“Menej sa hýbeme, alebo extrémne cvičíme, diétujeme a obmedzujeme sa v strave, narušujeme si spánkové rytmy, či absolútne nerešpektujeme ročné obdobia,” hovorí Katka Miroš Baniari, antropologička, poradkyňa a autorka online programu PREPROGRAMUJ SVOJ CYKLUS®. Okrem toho má vlastný podcast Bagniari radio a už desať rokov hľadá odpovede na to, ako byť zdravá žena a ako žiť v súlade so svojím telom.
V rozhovore nám prezradila:
- o projekte Preprogramujte svoj cyklus,
- s čím za ňou najčastejšie chodia ženy,
- aké sú výhody menštruačného cyklu okrem plodenia detí,
- či poznajú slovenské ženy svoj cyklus,
- že bolesť pri menštruácii či pohlavnom styku nie je normálna.
Ste vyštudovaná antropologička. Čím vás tento odbor zaujal?
Komplexnosťou a záujem o kontext životného príbehu človeka ako takého. Mala som veľké obavy, či to bola dobrá voľba, ale je tomu už pár rokov, čo môžem tvrdiť, že lepšie som sa nemohla rozhodnúť. Biologická antropológia mi dala presne to, čo som očakávala, a aktuálne i potrebujem v praxi.
Pôsobíte aj ako trénerka a pohybová koučka, ako ste sa k tomu dostali a čo vám táto oblasť dala?
Áno, kedysi som takto pôsobila. Ale postupom času, ako som odišla z vysokej školy, som sa tejto činnosti prestala aktívne venovať. Za túto etapu som nesmierne rada, pretože som sa dostala do kontaktu so ženskou klientelou a otvorilo mi to oči v mnohých smeroch. Trúfam si povedať, že i to ma doviedlo k špecializácii, ktorej sa aktuálne venujem. Pohyb je však pre mňa neustále dôležitou súčasťou života i prístupu k ženám. Pohyb je život.
Ako vznikol nápad na projekt Preprogramuj svoj cyklus?
Projekt vznikol ako reakcia na situáciu, ktorú som mala doslova pred sebou. Ukončovala som posledný rok štúdia, chystala som sa na svoje doktorandské štúdium a svoju cestu som zdieľala už v tej dobe na sietiach. Bola som nesmierne prekvapená, koľko žien absolútne nič nevie o svojom menštruačnom cykle, koľko z ních trpí a jednoducho ani nevie, čo sa s nimi deje. A i keď môj projekt bol pripravený, ja som sa rozhodla, že akademický život zavesím na klinec a pôjdem do praxe už hneď. Nápad už potom prišiel prirodzene, a tak sa začalo tvoriť.
Čo všetko v ňom ženy učíte?
Ja si trúfam povedať že skoro všetko, čo by o sebe ako žene a menštruačnom cykle mali vedieť. Samozrejme, aby sme sa dostali ku konkrétnym veciam, je to napríklad porozumenie pohlavných hormónov, emočnej cyklickosti, ako funguje tráviaci systém, čo spôsobuje PMS alebo bolestivú menštruáciu atď.
Podľa vás, poznajú slovenské ženy svoj menštruačný cyklus dobre?
Ja myslím, že ešte nie dostatočne. Situácia sa razatne mení vďaka sociálnym sietiam. Len prichádza druhý extrém, že sa začínajú šíriť aj nepravdivé informácie, že si každý myslí, že po prečítaní článku vie všetko. Určite je veľkým pokrokom, že sa o tom hovorí a témy sa otvárajú.
S akými problémami u žien sa najčastejšie stretávate a s čím za vami
najčastejšie prichádzajú?
Je to v skutku rôzne. Symptómy a prejavy sa líšia, v základe však chýba ženám to podobné. Stačí sa pozrieť na život našej spoločnosti nielen za posledných 30 rokov, ale 100. Menej sa hýbeme, alebo extrémne cvičíme, diétujeme a obmedzujeme sa v strave, narušujeme si spánkové rytmy, či absolútne nerešpektujeme ročné obdobia. Trpia tým i muži.
V čom ženy zvyknú najviac tápať alebo v čom im chýbajú vedomosti?
Zmierime sa s tým, že čo je bežné je aj normálne, a jednoducho sme sa narodili, aby sme trpeli. Pri menštruácii, pôrode alebo i pri pohlavnom styku. Nič z toho však normálne nie je a ukazuje to na hlbší problém. Žiaľ nie každá žena má dosť odvahy a stojí si za sebou, aby komunikovala svoje potreby i prípadne u lekára.
Ako u žien riešite problémy s nepravidelným cyklom?
Dôvody nepravidelnosti sú rôzne, takže hľadám príčinu a snažím sa pochopiť kontext, život, v ktorom sa nachádza.
Zvyknete si plánovať rozvrh aktivít podľa svojho cyklu?
Môj cyklus je môj pomocník už pár rokov a bolo to jedno z najlepších zmien v mojom živote. Zmenil sa mi kompletne prístup k práci, pohybu, ale i životu samotnému, či vzťahu sama k sebe.
Stretli ste sa s tým, že sa kvôli problémom v cykle alebo bolestivej menštruácii ženy nevedia dočkať, kým im cyklus nadobro skončí?
Určite a úplne týmto ženám rozumiem, keď si prajú, aby nemenštruovali vôbec. Je však dôležité si uvedomiť, že bolesť je signál a prichádza odôvodnene.
Aké výhody podľa vás z cyklu plynú okrem primárnej funkcie plodenia detí?
Som rada, že sa na toto pýtate. My ženy nepotrebuje menštruovať, krvácať. K čomu ale cykly máme, je ovulácia. Vďaka nej tvoríme dostatok hormónov, ktoré sú dôležité pre ďalšie funkcie v tele. Resp. vhodnejšie je povedať, ak telo dokáže ovulovať, má dostatok prostriedkov pre prosperovanie a rast ďalšieho života v nás. Inak by neprišla. Ovulácia nabrala nového významu pre moderné ženy, pretože vieme, že hoci aj nechceme deti, chceme mať zdravé ovulačné cykly, ktoré sú predpokladom kvalitnejšie zdravi vo vyššom veku, či príjemnejšieho prechodu.
V súčasnosti je veľkým problémom neplodnosť. Pôsobíte aj ako poradca v tejto oblasti? Je to forma fertility kouča?
I keď som sa takto nikdy neoznačovala, viac než 60% mojich klientiek sú ženy, ktorým už pod srdcom nosia svoje dieťa, či už má za sebou prvé kroky. Mojim cieľom je ženám vrátiť ovuláciu pre ich prosperitu, ten zvyšok už nechávam na nich dvoch (úsmev). A vždy mi vyčarí úsmev, že som mohla na tejto ceste byť.
Založili ste aj vlastný podcast Bagniari radio, čo sa tam môžu poslucháčky dozvedieť?
Som asi človek všetko alebo nič, keď vidím svoje odpovede, ale i tak to je aj s podcastom. Je to obsah, ktorý je tak ako obsah na Instagrame, zadarmo, ale mojím cieľom je dávať ženám kvalitné a prínosné informácie v širokom spektre tém. Samozrejme sa snažím čo najviac držať téme zdravia ženy a menštruačných cyklov.
Čo je pre vás na vašej práci to najzaujímavejšie, čo máte na svojej práci najradšej?
Moje zameranie vyžaduje trpezlivosť a vytrvalosť, pretože výsledky nie vždy prichádzajú hneď, a u mnohých prípadov to ani nejde po pár týždňoch. Občas nie sú ženy (ani na sociálnych sietiach) pripravené počuť to, čo zdieľam, a tak prichádzajú za mnou i po polroku, roku, s uvedomením, že i keď to nebolo ľahké, hovorila som im pravdu taká, aká je. Presne to, čo my ženy potrebujeme.