Južný Sudán trápi malária. Najohrozenejšou skupinou sú deti do piatich rokov

0
Južný Sudán trápi malária. Najohrozenejšou skupinou sú deti do piatich rokov
A girl walks through a flooded area on her way home near Aweil Town, South Sudan, October 27th, 2021

Tisíce ľudí v Južnom Sudáne v týchto mesiacoch trpí maláriou. Potrebujú okamžitú liečbu, inak im hrozí smrť. Najohrozenejšou skupinou sú deti do piatich rokov.

  • Lekári bez hraníc už v nemocnici v Aweile ošetrili vyše 25 tisíc pacientov. Sú to najvyššie čísla za posledné tri roky.
  • Maláriou sa človek môže nakaziť počas celého roka, riziko však stúpa s obdobím dažďov od júla do novembra. Južný Sudán teraz zažíva najhoršie povodne za niekoľko desaťročí.
  • Lekári bez hraníc preto v Aweile spustili inovatívny program prevencie proti malárii, ktorý cieli na najzraniteľnejších obyvateľov.

Smrť osemročnej vnučky

„Zostanem, kým jej nebude lepšie,“ trvala na svojom Rebecca Achol Atak. Sedela pri lôžku svojej vnučky Atong v nemocnici v Aweile. Tá bojovala s vysokými horúčkami a zvracaním. Za lekárskou pomocou išli dva dni pešo. „Viete, je teraz na prvom stupni, ale v škole sa jej darí. Chce sa stať lekárkou. Pomáhať ľuďom,“ vysvetľovala babička. Zdravotníci urobili všetko, čo mohli. Bohužiaľ bolo neskoro. Atong zomrela 24 hodín po prijatí do nemocnice. Mala osem rokov. Príčina smrti: mozgová malária.

Chýba prístup k liečbe

Podobných príbehov je v Južnom Sudáne veľmi veľa. Malária je hlavnou príčinou úmrtí. Podľa posledných dostupných údajov bolo v roku 2019 potvrdených celkom 4 064 662 prípadov. Vyše 4 800 ľudí na chorobu v rovnakom období zomrelo. Najohrozenejšou skupinou sú deti do piatich rokov. Tieto čísla sú ale s najväčšou pravdepodobnosťou silne podhodnotené. „Väčšina detí zomiera doma v dedinách. Do vzdialených nemocníc to nestihnú. Nemôžeme preto vedieť, koľko týchto detí skutočne je,“ vysvetľuje Bowa Malou Wol, zdravotný brat Lekárov bez hraníc v nemocnici v Aweile.

Psychologička Lekárov bez hraníc: U mnohých detí sme riešili nočné mory a sebapoškodzovanie

Tamojšie zdravotníctvo je napriek tomu prehltené. Nemocnica v Aweile je toho dôkazom. Je to jediné zariadenie, ktoré s podporou Lekárov bez hraníc v štáte Severný Bahr el Ghazal poskytuje komplexnú zdravotnú starostlivosť, na ktorú je odkázaných 1,2 milióna ľudí. „V časti nemocnice so 150 lôžkami sme mali skoro 300 pacientov. Väčšina z nich trpí maláriou. Dochádza nám miesto, kam ich môžeme dať. Napriek tomu, že sme postavili špeciálne stany, aby sme kapacitu navýšili, nestačí to. Niektorí pacienti musia spať na chodbách, pretože inde nie je miesto. Naši zdravotníci, predovšetkým sestry, sú preťažení,“ hovorí Aminu Lawal, manažér lekárskych aktivít Lekárov bez hraníc v Aweile.

Krvnej transfúzie je nedostatok

Nemocnici chýba aj krvná transfúzia. Pacienti vo vážnom stave malárie trpia chudokrvnosťou, potrebujú krvné banky. „Úplne chýba krvná transfúzia. Jedným z problémov je, že rodiny v drvivej väčšine prípadov nevlastnia telefón a my ich nemáme ako kontaktovať, keď potrebujeme darcu krvi. To nám často znemožňuje liečiť pokročilé štádiá choroby – následky sú niekedy fatálne,“ uvádza Lawal.

Situáciu zhoršujú extrémne povodne

Najhoršie povodne za niekoľko desaťročí tento rok postihli 780-tisíc obyvateľov Južného Sudánu. V množstve oblastí hladiny riek a jazier stále stúpajú a predpovede počasia hlásia ďalší dážď. To zvyšuje riziko nákazy maláriou. Stojaté vody poskytujú perfektné útočisko komárom, ktorí chorobu prenášajú. Záplavy tiež komplikujú dopravu zdravotníkov k pacientom aj pacientov do nemocníc.

Svedectvo advokátky Lekárov bez hraníc o neľudských podmienkach v Líbyi. Toto nikto nechce zažiť

Sezónna prevencia

Lekári bez hraníc tento rok v spolupráci s tamojším ministerstvom zdravotníctva spustili pilotný program na prevenciu malárie v Aweile. Jeho cieľom je predchádzať infekcii a vážnemu ochoreniu medzi najrizikovejšími pacientmi, teda deťmi od 3 mesiacov do piatich rokov. Preventívne im je počas obdobia dažďov raz mesačne podávané antimalarikum. Zdravotníci tiež vykonávajú skríning podvýživy, aby takéto deti mohli byť liečené prednostne, pretože práve podvýživa zvyšuje u malárie riziko úmrtia.

Zatiaľ tímy organizácie takto ošetrili 14-tisíc detí. Komunita tento program veľmi dobre prijala. „Je zásadné nájsť tú najlepšiu kombináciu rôznych prístupov, aby sme zabránili devastujúcim dôsledkom malárie u malých detí. Práve preto sme v krajine spustili tento pilotný program,“ dopĺňa Saschveen Singh, poradkyňa pre tropické choroby Lekárov bez hraníc.

Prevencia je navyše lacnejšia a často jednoduchšia ako samotná liečba už nakazených pacientov. „Program je určite efektívny,“ hovorí Lawal, manažér lekárskych aktivít Lekárov bez hraníc v Aweile. „Nesmieme však zabúdať, že to nie je jediný spôsob prevencie. Dôležitá je aj distribúcia moskytiér, ošetrenie vnútorných priestorov insekticídy alebo sanitácia stojatej vody. Jedno jediné riešenie tohto problému neexistuje.“

Zdroj: Lékáři bez hraníc

Juba/Praha, 22. novembra 2021

 

Detskí vojaci: rany na duši sa hoja veľmi dlho

 

žiadne príspevky na zobrazenie