Kto je „attention seeker“ alebo čo by ste mali vedieť o správaní vyžadujúcom pozornosť

0
Kto je „attention seeker“ alebo čo by ste mali vedieť o správaní vyžadujúcom pozornosť

Správanie vyžadujúce pozornosť je všade a takmer každý z nás ho bol niekedy svedkom. Možno poznáte priateľa, ktorý sa zdá, že trávi príliš veľa času na sociálnych sieťach, neustále sa chváli a má neskutočnú potrebu osobného overenia. Alebo ste mohli vidieť dieťa, ktoré sa hádže na zem a kope nohami pri čakaní v rade v obchode s potravinami.

Správanie ľudí, ktorí zrejme vyhľadávajú neprimerané množstvo pozornosti, nám môže znepríjemniť deň, podráždiť nás a zahanbiť. Sú to presne tie druhy správania, ktoré sa zdajú byť pripravené stláčať naše citlivé miesta. Otázka znie: Kedy je správanie hľadania pozornosti niečo, čo sa môžeme jednoducho pokúsiť ignorovať, a kedy je to problém, ktorý možno bude potrebné riešiť serióznejším spôsobom?

Prečítajte si, čo je správanie vyžadujúce si pozornosť, čo ho spôsobuje, kedy môže naznačovať vážnu poruchu duševného zdravia a ako sa vyrovnať, keď vy alebo niekto vo vašom okolí prejavuje toto správanie.

Čo je správanie vyhľadávajúce pozornosť?

Je to ľudský inštinkt chcieť, aby si nás všimli, brali vážne a milovali. Takže určitým spôsobom správanie hľadania pozornosti pochádza z miesta, ktorému väčšina z nás rozumie. Problém je v tom, že keď je správanie hľadajúce pozornosť motivované pocitom nízkej sebaúcty, žiarlivosti, osamelosti alebo kvôli psychiatrickému stavu. V týchto prípadoch sa správanie môže javiť ako extrémne alebo hysterické.

Okrem toho správanie hľadania pozornosti, ktoré sa vyskytuje často, je manipulatívne, pasívne agresívne alebo vyhrážajúce sa, môže ľudí odstrčiť, narušiť vzťahy alebo ich úplne zničiť. Takýto problém alebo porucha osobnosti – môže niekomu sťažiť zotrvanie v zamestnaní alebo byť funkčným členom spoločnosti.

Ako vyzerá správanie vyžadujúce si pozornosť?

Existuje mnoho spôsobov, ako sa môže prejaviť správanie vyžadujúce pozornosť. Niekedy je správanie zjavné, napríklad keď niekto urobí konfrontačnú poznámku. Niekedy je správanie jemnejšie, ako napríklad niekto, kto sa zdá, že neustále hľadá komplimenty.

Príklady správania pri hľadaní pozornosti

  • Nadmerne uvereňujú príspevky na sociálnych sieťach, zdá sa, že súperia o čo najviac „lajkov“ a komentárov.
  • Komentujú – online aj osobne – a ich príspevky k diskusiám sa zdajú byť vypočítané tak, aby sa ľudia cítili nepríjemne, alebo nimi prekračujú sociálne hranice.
  • Neustále sa chvália materiálnym bohatstvom, fyzickým vzhľadom a osobnými úspechmi
  • Zdá sa, že sa správajú, akoby všetko, čo sa im stalo, bola katastrofa, aj keď to tak nie je
  • Zapájajú sa do provokatívneho, promiskuitného alebo exhibicionistického správania.
  • Zdá sa, že vždy chcú byť stredobodom pozornosti
  • Často hovoria sebapodceňujúce komentáre v snahe o overenie
  • Majú niečo, čo by sa dalo opísať ako „dramatická“ osobnosť

Príčiny správania pri vyhľadávaní pozornosti

Existuje niekoľko dôvodov, prečo môže mať niekto správanie vyžadujúce pozornosť. Najčastejším dôvodom, prečo by niekto mohol prejavovať takéto správanie, je, že má nízku sebaúctu.

Nízke sebavedomie môže často vyzerať ako niekto, kto je na dne a bojuje s depresiou. Niekedy však nízke sebavedomie alebo negatívny pohľad na seba samého môže viesť k agresívnemu, antisociálnemu správaniu, hľadaniu pozornosti a dokonca k delikventnému správaniu.

Iné emocionálne stavy, ktoré môžu viesť k správaniu hľadajúcemu pozornosť, zahŕňajú osamelosť a žiarlivosť. Napríklad ľudia, ktorí pociťujú rastúcu osamelosť, ako aj sociálnu úzkosť, sa môžu obrátiť na sociálne siete, aby si ich overili, a potom prejavujú správanie hľadania pozornosti vo svojom online interakcie s ostatnými.

Je správanie vyžadujúce si pozornosť niekedy normálne?

Opäť platí, že do určitej miery sme všetci naladení na to, aby sme chceli pozornosť a potvrdenie, a preto je dôležité pochopiť, že niektoré správanie hľadania pozornosti možno považovať za pochopiteľnú potrebu overenia alebo volanie o pomoc.

Napríklad väčšina správania u detí, najmä malých detí, ktoré si vyžadujú pozornosť, by sa nemala považovať za nezdravú alebo manipulatívnu. Niektoré z týchto správaní sú vývinu primerané, pretože deti často testujú hranice, aby pochopili, ako vhodné správanie vyzerá.

Inokedy deti, ktoré vystupujú, naozaj hovoria, že potrebujú pomoc od svojich rodičov alebo môžu potrebovať psychologickú pomoc. Niektoré správanie hľadania pozornosti u detí môže súvisieť k poruche kontroly impulzov alebo kontroly správania, ako je porucha opozičného vzdoru alebo porucha správania.

Je správanie vyžadujúce pozornosť súčasťou duševnej choroby?

Osoba, ktorá má trvalé, extrémne alebo znepokojujúce správanie vyžadujúce pozornosť, môže mať poruchu duševného zdravia alebo to môže byť niekto, kto má poruchu osobnosti.

Niektoré možnosti zahŕňajú:

Histriónska porucha osobnosti

Histriónska porucha osobnosti je porucha osobnosti, ktorá je súčasťou skupiny porúch osobnosti nazývaných „dramatické poruchy osobnosti“. Jednou z primárnych čŕt histriónskej poruchy osobnosti je správanie vyžadujúce pozornosť. Navyše, niekto, kto má túto poruchu, môže vykazovať niektoré z nasledujúcich charakteristík:

„Dramatická“ alebo divadelná osobnosť

  • Vždy túži po svetle reflektorov a potrebuje byť stredobodom pozornosti
  • Robí impulzívne rozhodnutia
  • Je fixovaný na fyzický vzhľad
  • Chýba mu empatia a zvyčajne neprejavuje starostlivosť o ostatných
  • Je náladový a emotívny
  • Cíti sa nepohodlne, keď sa od nich odkloní pozornosť
  • Má krátku pozornosť a ľahko sa nudí
  • Potrebuje neustálu stimuláciu a overovanie
  • Môže byť neschopný udržiavať zmysluplné vzťahy

Hraničná porucha osobnosti

Hraničná porucha osobnosti (BPD) je ďalšou z „dramatických porúch osobnosti“, ktorá sa vyznačuje potrebou pozornosti a overenia. Niekto s BPD môže byť náladový a môže mať nízke sebavedomie. Môže byť pre nich ťažké kontrolovať svoje správanie a udržiavať zdravé vzťahy.

Medzi ďalšie príznaky BPD patria:

  • Chronický strach z opustenia; pocit, že všetci idú po vás.
  • Nestabilné vzťahy – neustále sa meniace vnímanie toho, komu môžete dôverovať a komu nie
  • Veľmi nízke sebavedomie a sebaúcta
  • Impulzívne a deštruktívne správanie vrátane míňania, bezohľadného sexuálneho správania a nebezpečnej jazdy
  • Sebapoškodzovanie a samovražedné myšlienky
  • Intenzívne výbuchy hnevu a osočovanie

Iné poruchy duševného zdravia

Existuje niekoľko ďalších porúch správania a duševného zdravia, pre ktoré je charakteristické správanie vyžadujúce si pozornosť. Tie môžu zahŕňať:

  • Bipolárna porucha
  • Narcistická porucha osobnosti
  • ADHD
  • Porucha opozičného vzdoru
  • Intermitentná výbušná porucha

Vyrovnanie sa so správaním vyžadujúcim pozornosť

Ak niekto vo vašom živote prejavuje správanie hľadajúce pozornosť, tak v niektorých prípadoch je to normálne. Zvyčajne však toto správanie pochádza z utrpenia alebo z poruchy duševného zdravia.

Takže, ak je to možné, najlepší spôsob, ako hovoriť s niekým, kto prejavuje takéto správanie, je reagovať so súcitom. Pamätajte, že často niekto, kto sa zdá, že potrebuje neustálu pozornosť, má v skutočnosti nízku sebaúctu.

Pokúste sa tomu človeku vecne povedať, čo pozorujete, a opýtajte sa, čo môžete urobiť, aby ste mu pomohli. Opýtajte sa ich, s čím môžu zápasiť, a povedzte im, že sú milovaní a podporovaní. Často stačí mať vo svojom živote niekoho, komu na ňom záleží, aby sa človek cítil lepšie a zmenšil niektoré zo svojich prejavov hľadania pozornosti.

Ak osoba trpí depresiou alebo môže zápasiť s niečím ako bipolárna porucha, mať priateľa, s ktorým sa môžete porozprávať, nemusí stačiť. V tomto prípade je nanajvýš dôležité pomôcť svojmu blízkemu pochopiť, že môže byť potrebná psychologická pomoc, a pomôžte mu ju nájsť.

Bohužiaľ, liečba porúch osobnosti je komplikovanejšia, pretože sa považujú za celoživotné poruchy a mnohí ľudia, ktorí majú poruchy osobnosti, sú odolní voči liečbe. Liečba – vo forme psychoterapie, liekov a zmeny životného štýlu – však môže byť veľmi účinná pri zvládaní poruchy osobnosti.

Ak ste osoba, ktorá prejavuje túžbu po pozornosti, a premýšľate, čo robiť, už len uvedomenie si, že niečo nie je v poriadku, je skvelý prvý krok. Mnoho ľudí s týmto správaním sa zdráha priznať, že konajú nevhodne, a možno nevyhľadajú pomoc.

Terapia alebo poradenstvo je skvelým miestom, kde začať, ak hľadáte pomoc pri tomto správaní. Dôležité je, že ak zažívate záchvat veľmi nízkej sebaúcty alebo ak zažívate sebapoškodzovanie alebo myšlienky na samovraždu, ide o núdzovú situáciu a mali by ste okamžite vyhľadať pomoc.

Slovo na záver

Väčšina z nás sa na správanie hľadania pozornosti pozerá v negatívnom svetle, ale je to preto, že sa zameriavame skôr na správanie, než na to, čo toto správanie motivuje. Ak sa pri pohľade na hľadanie pozornosti pozrieme zo správneho uhlu pohľadu, môžeme si uvedomiť, že je to často volanie o pomoc alebo prejav problému duševného zdravia.

Či tak alebo onak, môže byť užitočné nebrať toto správanie príliš osobne a pokúsiť sa zaujať súcitnejší, nápomocnejší tón pri interakcii s niekým, kto toto správanie prejavuje. Ako už bolo povedané, ak niekto nie je ochotný zmeniť svoje správanie, vyhľadať pomoc, alebo ak vám toto správanie nejakým spôsobom ubližuje, nie je to niečo, s čím sa musíte zmieriť. Dôležité je aj vaše duševné zdravie!

Ak vy alebo niekto vo vašom živote vykazuje známky sebapoškodzovania alebo samovražedných myšlienok – aj keď sa to zdá byť súčasťou potreby zvýšenej pozornosti – mali by ste to vždy brať vážne.

Zdroj: verywellmind.com, pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie