Kráľovná klíčkov a zdravého mlieka

0
Kráľovná klíčkov a zdravého mlieka

Je zrejme prvou Slovenkou zaoberajúcou sa klíčkami. Ovláda celú achýmiu a posúva svoje vedomosti aj ostatným. Organizuje s klíčkami prednášky, workshopy či kurzy varenia. O klíčkoch, ale aj o tom, ako rozpoznať kvalitné rastlinné mlieko sme sa rozprávali s Katkou Kopúnovou. 

Kedy si sa rozhodla vstúpiť do sveta klíčkov?

Značka „Sprout Me“ vznikla koncom roka 2014 a začiatky vôbec neboli ťažké. Určite to je najmä tým, že som začínala naozaj v malom. Na úspešný štart je ale podľa môjho názoru potrebný tiež dobrý nápad, niečo, čo ľudí zaujme, nie je to príliš „opozerané“ a hlavne to musí byť niečo, čo má človek rád. Projekty, ktoré vznikajú iba preto, aby na nich ľudia zarobili, nemajú také to osobné čaro, ktoré je často najsilnejším marketingom :) Jedlu a zdravej strave sa venujem už asi sedem rokov. Celé sa to začalo kvôli zdravotným problémom, ktoré sme mali v rodine a ja som sa v tejto nešťastnej situácií akosi našla. Odkedy som sa začala stravou zaoberať bližšie, vedela som, že s ňou chcem spojiť aj moju prácu.

Na Slovensku si bola prvá?

Semienka a nejaké druhy nakličovacích nádob sa dajú nájsť na internete a v niektorých obchodoch so zdravou výživou, ale nikto sa im nevenoval tak osobitne ako ja. V podstate doteraz neviem o tom, že by niekto na Slovensku robil niečo podobné :)

Na Dobrom trhu. Zdroj: Katka Kopúnová

Majú ľudia o klíčky záujem?

Záujem určite majú, veď súčasná doba zdravému jedlu a výžive naozaj praje. Myslím, že je to najmä tým, že ľudia vidia, že populácia je chorá. Že rodinní príslušníci im zomierajú v skorom veku na cukrovku, rakovinu či infarkt a bežná medicína často nedokáže pomôcť. Preto hľadajú alternatívy. Všetci vedia, že klíčky sú zdravé. Bližšie informácie však často nemajú a práve preto vzniklo „Sprout Me“. Okrem samotného predaja nakličovacích nádob a semienok totiž často robím aj prednášky, workshopy alebo kurzy varenia spojené s klíčkami.

Zdravé recepty. Zdroj: Katka Kopúnová
Na workshope. Zdroj: Katka Kopúnová

Rozbiehaš aj projekt s rastlinnými mliekami. Čo ťa k tomu podnietilo?

Rastlinné mlieka sú iba ďalšou vecou, o ktorej ľudia nevedia dostatok informácií. Nesnažím sa konvertovať tých, čo pijú kravské mlieko, na rastlinné. Skôr sa snažím ukázať tým ľuďom, ktorí si kupujú predražené trvanlivé krabicové rastlinné mlieka, prečo je domáce lepšie, zdravšie a nutrične oveľa hodnotnejšie. My Mylk v podstate funguje už od septembra, ale vzhľadom na nedostatok času, ktorý mám, sa tomu naozaj venujem iba okrajovo. Čerstvé domáce mliečka sem-tam predávam na sobotných trhoch v Starej tržnici, ale oveľa viac ma teší a napĺňa to, keď môžem ľuďom ukázať výrobu mliek sama, preto tiež robím workshopy a kurzy varenia s výrobou vlastných rastlinných mliek.

Ako rozoznať kvalitné mlieka? Vieš poradiť, ako si vyrobiť rastlinné mlieko doma?

Trvanlivé je trvanlivé. Niektoré obsahuje 2 percentá mandlí, niektoré 5 percent, ale to je stále málo. Mnohé navyše obsahujú sladidlá a konzervanty. Takže treba čítať etikey ako pri iných potravinách. No a domáce je domáce. Príprava je v podstate veľmi jednoduchá. Stačí rozmixovať orechy, semienka alebo obilniny s vodou v určitom pomere a vzniknutú hmotu precediť. Je tam kopec tipov a trikov ako to robiť kvalitne, rýchlo, jednoducho a ako potom s mliečkom ďalej narábať. Informácie o tom, ako si mlieko vyrobiť, nájdete hocikde na internete, ale ja sa na workshopoch vždy snažím ukázať ľuďom viac.

Zdravé recepty. Zdroj: Katka Kopúnová

Je tvoja aktuálna „práca“ spojená s tvojím predošlým štúdiom alebo je to z úplne iného súdka?

Študovala som manažment, a keďže sa starám o vlastnú firmu, nie je to úplne iný súdok. Potraviny, výživu ani medicínu som ale neštudovala nikdy. To je čisto záľuba.

Veľa akčných žien je zároveň mám a nepoznáme funkcie klíčkov ani rastlinných mliek, takže často váhame, či ich dať našim deťom a ak, tak v akom množstve. Vieš nám dať rady, čo môžu jesť aj deti?

Klíčky sa odporúčajú deťom od troch rokov. Dávky nie sú stanovené, ale určite treba začať v malom, skúšať čo dieťaťu chutí a čo nie, a ako na to reaguje. Rastlinné mlieko určite nie je náhradou materského, ale deťom veľmi chutí mandľové alebo kokosové, najmä ak sa trochu prisladí medom, agáve alebo rozmixovanými ďatlami.

Klíčky. Zdroj: Katka Kopúnová

Ako si si poradila na začiatku tvojho podnikania? Mala si poradcu alebo si si všetkým prešla sama?

Mala som a mám extrémne šikovného priateľa, s ktorým sme sa zoznámili v škole a pomáhal mi najmä s dizajnom, tvorbou loga, webu a marketingom. Často mi oponoval v nápadoch, ktoré sa mu nezdali dobré alebo ma naopak povzbudzoval v tom, čo sa mu zdalo zmysluplné. Za veľkou časťou môjho úspechu preto určite stojí aj on :)

Ktorá reklama je pre teba najlepšia?

Nepoužívam platenú reklamu, ale myslím si, že najviac fungujú spokojní zákazníci, ktorí „posielajú“ slovo a svoje dobré skúsenosti ďalej. Taktiež sa snažím svoje značky rozvíjať do oblasti služieb, nie len jednoduchého predaja. Často sa teda stáva, že ľudia sa prihlásia na kurz s klíčkami, ale okrem receptov a informácií odchádzajú aj s taškami semienok a nakličovacích nádobiek, ktoré si odo mňa kúpia.

Kto je pri podnikaní tvojou inšpiráciou?

Najviac určite spokojní zákazníci. Keď vidím, že to, čo si odo mňa vzali, ich robí šťastnými, tešia sa z toho a využívajú to, čo si kúpili alebo to, čo sa odo mňa naučili.

Stretla si sa s nejakou prekážkou, ktorá potrebovala viac času?

Tých je veľa, ale najväčšou je určite čas samotný. Niekedy si toho na seba jednoducho vezmem príliš veľa a vtedy by mal mať deň minimálne trikrát toľko hodín.

Prezentácia. Zdroj: Katka Kopúnová

Prezradíš nám tri rady, ktoré fungujú u teba, pre ženy – ktoré by sa chceli rovnako vydať na cestu za vlastným podnikateľským snom?

Mám iba dve. Začnite v malom a s tým čo, vás baví. Neberte si veľké hypotéky a neprenajímajte si priestory s viazanosťou na kopec rokov. To, čo chcete robiť, rozvíjajte milimetrovými krôčikmi. Tak predídete rizizku, že to nepôjde, nebudete sa v ničom príliš viazať finančne ani vám to neobráti život hore nohami. Ak napríklad milujete piecť koláče, prenajať si priestor v centre mesta so šialeným nájmom, obrovskými nákladmi na vybavenie kuchyne, neznalosťou legislatívy a trhu je tak trochu samovražda. Skúste na to ísť opačne. Pečte koláče pre známych, získavajte od nich recenzie, urobte si blog a stránky na sociálnych sieťach, aby sa o vás ľudia dozvedeli. Nájdite si jednu kaviareň, pre ktorú budete piecť,nájdite si  zopár stálych odberateľov, na ktorých sa veľa naučíte a našetríte nejaké peniažky na začiatok. A časom si otvorte malý priestor, kde budete môcť koláčiky predávať. Ak sa vám bude dariť, o rok ho môžete zväčšiť. Ak sa vám bude stále dariť, o ďalší rok môžete otvoriť pobočku v inom meste. A možno z toho raz bude značka známa po celom svete. Ak to budete chcieť. Ale začínajte v malom. Takom malom, ako sa len dá. A nezabuúdajte, že vás to musí baviť. Počas celej cesty :)

Kde sa s tebou vieme stretnúť?

Klíčky aj mliečka predávam najmä na sobotných trhoch v Starej tržnici alebo na iných príležitostných trhoch a podujatiach. Workshopy a kurzy robím pre jednotlivocov aj firmy súkromne alebo verejne, ale o tom sa dozviete viac na mojej stránke alebo už čoskoro na www.mymylk.sk. Oba projekty nájdete tiež na FacebookuInstagrame.

žiadne príspevky na zobrazenie