Judith Heumann: Zdravotné postihnutie sa pre mňa stáva tragédiou len vtedy, keď spoločnosť nedokáže poskytnúť veci, ktoré potrebujeme

0
Judith Heumann: Zdravotné postihnutie sa pre mňa stáva tragédiou len vtedy, keď spoločnosť nedokáže poskytnúť veci, ktoré potrebujeme

Judith Ellen Heumann bola americká aktivistka za práva zdravotne postihnutých, známa ako „Matka hnutia za práva zdravotne postihnutých“.  Medzinárodne je uznávaná ako líderka v komunite zdravotne postihnutých.

Judith Heumann bola celoživotným zástancom občianskych práv pre ľudí so zdravotným postihnutím. Jej práca s vládami a mimovládnymi organizáciami (MVO), neziskovými organizáciami a rôznymi inými záujmovými skupinami zdravotne postihnutých priniesla od 70. rokov minulého storočia významný príspevok v oblasti ľudských práv a politík v prospech detí a dospelých so zdravotným postihnutím.

Prostredníctvom svojej práce vo Svetovej banke a na ministerstve zahraničia sa Judith Heumann snažila začleňovať práva osôb so zdravotným postihnutím do medzinárodného povedomia.

Raný život a vzdelanie

Judith Heumann sa narodila vo Philadelphii Wernerovi a Ilse Heumannovým, ktorí boli nemeckými židovskými prisťahovalcami. Judith bola najstaršia z troch detí a vyrastala v Brooklyne v New Yorku. Jej matka prišla do USA z Nemecka v roku 1935, zatiaľ čo jej otec prišiel v roku 1934. Heumannovej starí rodičia, prastarí rodičia a mnohí ďalší členovia rodiny boli zabití počas holokaustu. Jej brat Joseph Heumann je filmový profesor a autor.

Heumann a Barbara Ransom na sympóziu a večeri o udeľovaní ocenení organizácie TASH, Univerzita Georgea Washingtona, 25. júla 2019

Judith Heumann ochorela na detskú obrnu vo veku 18 mesiacov a väčšinu svojho života používala na invalidnom vozíku. Odmietla klišé o zdravotnom postihnutí ako o tragickej skúsenosti a povedala:

Zdravotné postihnutie sa pre mňa stáva tragédiou len vtedy, keď spoločnosť nedokáže poskytnúť veci, ktoré potrebujeme, aby sme viedli svoj život – napríklad pracovné príležitosti alebo bezbariérové budovy.“

Judith a jej rodičia museli o jej zaradenie do vzdelávacieho systému opakovane bojovať. Miestna štátna škola jej odmietla navštevovať školu a nazvala ju nebezpečnou kvôli jej neschopnosti chodiť. Namiesto toho dostávala tri roky domáce vzdelávanie dvakrát týždenne, pri každej návšteve asi hodinu. Jej matka, Ilsa Heumann, samostatná komunitná aktivistka, toto rozhodnutie napadla. Heumannovej potom umožnili ísť do špeciálnej školy vo štvrtom ročníku pre postihnuté deti. Podľa mestskej politiky sa mala vrátiť k domácemu vyučovaniu počas strednej školy. Jej matka sa postavila proti tejto politike s ostatnými rodičmi, ktorí vyvinuli dostatočný tlak na školu, aby túto politiku zvrátila. Judith nastúpila na strednú školu v roku 1961.

Každé leto vo veku 9 až 18 rokov navštevovala Camp Jened, tábor pre deti so zdravotným postihnutím v štáte New York. Heumannovej skúsenosti z tábora jej priniesli väčšie povedomie o spoločnej skúsenosti so zdravotným postihnutím a neskôr povedala: „Mali sme rovnakú radosť a rovnaký hnev nad tým, ako s nami zaobchádzali, a rovnakú frustráciu z príležitostí, ktoré sme nemali.

V tábore Jened sa Heumannová stretla s Bobbi Linnovou a Freidou Tankusovou, s oboma, s ktorým neskôr pracovala ako právničkami so zdravotným postihnutím. aktivisti.

Dokumentárny film Crip Camp, nominovaný na Oscara 2020, predstavuje táborníkov Camp Jened, vrátane Judith Heumann.

Judith absolvovala Long Island University a v roku 1975 získala aj titul Master of Science v odbore verejné zdravie na Kalifornskej univerzite v Berkeley.

Judith Heumann začala robiť veľké kroky smerom k právam ľudí so zdravotným postihnutím už počas štúdia na Long Island University. Organizovala zhromaždenia a protesty s ostatnými študentmi so zdravotným postihnutím a bez neho, pričom požadovala prístup do svojich tried cez rampy a právo bývať na internáte. Vyštudovala logopédiu.

Heumann vs. Rada pre vzdelávanie mesta New York

V roku 1970 Heumannovej zamietli licenciu na vyučovanie v New Yorku, pretože Rada neverila, že by v prípade požiaru mohla evakuovať seba alebo svojich študentov z budovy. Zažalovala pedagogickú radu na základe diskriminácie. V miestnych novinách sa objavil titulok „S detskou obrnou môžete byť prezidentom, nie učiteľom“. Prípad sa vyriešil bez súdu a Heumannová sa stala prvým vozičkárom, ktorý učil v New Yorku a tri roky tam učila na základnej škole.

Prečítajte si: “Bol som vychovaný otcom s Downovým syndrómom”

Politická práca a Disabled in Action

Judith Heumann v Japonsku, foto: William Ngn

Heumannová dostala veľa ohlasov od ľudí so zdravotným postihnutím z celej krajiny, keď žalovala Výbor pre vzdelávanie. Mnohí písali o svojich skúsenostiach s diskrimináciou z dôvodu ich postihnutia. Na základe prívalu podpory a listov v roku 1970 Heumannová a niekoľko jej priateľov založili organizáciu Disabled in Action (DIA), ktorá sa zameriavala na zabezpečenie ochrany ľudí so zdravotným postihnutím podľa zákonov o občianskych právach prostredníctvom politického protestu. Pôvodne sa volala Handicapped in Action, ale Heumannovej sa tento názov nepáčil a llobovaa za jeho zmenu. Prvé verzie zákona o rehabilitácii z roku 1973 vetoval prezident Richard Nixon v októbri 1972 a marci 1973. V roku 1972 demonštrovala DIA v New Yorku s protestom proti jednému z veta. Osemdesiat aktivistov pod vedením Heumannovej zorganizovalo toto posedenie na Madison Avenue a zastavilo dopravu.

Centrum pre nezávislý život

Ed Roberts požiadal Heumannovú, aby sa presťahovala do Kalifornie a pracovala v Centre pre nezávislý život, kde pôsobila ako zástupkyňa riaditeľa v rokoch 1975 až 1982. Bola prvou zástankyňou Hnutia za nezávislý život. Heumannová bola zodpovedná za implementáciu legislatívy na národnej úrovni pre programy špeciálneho vzdelávania, výskumu zdravotného postihnutia, pracovnej rehabilitácie a nezávislého života, ktoré slúžia viac ako 8 miliónom mládeže a dospelých so zdravotným postihnutím.

Zákon o vzdelávaní osôb so zdravotným postihnutím

Kým v roku 1974 pôsobila ako legislatívny asistent predsedu Výboru amerického Senátu pre prácu a verejné blaho, Heumannová pomohla vypracovať legislatívu, ktorá sa stala zákonom o vzdelávaní osôb so zdravotným postihnutím.

V roku 1977 Joseph Califano, americký minister zdravotníctva, školstva a sociálnej starostlivosti, odmietol podpísať nariadenia pre § 504 zákona o rehabilitácii z roku 1973, ktorý bol prvou americkou federálnou ochranou občianskych práv pre ľudí so zdravotným postihnutím.

Najdlhšia demonštrácia

Califano vydal príkazy, že vo federálnej budove HEW nebudú povolené žiadne jedlá ani lieky, aby demonštrantov vyhnali. Demonštranti potom kontaktovali Delancey Street Foundation a The Salvation Army, ktoré súhlasili, že im prinesú jedlo na nasledujúci deň. Demonštranti navyše dostali podporu od Strany čiernych panterov po tom, čo im zavolal Brad Lomax, invalidný demonštrant so sklerózou multiplex a člen Strany čiernych panterov. Lomax zavolal Čiernych panterov, aby podporili demonštrantov jedlom, a oni im nosili teplé jedlá a občerstvenie počas celého trvania štrajku.

Po ultimáte a termíne sa 5. apríla 1977 v desiatich mestách USA konali demonštrácie, vrátane začiatku sit-in v kancelárii Ministerstva zdravotníctva, školstva a sociálnej starostlivosti v San Franciscu. Tento sit-in, ktorý viedla Heumanová a zorganizovala Kitty Cone, trval do 4. mája 1977, celkovo 28 dní, pričom asi 125 až 150 ľudí odmietlo odísť. Od roku 2021 ide o najdlhšie štrajkujúce sedenie vo federálnej budove. Joseph Califano podpísal 28. apríla 1977 predpisy o vzdelávaní všetkých zdravotne postihnutých detí.

Čo je diverzita a inklúzia?

Ďalšie aktivity:

  • Svetový inštitút pre zdravotné postihnutie

Heumannová v roku 1983 spolu s Edom Robertsom a Joan Leon založila World Institute on Disability, kde pôsobila ako spoluriaditeľka až do roku 1993.

  • Clintonova administratíva

Heumannová pôsobila aj v Clintonovej administratíve ako námestníčka ministra Úradu špeciálneho vzdelávania a rehabilitačných služieb na ministerstve školstva Spojených štátov amerických v rokoch 1993 až 2001.

  • Svetová banka

V rokoch 2002 až 2006 pôsobila Judith Heumann ako prvá poradkyňa skupiny Svetovej banky pre zdravotné postihnutie a rozvoj. Pracovala na rozšírení znalostí a schopností banky spolupracovať s vládami a občianskou spoločnosťou na zahrnutí zdravotného postihnutia do diskusií s bankou. Bola vedúcou konzultantkou Globálneho partnerstva pre zdravotné postihnutie a rozvoj.

  • Špeciálna poradkyňa

V roku 2010 sa Heumannová stala hlavnou poradkyňou pre medzinárodné práva zdravotného postihnutia pre ministerstvo zahraničných vecí USA vymenovaná prezidentom Barackom Obamom. Heumannová bola prvá, kto zastával túto úlohu a pôsobila na poste v rokoch 2010 až 2017. Počas svojho funkčného obdobia sa neúspešne pokúšala presvedčiť Senát, aby ratifikoval Dohovor OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím.

  • Ford Foundation

Od septembra 2017 do apríla 2019 bola Heumannová na funkcii Senior Fellow vo Fordovej nadácii. Vo Forde pracovala na tom, aby pomohla presadiť začleňovanie zdravotného postihnutia do práce nadácie. Presadzovala aj zámerné začlenenie zdravotného postihnutia do filantropickej práce.

  • Inklúzia v médiách

Heumannová vytvorila článok s názvom Roadmap for Inclusion: Changing the Face of Disability in Media. Tento dokument skúma nedostatočnú reprezentáciu postihnutých ľudí pred a za kamerou, ako aj prominentné stereotypy postihnutých postáv, keď sú prezentované v médiách, a končí výzvou na akciu na zvýšenie zastúpenia postihnutých v médiách.

Zdroj: wikipedia.org

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu