Aké sú trendy v interiérovom dizajne? Aké je zdravé pracovné prostredie a ako si zariadiť homeoffice? V akom prostredí sa cítite najlepšie? Prečo máme zdravotné problémy?
Tieto otázky a mnoho ďalšieho sme sa spýtali Janky Czakó, manažérky v rodinnej firme Rstudio, ktorá bola hostkou v ďalšom dieli seriálu Akčné ženy za volantom. Rstudio je slovenská firma, ktorá realizuje interiéry a vytvára zdravé pracovné prostredie. S Jankou sa rozprávala Babsy Jagušák.
Dámy budú testovať auto Land Rover Discovery. Sponzorom relácie je Top Auto Premium, predajca prémiových áut značiek Jaguar a Land Rover.
Ako sa pracuje s otcom v rodinnej firme?
“Rodinné podnikanie má svoje špecifiká. A treba sa naučiť oddeľovať emócie od pracovnej časti,” hovorí Janka. V rodinných firmách je cítiť generačný stret, keď má každá generácia inú predstavu. “Dôležité je prijatie oboch pohľadov. A potom to môže priniesť výnimočné výsledky. Keď to firma zvládne, môže to byť konkurenčná výhoda,” podelila sa o svoje skúsenosti Janka.
Čomu sa venuje ich rodinná firma?
Janka pôsobí vo firme 12 rokov, v ich spoločnosti sú odborníci na realizáciu interiérov, zahŕňa to rôzne služby, zaoberajú sa najmä tvorbou zdravého pracovného prostredia, ktoré zvyšuje produktivitu zamestnancov. “Nepredávame len nábytok, ale hlavný je ten pocit. Klient, pre ktorého robíme, získa pocit pohodlia, výnimočnosti a radosti z práce. Zabezpečujeme efektivitu a zjednodušujeme každodenný život celej firmy,” opisuje Janka.
“Dnes je trendom byť autentický.”
Nie je na Slovensku podceňovaná otázka príjemného pracovného prostredia?
Janka Czakó hovorí, že postupne sa to dostáva do popredia, najmä vo väčších firmách. Na Slovensku sa toho podľa nej trochu bojíme. Určite nehrozí, aby vo firmách boli šmykľavky ako v Google alebo horolezecká stena.
“Mileniáli majú už oveľa vyššie nároky na pracovné prostredie ako ľudia v predchádzajúcej generácii. Ľudia si vyberajú zamestnanie aj podľa pracovného prostredia. Je to dôležitý faktor nielen pri výbere zamestnania, ale aj toho, či v tej firme ostanú. Firmy si to začínajú uvedomovať a začínajú investovať aj do oddychových a relaxačných zón,” vraví Janka.
“Ľudia si vyberajú zamestnanie aj podľa pracovného prostredia.”
Je záujem o pracovné priestory v čase homeoffice?
Janka hovorí, že korporátne firmy sa v týchto časoch zbavujú kancelárskych priestorov. Ako si zariadiť homeoffice, aby sme boli rovnako produktívni aj doma?
U zákazníkov je to teraz veľmi aktuálna téma, aby ich homeoffice spĺňal to, čo bežné pracovné prostredie. “Závisí od toho, akú majú možnosť, či má na to miestnosť alebo len malý kútik,” hovorí Janka.
“Základom dobrého homeofficu je kvalitná stolička, ktorá umožní striedanie dynamického sedenia s pasívnym. To je údel dnešnej doby, že sedíme 10 hodín denne a čudujeme sa, že máme zdravotné problémy. Druhá vec, čo by nemalo chýbať v homeoffice, je mať výškovo nastaviteľný stôl. Ale nestačí len tieto veci mať, ale aj ich správne používať,” dodáva s úsmevom.
“Každý interiér by mal odzrkadľovať osobnosť človeka.”
Aké sú najčastejšie chyby pri sedení?
Pri práci je najčastejší problém nedostatok pohybu. Málokto si uvedomí, že ten pohyb pomôže a zvýšiť produktivitu. Veľa ľudí si myslí, že mu tých 20 minút bude chýbať, keď si urobí pauzu. Nie je to klišé, ale naozaj to funguje. “Našim klientom odporúčame, aby sa minimálne raz za hodinu postavili,” poznamenáva Janka. “Ten, kto nemá problém sa hýbať, nerobí mu problém pracovať v stoji. Ale u človeka, ktorý má 120 kíl, a má sa postaviť, to môže to byť kontraproduktívne. Motivácia pre dámy je, že za dve hodiny práce v stoji spálime až 200 kalórií,” hovorí s úsmevom.
V rozhovore sa dozviete aj:
- aké adrenalínové športy má Janka rada,
- aké výlety absolvujú s deťmi a aké autá má rada,
- čo všetko riešia v rámci ergonómie priestoru,
- aké sú trendy v interiéroch,
- kam by chcela posunúť ich firmu,
- ako zvládať krízy.