KĽDR uvažuje o zmene protipandemických opatrení, podľa Kim Čong-una sa situácia už zlepšuje

0
KĽDR uvažuje o zmene protipandemických opatrení, podľa Kim Čong-una sa situácia už zlepšuje

29.5.2022 (Webnoviny.sk) – Severokórejský vodca Kim Čong-un a ďalší vysokopostavení predstavitelia krajiny v nedeľu diskutovali o revízii prísnych protiepidemických obmedzení.

Stretnutie politbyra vládnucej strany, o ktorom informovali štátne médiá, naznačuje, že pre obavy z potravinovej a ekonomickej situácie krajiny čoskoro uvoľní obmedzenia, ktoré začali platiť po tom, ako v Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR) potvrdili výskyt ochorenia COVID-19.

Pchjongjang tvrdí, že pandemická situácia sa zlepšuje, tieto tvrdenia sú však široko spochybňované, pripomína agentúra AP.

Pandemická situácia sa zlepšuje

Štátna tlačová agentúra KCNA uviedla, že Kim a ďalší členovia politbyra „pozitívne zhodnotili pandemickú situáciu, ktorá je pod kontrolou a naprieč krajinou sa zlepšuje“. Tiež podľa nej „preskúmali otázku účinnej a rýchlej koordinácie a presadzovania protiepidemických nariadení a usmernení vzhľadom na súčasnú stabilnú protiepidemickú situáciu“.

Viac o téme: Koronavírus

V KĽDR pre koronavírus začal platiť celonárodný lockdown, izolácia všetkých pracovných a rezidenčných jednotiek a zákaz pohybu medzi regiónmi. Kľúčové poľnohospodárske, stavebné a ďalšie priemyselné aktivity mohli pokračovať. Sprísnené obmedzenia však vyvolali obavy z potravinovej neistoty a o krehké hospodárstvo, ktoré je už ťažko zasiahnuté zatváraním hraníc spôsobeným pandémiou.

Mimoriadne malý prírastok úmrtí

Odvtedy, čo KĽDR 12. mája priznala šírenie variantu koronavírusu omikron, denne oznamuje len počty prípadov s horúčkou, ale nie s COVID-19, zjavne pre nedostatok testovacích súprav. V nedeľu Severná Kórea hlásila 89 500 nových pacientov s príznakmi horúčky, čím sa celkový počet zvýšil na 3,4 milióna. Prírastok úmrtí neuviedla, k piatku ich ale hlásila 69, čo je mimoriadne málo.

Mnohí zahraniční experti tvrdia, že Pchjongjang jasne podhodnocuje úmrtnosť, aby zabránili akýmkoľvek politickým škodám pre Kima. Severná Kórea by podľa nich mala utrpieť oveľa viac úmrtí, pretože jej 26 miliónov obyvateľov je z veľkej časti nezaočkovaných proti COVID-19 a chýba jej kapacita na liečbu pacientov s kritickými stavmi. Ďalší odborníci majú podozrenie, že KĽDR mohla zveličiť svoje predchádzajúce prípady horúčky, aby sa pokúsila posilniť vnútornú kontrolu obyvateľstva.

Viac k témam: COVID-19, protipandemické opatrenia
Zdroj: Webnoviny.sk – KĽDR uvažuje o zmene protipandemických opatrení, podľa Kim Čong-una sa situácia už zlepšuje © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie