodenia logického úsudku či schopnosti rýchleho uvažovania. V neposlednom rade umožňuje súťaž IQ olympiáda svojim riešiteľom využiť vlastnú kreativitu pri riešení súťažného zadania. IQ olympiáda nie je len súťažou pre deti, ale snaží sa naplniť aj vyšší cieľ, ktorým je identifikácia nadaných žiakov s nadpriemerným inteligenčným kvocientom a ich následná podpora.
Súťaž je postupová, s tromi kolami (školské on-line, regionálne semifinále, celoštátne
finále). Účasť na súťaži je dobrovoľná a bezplatná pre všetky deti a všetky kolá. Prvé kolo súťaže je takzvané školské alebo on-line kolo. Zo školského kola v každom regióne postupuje 80 najlepších riešiteľov do regionálneho kola. Do finále postúpi 60 najúspešnejších riešiteľov regionálneho kola, 20 najlepších z každého regiónu. Finále sa uskutoční dňa 02.06. 2025 na historickej pamiatke na západnom Slovensku, aby deti mali zážitok aj z lukratívnych priestorov. Najlepší súťažiaci získajú atraktívne ceny, ako napríklad elektroniku, knihy, logické spoločenské hry a iné vecné ceny od partnerov súťaže.
Viac informácií o súťaži IQ olympiáda je možné nájsť na webovej stránke, prípadne na sociálnych sieťach IQ olympiáda a Mensa Slovensko.
Prečítajte si aj: IQ versus EQ
Pre akú vekovú kategóriu je súťaž určená a ako sa jej dá zúčastniť?
IQ olympiáda je momentálne súťažou žiakov 5. až 9. ročníka základných škôl (2. stupeň) a žiakov prímy až kvarty osemročných gymnázií. V budúcnosti plánujeme súťaž rozšíriť aj na ďalšie vekové kategórie.
Momentálne prebieha do 31.03. 2025 registrácia detí do súťaže, ktorú je možné vykonať prostredníctvom nasledovného odkazu.
Aké typy úloh alebo výziev môžu deti očakávať?
V rámci súťaže riešia žiaci rôzne úlohy, ktoré pokrývajú širokú škálu intelektových schopností a mapujú nadanie v rôznych oblastiach (verbálne schopnosti, priestorová orientácia, praktická inteligencia, vrodená logika, kreativita, pamäť, funkčná gramotnosť a podobne). Výsledkom však nie je výška IQ, ale iba počet bodov za vyriešenie testu.
Aké benefity prináša deťom účasť v súťaži IQ olympiáda a deťom/dospelým s vysokým IQ členstvo v Mense Slovensko?
Veríme, že každým rokom organizácie IQ olympiády sa nám darí približovať k myšlienkam, aby nadané deti neostávali bez povšimnutia, aby ich spoločnosť a školy vnímali medzi ostatnými žiakmi a aby im bolo vytvárané kvalitné a podnecujúce prostredie, ktoré im bude umožňovať napredovať v ich ďalšom rozvoji. Väčšina intelektovo nadaných členov je introvertnej povahy a tak získajú priestor vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Zároveň každým rokom súťaž skvalitňujeme a obohacujeme o nové prvky. Okrem toho je našou víziou a dlhodobejším cieľom rozšíriť súťaž aj pre ďalšie kategórie súťažiacich.
Deti majú následne možnosť zúčastniť sa testovania IQ a stať sa členmi Mensa Slovensko od 14 rokov, okrem toho disponujeme testami pre mladšie deti. Môžu sa zapojiť do tábora pre nadané deti, do Víkendu finalistov IQ olympiády, Víkendu rodičov s deťmi, menších aktivít ako napríklad vedecký veľtrh, rozličných prednášok a iné. Mensa Slovensko tiež spolupracuje so základnými školami. Zároveň, či už v rámci tábora alebo iných aktivít, poskytujeme aj súkromné poradenstvo rodičom a učiteľom nadaných detí.
Okrem toho samotné členstvo v Mense Slovensko prináša ďalšie možnosti rozvoja. Členovia majú možnosť spoznávať obdobne zmýšľajúcich ľudí, ako aj zúčastniť sa rôznych podujatí organizovaných Mensou Slovensko a jej členmi. Ponúkame prednášky, diskusie, exkurzie, či pravidelné národné a medzinárodné stretnutia.
Ako je možné stať sa členom organizácie Mensa Slovensko?
Na získanie členstva v Mense Slovensko je potrebné absolvovať IQ test, pričom sú pravidelne organizované testovania pre verejnosť. Najbližšie testovanie sa uskutoční 16.04. 2025 v Košiciach, avšak pre viac aktuálnych informácií o testovaniach je potrebné sledovať našu stránku.
Aké podujatia alebo aktivity chystáte v blízkej budúcnosti?
Mensa Slovensko organizuje rôzne akcie pre svojich členov a pre ich rodinných príslušníkov a priateľov, pričom v najbližšej dobe sa uskutoční turistický výlet, stretnutie miestnej skupiny v Banskej Bystrici, víkend rodičov s deťmi, herný večer, stretnutia v klubovni s prednáškami na rôzne témy. Aktuálne najbližšie pripravované akcie je možné nájsť na našej stránke.