Pôrodom to nekončí, vraví Nikola Glončáková, ktorá pôsobí ako laktačná poradkyňa. V rozhovore sme sa jej spýtali na problémy žien súvisiace s dojčením a na ich možné riešenia.
Máte prax na oddelení šestonedelia. Ako ste sa k tejto práci dostali a čo vás na nej napĺňa?
V 38 rokoch som začala študovať pôrodnú asistenciu a na študentskej praxi som sa oboznámila s oddelením. Bola to “láska na prvý pohľad”. Čo ma napĺňa? Hrdosť maminiek, že porodili, ako sa hovorí: Dali to! Sú to hrdinky, nakoľko pôrod vnímam ako náročný proces, ktorým si každá rodiaca žena musí prejsť, siahnuť si na dno síl
fyzických a psychických, spracovať kontrakčnú bolesť, hormonálne a psychické zmeny.
Sama to viem pochopiť keďže som tiež mama.
Pôrodom to však nekončí. Tehotné ženy si často myslia: “Hlavne nech porodím, potom už bude všetko fajn.” Naopak, pôrodom začínajú všetky zmeny, pôrod, hojenie, dojčenie, starostlivosť o bábätko, zmení sa celý život, lebo sú už dvaja. Zažijú veľa emócií a kladú si mnoho otázok.
S akými problémami sa ženy obracajú na laktačné poradkyne najčastejšie?
Pre každú maminku je frustrujúce, keď nemôže upokojiť svoje dieťatko, podráždené a plačúce. Vtedy sa rieši v prvom rade dojčenie, dostatok mliečka, prisatie. Pýta sa sama seba: Treba dokrmovať? Nemá koliku? Žena vydrží veľa a až v druhom rade myslí na seba. Prvoradá je spokojnosť dieťaťa, a až potom rieši bolestivé dojčenie.
Približne koľko percent žien má ťažkosti s kojením? A koľkým z nich viete aj pomôcť?
Bohužiaľ, nemám presné čísla, nerobila som si štatistiku. Nemôžem povedať, že sú to problémy v pravom zmysle slova. Je veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú dojčenie, pôrod, strata krvi počas pôrodu, zdravotný stav dieťatka, kontakt s dieťatkom. Je skutočne veľa vonkajších aj vnútorných faktorov, hlavná je podpora, pravdivé informácie, individuálny prístup ku každému prípadu.
Kvôli akým problémom ženy najčastejšie vzdávajú dojčenie?
Bolestivé bradavky sú utrpenie, každá dojčiaca mamina mi to potvrdí, ale má to riešenie. A mamičky veľa vydržia, obeta je pre ženy prirodzená. Prestávajú s dojčením pre nedostatočnú podporu vo svojom okolí, keď dieťatko chudne, alebo je žena neustále pod paľbou otázok, či má dostatok mliečka, s tvrdením, že dieťa je hladné lebo plače.
Akú máte skúsenosť s klobúčikmi na bradavky, odporúčate ich? Kedy sú potrebné?
Viem, že sú protichodné názory na klobúčiky, ale nemôžem povedať, že nie som úplne za ani proti, nakoľko pri ragádach pomôžu, ale treba ich používať krátky čas. Používajú pri plochých bradavkách, ale bradavka sa často pri dojčení aj upraví. Je to zvyk, treba trpezlivosť a individuálny prístup, je dobré zbaviť sa klobúčikov čo najskôr.
Od čoho závisí produkcia mlieka? Prečo ho majú niektoré ženy veľa a niektoré len s ťažkosťami pokryjú potreby dieťaťa?
To sú otázky , ktoré by som nemohla zhrnúť do pár viet. Závisí to od veľa faktorov, rada odpoviem na webinári…
Ako sa dá predísť zápalom prsníka? Kedy sa to najčastejšie deje?
Zápal sa tvorí, keď materské mlieko stojí v mliekovodoch. Pravidelné dojčenie a sledovanie prsníkov tomu predchádza. Práve tu je tá častá otázka, či je dobré odsávať alebo nie. Závi
sí to od prsníkov. Nedostatok je väčší problém, mamina musí byť odhodlaná a trvá to dlhšie, kým sa laktácia naplno rozvinie práve dojčením. Existujú preparáty na podporu dojčenia, treba ich vždy skonzultovať s laktačným poradcom.
Pri svojej práci ponúkate mamičkám aj riešenia na ich problémy, napr. pri poranených bradavkách. Aká značka produktov je vhodná a máte s ňou aj vy osobne skúsenosť?
Žiaľ, keď som ja kedysi dojčila, takéto produkty sme nepoznali. Oslovili ma produkty Multi-Mam, nakoľko som videla výsledky a reakcie dojčiacich mamičiek.
Čím je značka Multi-Mam výnimočná a čo všetko nájdeme v portfóliu produktov?
Prírodná, čistá, a hlavne funguje.
Z čoho sú tieto produkty vyrábané?
Výrobky sú registrované na Úrade Verejného Zdravotníctva a tiež na Štátnom Ústave Kontroly Liečiv. Je to prírodná značka, ktorá poskytuje mamičkám okamžitú úľavu od bolesti a to najmä Multi-Mam Compresses. MM Balm a MM Lanolin napomáhajú vyhnúť sa popraskaniu bradaviek, a tým aj bolestivému dojčeniu.
Na aké témy sa môžu mamičky tešiť na našom webinári Všetko, čo chcete vedieť o dojčení?
Mamičky sa dozvedia, ako sa pripraviť na dojčenie počas tehotnosti, ako na prvé priloženie bábätka, správnu techniku dojčenia, starostlivosť o prsníky. Taktiež sa budeme rozprávať p ťažkostiach pri dojčení, čo s naliatymi prsníkmi, či je lepšie odsávať alebo neodsávať, a preberieme najčastejšie problémy a mýty.
Aká by bola vaša rada pre ženy, ktoré sa nedávno stali mamičkami?
Buďte zo svojimi bábätkami noste ich, hladkajte, bozkávajte, nech vás vidia, nech vás cítia a ľúbte ich, oni nám svoju lásku 100-násobne vrátia a určite nás niečomu naučia…
Ak máte záujem dozvedieť sa viac, prihláste sa na dnešný online bezplatný seminár o dojčení.