Je lepšie pokazenú práčku opraviť alebo vymeniť?

Množstvo špinavej bielizne v koši naznačuje, že je najvyšší čas na ďalší prací cyklus. Zrazu ale zistíte, že práčka svoje obvyklé úkony pri praní robiť odmieta. V takomto prípade začnete premýšľať, koľko rokov vlastne vaša práčka má, či je v záruke a môžete ju nechať opraviť bez nákladov? Väčšinou sa však práčka pokazí práve po uplynutí tejto doby a vy máte na výber z dvoch možností. Opraviť zariadenie alebo vymeniť za nový model?

Ktoré riešenie je lepšie, sa pokúsime zistiť v našom článku.

Závisí od miery a typu poruchy

Prvým krokom pri rozhodovaní, či svoj spotrebič opraviť alebo vymeniť, je zistiť, kde presne je problém? Niektoré časti práčky sú lacné a dajú sa ľahko s pomocou nového náhradného dielu Bosch opraviť sami, zatiaľ čo iné si vyžadujú často drahý čas a starostlivosť skúseného odborníka.

Napríklad výmenu čerpadla práčky je môžete zrealizovať aj sami, zatiaľ čo poškodený motor si vyžaduje odborné znalosti profesionála.

Ak si ešte nie ste istí, v čom je problém, začnite tým, že sa opýtate odborníka. Skúste nájsť opravovňu spotrebičov ochotnú diagnostikovať problém. Možno budete musieť zaplatiť poplatok za to, aby sa prišli pozrieť na váš stroj. Vyhnite sa vysokým poplatkom v ten istý deň, cez víkend alebo po pracovnej dobe kladením otázok, keď ich máte na linke, a skúste zistiť, či opravu zvládnete s pomocou výkonného aku skrutkovača sami.

pracka
Foto: pixabay.com

Čo hovorí v prospech opravy?

Možno sa budete vedieť postarať o niekoľko lacných problémov sami, vrátane tých, ktoré súvisia s výmenou remeňa, vodného ventilu, remenice, ohrievacieho telesa Bosch a tesnenia stroja. Výmena čerpadla alebo motora si zvyčajne vyžaduje pomoc odborníka, ale môže vás ušetriť od výmeny celého stroja, ktorý je často oveľa drahší a musíte si na jeho nové funkcie a programy opäť zvykať.

Kedy je lepšia výmena?

Ak je zdrojom vášho problému znehodnotený bubon alebo dvierka, je zvyčajne jednoduchšie a lacnejšie vymeniť celý stroj. Často je tiež jednoduchšie vymeniť práčku, ktorá sa nebude otáčať, pretože demontáž stroja môže byť nákladná.

Na akú životnosť práčky sa môžete spoliehať?

Každé veľké zariadenie má priemernú očakávanú životnosť – a ak sa tento „dátum vypršania platnosti“ blíži, vášmu zariadeniu už nemusí zostávať veľa času.

Hoci sa každý stroj líši v závislosti od používania a správnej údržby, očakáva sa, že práčky vydržia približne 11 rokov. Ak má vaša práčka čo i len osem alebo deväť rokov, blíži sa koniec jej životnosti, preto by ste už mali pomaly začať uvažovať nad tým, ktorý model ju nahradí. Už v tejto fáze môžete uviaznuť v slučke časovo náročných opráv, ktoré by vám mohli ubrať veľký kus úspor z peňaženky.

Bez ohľadu na to, ktorú možnosť si vyberiete, pred opravou alebo výmenou nezabudnite skontrolovať záruku. Ak máte novší stroj, ktorý je ešte v záruke, nechajte prácu na odborníkov a možno nebudete musieť z vlastného vrecka platiť nič.

Zdroj obrázka: Andrey_Popov/Shutterstock.com