Judita bloguje o výžive: Málo sa hovorí o dopade propagácie spôsobov stravovania na zdravie človeka

Judita Tkáčová alias blogerka Zápisky nutriholičky
Judita Tkáčová alias blogerka Zápisky nutriholičky

Judita Tkáčová je nutričná terapeutka a milovníčka jedla, ktorá sa so svojimi vedomosťami rozhodla deliť na Instagrame pod názvom účtu Zápisky nutriholičky. Informácie podáva vtipne aj vážne a vždy vďaka svojmu nadhľadu pomôže svojim followerom pochopiť aj náročnejšie témy.

Aj vďaka jej šikovnosti sme sa rozhodli, že ju zapojíme do nášho nového seriálu, ktorý sa volá „Známa neznáma“. V ňom kladieme slovenským blogerkám rovnaké otázky, no zakaždým sa dočkáme iných, jedinečných odpovedí a názorov:

Ako si sa dostala k blogovaniu?

Svoj prvý blogový článok som napísala pred 11 rokmi, keď som si založila knižný blog. Vydržal mi 5 rokov, bol pomerne úspešný a myslím, že som dokonca bola jedna zo zakladateliek „knižnej blogosféry“ na Slovensku. Keď som skončila vysokú školu a stala sa nutričnou špecialistkou, prišlo mi užitočné pretaviť moje skúsenosti s blogovaním do blogu o výžive, takže som založila Zápisky nutriholičky. Ale v tomto som zas asi až taká šikovná nebola, lebo trvalo dlhé roky, kým sa mi podarilo vybudovať takú komunitu, akú som mala medzi knihomoľmi.

https://www.instagram.com/p/CLpKQIorjVg/

Využívaš blog aj sociálne siete? Čo preferuješ a prečo?

Využívam obe, ale momentálne na materskej preferujem sociálne siete, pretože je to rýchlejšie a interaktívnejšie. Ale blogovanie mi chýba, veľmi rada píšem, tvorím články. Na Instagrame nádejne očakávam, že raz dosiahnem 10k followerov a budem mať konečne swipe up, takže budem vedieť efektívnejšie prepojiť blogovanie s touto sociálnou sieťou. V podstate nemám žiadne ďalšie ambície mimo tých 10k followerov, len si proste veľmi veľmi želám „swipe up“.

Čomu sa v rámci blogovania venuješ najradšej?

Baví ma samotné písanie článkov. Najradšej mám také, ktorých téma mi napadne ráno v sprche a večer je článok hotový, lebo bol jednoduchý, vtipný, aktuálny a výstižný. Už menej mám rada odbornejšie, dlhšie články, ktoré si vyžadujú množstvo odkazov na štúdie, ale aj také treba, ľudia o ne majú záujem, ak sa výžive venujú hlbšie.

https://www.instagram.com/p/CKyedYHLzKR/

Je podľa teba nutné mať Instagram?

Neviem, či nutné, ale neviem si predstaviť, ako by som sa presadila vo svojej profesii bez sociálnych sietí všeobecne. Instagram mi pomáha dostať do sveta, že vôbec nejakí nutriční terapeuti, odborníci na výživu s vysokoškolským titulom existujú a majú obrovské množstvo vedomostí v tejto oblasti. Nejde len o mňa, často sa zdieľame s kolegami, snažíme sa spoločne búrať typické výživárske mýty a vlastne sa touto cestou aj „predať“, pretože toto je typ profesie, ktorú keď človek vyštuduje, nikde na neho nečakajú s otvorenou náručou a teplým miestečkom ušitým priamo pre neho. Všetky príležitosti si musíme nájsť sami a Instagram nám v tom veľmi pomáha.

Aké otázky v rozhovoroch nemáš rada?

Nemám veľmi rada také tie „sezónne“ otázky, ktoré sa vždy opakujú v závislosti od obdobia alebo situácie. Napríklad keď sa blížia Vianoce, každý sa v rozhovoroch pýta, ako piecť zdravo, ako by mala vyzerať štedrovečerná večera. Po novom roku sú to otázky, ako schudnúť a čo hovorím na detox. No a potom sú tu otázky na zvyšovanie imunity stravou ako ochrana pred covidom-19. Ja to na jednej strane chápem, ale aj ja mám svoj limit rovnakých otázok, na ktoré som ešte schopná s nadšením odpovedať.

Prečítaj si aj náš rozhovor: Ivana Antal Petrušová alias Sweet Lady Lollipop: Platené spolupráce beriem ako prirodzenú súčasť

O akých témach sa v súčasnosti hovorí málo, no sú podľa teba dôležité?

Málo sa hovorí o tom, aký dopad má propagácia extrémnych spôsobov stravovania a tzv. „diet culture“ na fyzické a psychické zdravie človeka. Všade pozorujeme dokonalé influencerky a influencerov, ktorí sú pre nás vzorom a ktorí nás denne zahlcujú reklamami na práškové diéty, doplnky stravy či rôzne drahé procedúry, ktorých cieľom je zmeniť vzhľad a postavu človeka. Tie sú popretkávané zábermi zo „skutočného života“, kde na fotkách vidíme iba zdravé jedlá, detoxikačné nápoje, cvičiace fitnesky… Myslím si, že sa málo prihliada na to, kto sedí na druhej strane obrazovky mobilu, že sú to aj deti a mladí ľudia, ľudia s poruchami príjmu potravy, ľudia s vážnymi ochoreniami a že ide o extrémne zraniteľné skupiny, ktorým takéto rady môžu veľmi uškodiť.

https://www.instagram.com/p/CJ8cHR6L50M/

Aký je tvoj time management? Čo by si na ňom zmenila?

Asi všetko, ak by sa dalo. Ale nedá sa, som na materskej, mám malého syna, ktorému sa cez deň potrebujem venovať, takže pracujem po nociach, často sa to natiahne až do skorých ranných hodín podľa toho, ako vydržím. Situácia s covidom to rozhodne neuľahčila, lebo nám nemôžu pomáhať babičky, takže o nejakom time managemente naozaj nemôže byť reč. Na druhej strane som na seba celkom hrdá, že dokážem využiť aj to málo času nejako produktívne. Svoju prácu mám našťastie veľmi rada, takže je pre mňa zároveň oddychom aj psychohygienou.

Čo o tebe vie len málo ľudí?

Som neuveriteľná trémistka a nemám rada vystupovanie na verejnosti. Málokto by to však o mne povedal, pretože sa s týmto hendikepom snažím vysporiadať tak, že veľa prednášam a najnovšie sa snažím aj viac hovoriť na kameru. Jednoducho robím presne to, čo ma desí a postupne sa voči týmto pocitom stávam odolnejšia. Každopádne vždy, keď sa znovu chystám opustiť svoju zónu komfortu, chytám rôzne odtiene zelenej…

https://www.instagram.com/p/CD_HVDfH-AM/

Ktorý svoj blog/post na sociálnych sieťach, považuješ za najlepší, resp. si naň najviac hrdá?

Pár mesiacov po pôrode som spísala svoju skúsenosť s dojčením. Nemám veľmi dobré spomienky na tie prvé týždne a keďže sa všeobecne veľmi málo hovorí o tom, že dojčenie nie je taká samozrejmosť a že je to často nesmierne náročné, dlho som mala pocit, že som v tom sama. Keď som však zverejnila článok „Koľko bolesti znesie dobrá matka?“, prišlo mi veľmi veľa pozitívnych reakcií a najmä skúseností od žien, ktoré sa ocitli v podobnej situácii. Takže jednak napísanie článku pomohlo mne vyrovnať sa s nie veľmi vydareným úvodom do materstva a jednak som rada, že som pomohla iným mamičkám, keď som zdieľala svoju skúsenosť.

Aký bloger ťa inšpiruje?

Nemám jedného blogera, ktorý by ma inšpiroval vo všetkých oblastiach. Kristína @thetolerantcook ma veľmi inšpiruje v tom, aká je konzistentná v pridávaní obsahu na sociálne médiá, vždy má o čom písať a navyše mi v zákulisí veľmi pomáha s praktickými vecami okolo blogovania a instagramovania, keďže s tým má viac skúseností. V oblasti výživy čerpám inšpiráciu z rôznych profilov, snažím sa však ponúknuť niečo originálne, aby ľudia nemali pocit, že čítajú vždy o tých istých témach v tej istej forme.

Aké témy ťa najviac zaujímajú?

Okrem výživy si rada udržiavam prehľad v aktuálnych témach, na sociálnych sieťach sledujem novinárov, reportérov aj politikov. Baví ma tiež sledovať aktuálne trendy v marketingu a podnikaní, špeciálne sa zameriavam na ženy v biznise a pravidelne sa nimi nechávam inšpirovať.

Ktoré 3 profily by si odporúčala sledovať našim čitateľkám?

Spomeniem 3 kolegyne z branže, ktoré odvádzajú skvelú prácu v búraní výživárskych mýtov:

Peťa @petronela_forisek_paul

https://www.instagram.com/p/CJ3-dGoL0cs/

Monika @zdravieavyzivaonline

https://www.instagram.com/p/CLoJ2t1rcW-/

Erika @erika_zajacova

https://www.instagram.com/p/CLj__RtLATX/

Čo by si poradila svojmu o 10 rokov mladšiemu ja?

Asi aby som viac cestovala takou tou dobrodružnou formou, ktorú si už teraz ako rodičia budeme musieť na pár rokov odpustiť…

Akú ďalšiu blogerku navrhuješ do série rozhovorov „Známa neznáma“ a prečo?

Navrhujem Paťku z blogu Hit je zdravo žiť, keďže je to jedna z najakčnejších žien a blogeriek, aké poznám.

https://www.instagram.com/p/CL7WIxxga1C/