Opatrenia proti zdražovaniu: Koalícia sa dohodla na pomoci pre ľudí, kto dostane 100 eur?

Vládna koalícia sa dnes dohodla na pomoci pre ľudí – koaliční predstavitelia pomoc detailne predstavili práve dnes v popoludňajších hodinách.

Jednorazové príspevky pre rodiny a zvýšenie prídavkov na deti

Premiér Eduard Heger avizoval, že vláda chce na pomoc ľuďom so zdražovaním minúť tento rok 260 miliónov eur, budúci rok to má byť vyše miliardy eur. „Vieme, že problém inflácie je problém, ktorému budeme čeliť najbližšie roky. Na budúci rok pomôžeme občanom Slovenska sumou vyše jednej miliardy eur,“ doplnil Heger.

„V rámci pomoci pre obyvateľov na boj s infláciou predstavujeme jednorazové aj systémové opatrenia. Ide o jednorazový prídavok na dieťa, uvedenie jednorazového príspevku pre skupiny ľudí najviac ohrozené infláciou. Taktiež zvyšujeme daňový bonus,“ povedal na tlačovej konferencii.

Eduard Heger

Jednorazové príspevky vo výške 100 eur

Minister práce Milan Krajniak povedal, že vláda považuje za najdôležitejšiu pomoc rodinám s deťmi. „Vyplatíme jednorazový príspevok vo výške 100 eur každej rodine, ktorá má nárok na prídavok na dieťa. Celkom pôjde o 661-tisíc rodičov a 1,1 milióna detí. Celková suma na tento zvýšený jednorazový rodinný prídavok na dieťa bude vo výške 83 miliónov eur,“ dodal minister Krajniak.

Ďalším typom pomoci je jednorazový príspevok domácnostiam v hmotnej núdzi vo výške 100 eur. „Je to najmä na pokrytie zvýšených nákladov na bývanie alebo na energie. Celkom to bude 5,8 milióna eur. Tento príspevok môže byť vyplatený v súbehu s pomocou pre deti,“ povedal minister práce.

Tretím typom pomoci jednorazovým príspevkom sa pomôže seniorom. „Máme viac ako 100-tisíc seniorov vo veku nad 62 rokov, ktorým nevznikol nárok na dôchodok. Celkovo na nich pôjde 10,2 milióna eur,“ vysvetlil minister. Ohrozenou skupinou je aj skupina 80-tisíc ľudí – opatrovateľov a osobných asistentov osôb s ŤZP. Aj oni dostanú jednorazový príspevok 100 eur. Na túto pomoc pôjde 8 miliónov eur.

Vláda pomôže jednorazovým príspevkom 100 eur aj náhradným rodičom. „Je ich približne 7500,“ informoval minister. Na túto sociálnu skupinu pôjde pomoc v sume 7,5 milióna eur.

Jednorazová pomoc pre všetky ohrozené skupiny dosiahne výšku 108 miliónov eur.

Ďalším opatrením je zvyšovanie prídavkov na dieťa a daňového bonusu. Od 1. júla by sa mali prídavky zvýšiť na 30 eur a od 1. januára 2023 na 40 eur. Daňové bonusy by sa mali na budúci rok zvýšiť na 50 až 100 eur.

Milan Krajniak na snímke vľavo, ilustračná foto

Sto firiem sa zdaní

Výdavky štátu na pomoc ľuďom so zdražovaním by malo z podstatnej časti pokryť zvýšenie daní pre 100 mimoriadne bohatých firiem. Zvyšovanie by sa, naopak, nemalo dotknúť dane z pridanej hodnoty ani dane z príjmu zamestnancov či živnostníkov. Povedal to minister financií Igor Matovič.

Okrajovo špecifikoval aj okruh firiem, ktorých sa to môže dotknúť. „Bude sa to týkať približne 100 firiem, veľmi bohatých firiem. Bežný človek môže žiť v kľude, a keď je to rodina s deťmi, ktoré ešte neskončili vysokú školu, môže sa tešiť na pomoc,“ doplnil.

Igor Matovič povedal, že viaceré opatrenia na pomoc so zdražovaním už budú trvalé. „Keď tieto opatrenia urobíme, nie je cesta späť. Nebude žiadny politik, ktorý by mal odvahu to rodinám zobrať. Takže to sú trvalé výdavky a presne taký rozsah budú mať aj trvalé príjmy,“ dodal.

V reakcii na kritiku SaS o zvyšovaní daní sa odvolal na programové vyhlásenie vlády. „Máme v programovom vyhlásení vlády záväzok nezvyšovať celkové daňovo-odvodové zaťaženie,“ povedal Matovič.

Zdroj: TASR, Webnoviny.sk – Koalícia sa dohodla na pomoci pre ľudí, ale podľa Šeligu to nebude Ficových 1500 eur (video) © SITA Všetky práva vyhradené.